Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Norské lékárny spustily další hrazené poradenství, tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním

07.05.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Norské Ministerstvo zdravotnictví vydalo aktuálně stanovisko k realizaci dalšího odborného poradenství hrazeného ze státního rozpočtu v lékárnách. Ty tak od května mohou spustit další službu určenou tentokrát pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním.

Aphrodite zacílila na prodej padělků na sociálních sítích

Desítky tisíc obchodů, které prodávaly všechno, co si lze představit. To je rozsah nezákonného online trhu, na kterém se prodávaly padělky a pirátský obsah a který ukončila největší evropská operace na vymáhání práva.

Slovenští distributoři a komora chtějí udržitelný model financování

Slovenská lékárnická komora a slovenská Asociace velkodistributorů léčiv požadují navýšení peněz, protože se absolutní hodnota odměňování lékáren a distributorů od roku 2009 nezměnila. Komora chce výkon, distribuce navýšení obchodní přirážky.

Pavlína Štisová, MBA: Český systém ověřování léčiv propojen s evropským centrem, pilotní projekt začíná

02.05.2018 | Lékárenství u nás | AKTUÁLNĚ

Česko se v uplynulém týdnu připojilo jako osmá země k evropskému úložišti a spustí pilotní projekt online ověřování léčiv. Co bude obnášet pro lékárny a na další otázky odpověděla portálu APATYKÁŘ® Pavlína Štisová, MBA, projektová manažerka.

Osm zemí připojeno k evropskému centru pro online ověřování léčiv, včetně ČR

Další země se napojují do evropského úložiště farmaceutických výrobců a spouštějí pilotní projekty testující online ověřování léčivých přípravků jak to od 9. února 2019 předpokládá evropské nařízení. Od minulého týdne je připojena také Česká republika.

PGEU vyzývá evropské vlády, aby lékárníky využily pro očkování

Lékárníci z veřejných lékáren mají v rámci evropské primární péče výborné předpoklady ke snížení zátěže přenosných nemocí a onemocnění, kterým lze zabránit očkováním. Uvádí to PGEU ve svém nejnovějším dokumentu a vyzývá vlády k jejich širšímu zapojení.

Lidé po celých Spojených státech dnes vracejí prošlá léčiva

Ve Spojených státech probíhá 15. National Prescription Drug Take Back Day, celonárodní aktivita protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé na řadě míst odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky.

Generální advokát Soudního dvora EU: Dodatkové ochranné osvědčení nelze vydat na účinné látky, které nejsou součástí základního patentu

Generální advokát Soudního dvora EU vydal stanovisko ke sporu generických farmafirem s firmou Gilead Sciences ohledně otázky kritérií pro stanovení, zda účinná látka nebo kombinace účinných látek léčivého přípravku je chráněna platným základním patentem.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravku Flixotide

26.04.2018 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví vydalo letos již třetí předběžné opatření obecné povahy s platností od zítřka, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivý přípravek Flixotide 50 Inhaler (GlaxoSmithKline).

Ministr ukončuje nejasnou praxi bonusů v nemocnicích, to může pomoci i veřejným lékárnám

Ministr zdravotnictví vydal příkaz pro přímo řízené organizace, který řeší dlouhodobě kontroverzní problematiku přijímání bonusů a nastavuje postupy při zadávání veřejných zakázek. Mohl by tak mj. napravit konkurenční prostředí směrem k veřejným lékárnám.

Evropská komise vyzývá k posílení spolupráce EU v boji proti nemocem, kterým lze předcházet očkováním

Evropská komise vydala soubor doporučení zaměřujících se na možnosti posílení spolupráce EU v boji proti nemocem, kterým lze předcházet očkováním. Cílem je zlepšit proočkovanost a zajistit v EU přístup k očkování pro všechny.

Evropská komise zvýší dostupnost dat a usnadní sdílení údajů o zdravotní péči

Evropská komise předložila soubor opatření, díky kterým se má zvýšit dostupnost dat pro potřeby evropského hospodářství. Navazuje na své předchozí iniciativy zaměřené na podporu volného toku jiných než osobních údajů v rámci jednotného digitálního trhu.

Ústavní soud: Správní soudy musí řešit, zda existuje plně hrazený léčivý přípravek v dané skupině

Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti společnosti Apotex ohledně stanovení úhrady přípravku Apo-Flutamide a shledal, že správní soudy se musejí zabývat tím, zda existuje v dané skupině jiný léčivý přípravek plně hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

Soudní dvůr EU: Stát si může určit obory „obdobné“ farmacii, toxikologii nebo lékařství

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu profesní organizace FEBEA s francouzskými ministerstvy o neplatnost vyhlášky o odborné způsobilosti hodnotitelů bezpečnosti kosmetických přípravků pro lidské zdraví.

Evropský parlament je znepokojen váhavostí vůči očkování

U příležitosti Evropského týdne očkování přijal Evropský parlament Usnesení o váhavosti vůči očkování a poklesu proočkovanosti v Evropě a odsuzuje rozšíření nespolehlivých, zavádějících a nevědeckých informací o očkování podporovaných některými médii.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.