Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a Vánoční trhy aneb co se tento rok děje v ČFM

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu, z rubriky „Hovory z Kuksu“.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Ústavní soud: Správní soudy musí řešit, zda existuje plně hrazený léčivý přípravek v dané skupině

Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti společnosti Apotex ohledně stanovení úhrady přípravku Apo-Flutamide a shledal, že správní soudy se musejí zabývat tím, zda existuje v dané skupině jiný léčivý přípravek plně hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

Soudní dvůr EU: Stát si může určit obory „obdobné“ farmacii, toxikologii nebo lékařství

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu profesní organizace FEBEA s francouzskými ministerstvy o neplatnost vyhlášky o odborné způsobilosti hodnotitelů bezpečnosti kosmetických přípravků pro lidské zdraví.

Evropský parlament je znepokojen váhavostí vůči očkování

U příležitosti Evropského týdne očkování přijal Evropský parlament Usnesení o váhavosti vůči očkování a poklesu proočkovanosti v Evropě a odsuzuje rozšíření nespolehlivých, zavádějících a nevědeckých informací o očkování podporovaných některými médii.

FDA chce dále podpořit vývoj inovativní léčby závislosti na opiátech

Americká FDA oznámila nejnovější aktivitu na podporu rozvoje možností léčby u lidí zneužívajících opioidy. Vydala první ze dvou nových návrhů pokynů k motivaci průmyslu vyvíjet nová léčiva určená pro medicínsky asistovanou léčbu závislosti na opioidech.

Takeda spolupracuje na vývoji nového léčiva na viscerální leishmaniózu

Globální fond pro inovativní technologie v oblasti zdraví podpoří výzkum společnosti Takeda Pharmaceutical a Iniciativy pro léčiva na opomíjené nemoci zaměřený na vývoj inovativních léčiv pro léčbu viscerální leishmaniózy.

Každý druhý Dán nevnímá nosní sprej jako lék a riskuje závislost

Dánsko zažívá již několik let prodejní boom nosních sprejů. Avšak pouze polovina Dánů vnímá obsah malého spreje jako léčivý přípravek. I proto riskují, že se stanou závislí na používání nosních sprejů.

Ústavní soud potvrdil ústavnost protikuřáckého zákona

Ústavní soud částečně vyhověl návrhu skupiny senátorů na zrušení některých ustanovení tzv. protikuřáckého zákona a zrušil slovo „převážně“ a „svoje nebo“. Ve zbylé části byl návrh zamítnut.

Rusko chce zakázat dovoz řady amerických léčivých přípravků

Americko-ruské spory by se nejnověji mohly dotknout také farmaceutického průmyslu. Dosud se mu vyhýbaly, nově však poslanci chtějí v rámci sankcí proti Spojeným státům zakázat dovoz amerických brandů léčivých přípravků.

Allergan zaplatí 3,5 mil. USD za vadné bandáže žaludku

Společnost Allergan zaplatí 3,5 mil. USD za urovnání obvinění, že vědomě prodávala vadné bandáže žaludku LAP-BAND a způsobila tak proplacení neoprávněných úhrad z federálních programů zdravotní péče.

Komora odpískala výkon farmaceuta, zkouší znovu protlačit dispenzační taxu

16.04.2018 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

V rámci ukončeného připomínkového řízení k ministerské novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nová pravidla pro úhradovou regulaci zdravotnických prostředků, se objevil opětovně také návrh na zavedení dispenzačního poplatku (taxy).

Kanadský lékárník odsouzen za distribuci padělaného a falšovaného Botoxu lékařům

Kanadský lékárník byl odsouzen k trestu odnětí svobody 36 měsíců za distribuci padělaného, nesprávně označeného a falšovaného přípravku Botox do Spojených států včetně několika zásilek americkým lékařům.

Dr.Max buduje vlastní prodejny zdravotnických potřeb

Česká lékárnická jednička zveřejnila výsledky za minulé období a plány svého dalšího rozvoje. Kromě rozšiřování konceptu do jiných zemí připravila i pilotní projekt zdravotnických potřeb a plnou přípravu v distribuci na protipadělkovou směrnici.

Švédský regulátor neplánuje novou kategorii léčivých přípravků

Švédská léková agentura Läkemedelsverket nevidí zjevnou potřebu nové kategorie léčiv kromě léčivých přípravků na předpis a volně prodejných. Dostupnost OTC léčiv prostřednictvím lékáren, internetových lékáren a maloobchodu postačuje.

Americká administrativa loni získala zpět z podvodů v oblasti zdravotnictví 2,6 mld. USD

V roce 2017 získala americká administrativa díky úsilí o předcházení podvodům v oblasti zdravotní péče a vymáhání práva zpět do systému 2,6 mld. USD od jednotlivých osob a subjektů, kteří se pokoušeli podvádět v rámci programu Medicare a Medicaid.

Slovinsko se jako první připojilo k evropskému systému ověřování léčiv

Evropská organizace pro ověření léčivých přípravků vydala pozitivní hodnotící zprávu pro Medicínský ověřovací institut Slovinska, čímž umožnila Slovinskému systému ověřování léčiv spojení s evropským úložištěm výrobců jako vůbec prvnímu subjektu v EU.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.