Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

Živá reportáž z 10. Noci muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu, 26. 5. 2017. Hosty jsou lékárníci Mgr. Markéta Mauerová, Mgr. Zbyněk Mauer, Mgr. Dana Motejziková a studentka farmacie a současně průvodkyně v ČFM Anna Beránková.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Vadné blistry neodolávající dětem stály Dr. Reddy’s 5 mil. USD

Federální soud v New Jersey uložil pokutu ve výši 5 mil. USD indické farmaceutické společnosti Dr. Reddy’s Laboratories za to, že její blistry s léčivými přípravky nebyly odolné dětem. I přesto, že to společnost věděla, blistry distribuovala dál.

EMA zveřejnila první zprávu o posuzování oprávněnosti statusu orhan drug

Evropská léková agentura zveřejnila tzv. zprávu o posouzení oprávněnosti ponechání statusu orphan drug u léčivých přípravků, které byly agentuře doporučeny pro registraci.

Finský regulátor vyzval lékárníky, aby zlepšili poradenství při prodeji OTC léčiv

Finská léková autorita Fimea reaguje na případy zjištěné při svých kontrolách, kdy lékárna prodala zákazníkovi současně analgetika v několika různých baleních. V několika případech došlo k závažným nežádoucím účinkům a dokonce i k hospitalizaci.

Drogerie dm chce v Rakousku znovu rozbít lékárnický monopol na prodej OTC léčiv

Drogistický řetězec dm plánuje již třetí pokus o prolomení lékárnického monopolu na prodej volně prodejných léčivých přípravků. Jak uvádí, mohl by je lidem nabídnout i o třetinu levněji než v lékárnách.

CDC: Ve Spojených státech zemře ročně v souvislosti se spánkem 3500 dětí

Nová zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Vital Signs signalizuje potřebu více ošetřovatelů a lepší informovanosti rodičů. Počet úmrtí dětí souvisejících se spánkem totiž přibývá.

Phoenix si zavazuje finské lékárny společným modelem spolupráce

Finský distributor Tamro spadající pod nadnárodní koncern Phoenix začal společně s lékárnami vyvíjet nový model spolupráce. Ten je budován v rámci stávajícího systému vlastnictví lékáren lékárníky a má jim pomoci rozvíjet služby pro pacienty.

Petr Kečkeš: Měl jsem vždycky prostředí lékáren rád, proto jsem se rozhodl sbírat vizitky lékáren

Lékárny a lékárenství nemusejí být primárně vždy spojeny s lékárníky a zdravotníky. Zájem o dění v oboru mají např. i lidé, kteří se věnují sběratelství předmětů spojených s touto profesí.

Chemická mlha u regulátora neuspěla, CellMark nesmí tvrdit nepodložené nesmysly

Společnost CellMark Biopharma urovnala obvinění americké Federální obchodní komise, že prezentovala nepravdivá nebo nepodložená tvrzení týkající se zdravotních produktů uváděných na trh jako účinná léčba podvýživy pacientů s rakovinou a „chemické mlhy“.

Finský regulátor reaguje na problémy Oriola a chce vícekanálovou distribuci

Finská léková agentura FIMEA předložila Ministerstvu zdravotnictví a sociálních věcí zprávu o problémech v zásobování důležitými léčivy způsobených distribucí Oriola. Prosazuje vícekanálovou distribuci, aby bylo možné podobným problémům předejít.

Dánská vláda chce, aby lékárníci předepisovali recepty

10.01.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Dánští pacienti nebudou muset napříště chodit k lékaři s banálními nemocemi, anebo pokud potřebují předepsat léčivé přípravky na chronická onemocnění. Recept na ně by jim mohli v budoucnu vystavit lékárníci přímo v lékárně a potřebné přípravky vydat.

FDA pohrozila American Cryostem kvůli nelegálně vyráběné buněčné terapii

Americká FDA zaslala varovný dopis společnosti American Cryostem ohledně marketingu produktů připravených z kmenových buněk získaných z tělesného tuku bez jejího schválení kvůli významným odchylkám od současných požadavků na správnou výrobní praxi.

Rozsáhlá studie má zjistit souvislost mezi genetikou a snižováním hmotnosti

Společnost 23andMe poskytující online služby osobních genetických testů spustila studii, která má zjistit více o genetických variantách souvisejících s úbytkem hmotnosti a účinností používání různých diet nebo cvičení ke snížení hmotnosti.

Falešná nadace pro nezákonné proplácení spoluúčasti pacientů stála United Therapeutics 210 mil. USD

Americká farmaceutická společnost United Therapeutics zaplatí 210 mil. USD za urovnání obvinění, že používala falešnou nadaci jako prostředek k úhradě spoluúčasti pacientů programu Medicare užívajících její léčivé přípravky.

FDA vydala pokyny, které mají zjednodušit a posílit schvalování generik

FDA oznámila pokyny zjednodušující podávání a přezkum žádostí o schválení, kterými chce podpořit generickou konkurenci. Mají pomoci jak firmám předkládajícím žádosti o schválení, tak vlastním zaměstnancům při efektivnějším vyhodnocování žádostí.

FDA pohrozila Fresenius Kabi Oncology zákazem dovozu kvůli kvalitě léčivých přípravků

Americká FDA varovala společnost Fresenius Kabi Oncology kvůli porušování správné výrobní praxe v jejím závodě v indickém Baddi. Pokud neprovede nápravu, může pozastavit schválení léčivých přípravků vyráběných v tomto závodě a zakázat jejich dovoz.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.