Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

46 amerických států žaluje generické výrobce a jejich generální ředitele za nezákonné dohody o cenách

Generální prokurátoři 46 amerických států, kteří se účastní rozsáhlého antimonopolního vyšetřování generického farmaceutického průmyslu, obvinili 18 firem a 2 generální ředitele z antimonopolních dohod u 15 generických léčiv.

Od listopadu si evropští a američtí regulátoři vzájemně uznávají inspekce u výrobců

Od 1. listopadu 2017 vstupují v platnost další aspekty dohody o vzájemném uznávání mezi Evropskou unií a Spojenými státy, které uznávají kontroly výrobních závodů humánních léčivých přípravků prováděné na příslušných územích.

Odborný zástupce lékárny, jejíž kontaminované injekce zabily 64 lidí, usvědčen z podvodu

Odborný zástupce dnes již zkrachovalé lékárny New England Compounding Center byl usvědčen z vydírání, zpronevěry, klamavého označování léčivých přípravků a podvodu v souvislosti s celostátní epidemií plísňové meningitidy v roce 2012.

Letos už bylo v Německu vypsáno přes 4 tis. rabatových smluv

Jen za rok 2017 už bylo do konce září v Německu vypsáno 4125 rabatových smluv na 600 různých účinných látek. Farmaceutické firmy tento model kritizují kvůli koncentraci trhu, ale také že přináší mnoho byrokratických překážek.

EK: Pediatrické nařízení zlepšilo dostupnost léčiv v pediatrii, onkologie však zaostává

Evropská komise konstatuje pozitivní pokrok ve vývoji léčivých přípravků pro děti díky pediatrickému nařízení. Pro řešení nedostatků v léčbě vzácných onemocnění u dětí, zejména rakoviny, je však nutné jej kombinovat s účinky nařízení o orphan drug.

Ve Spojených státech probíhá 14. sběr nepoužitých a prošlých léčiv, řetězce zavádějí opatření proti zneužívání

Na řadě míst po celých Spojených státech probíhá celonárodní aktivita protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

NHS prosazuje co nejširší generickou preskripci, může ušetřit až 18 mil. GBP

V Anglii je už 81 % všech léčiv v primární péči předepisováno genericky, což generuje významné úspory pro britskou NHS. Preskripce se však liší regionálně. NHS z preskripčních vytvořila srovnávací panel, který zdůrazňuje oblasti, kde lze dosáhnout úspor.

Norští lékárníci spustili kampaň na podporu generické substituce

26.10.2017 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Norští lékárníci spustili novou kampaň na podporu generické substituce v lékárnách. Pacienti totiž každoročně zbytečně zaplatí za dražší přípravky až o 162 mil. NOK víc, než by museli.

Prodej antibiotik pro použití u zvířat se v Evropě v letech 2011-2015 snížil o 13 %

Evropská léková agentura zveřejnila zprávu o prodeji veterinárních antibiotik v roce 2015 v Evropě, která potvrzuje klesající trend ve většině zemí, nicméně jednotlivé země se mezi sebou liší.

Už rok poskytuje EMA přístup ke zprávám z klinických hodnocení

Před rokem se Evropská léková agentura stala prvním regulačním orgánem, který poskytl otevřený přístup ke klinickým údajům předloženým společnostmi na podporu svých žádostí o registraci. Dosud bylo zveřejněno bylo více než 3 tis. klinických dokumentů.

Soudní dvůr EU rozhodl o příslušnosti soudu ve sporu o ochrannou známku Merck

Soudní dvůr EU rozhodl o předběžné otázce ve sporu společností Merck KGaA proti Merck & Co. ohledně užívání výrazu „MERCK“ v názvech domén a na platformách sociálních médií na internetu, jakož i ve firmách v Německu i jinde v rámci Evropské unie.

EMA a DG SANTE představily nový plán na podporu vývoje moderních terapií

Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise a EMA zveřejnily společný akční plán na podporu rozvoje léčivých přípravků pro moderní terapii. Hlavním cílem je zefektivnit postupy a lépe řešit konkrétní požadavky vývojářů.

Evropská ombudsmanka nezjistila při přezkumu HPV vakcín žádné pochybení EMA

Evropská veřejná ochránkyně práv nezjistila po provedení příslušného šetření žádné pochybení ohledně toho, jakým způsobem se Evropská léková agentura vypořádala s tzv. referral procedurou v případě očkovacích látek proti lidskému papilomaviru.

Norští lékárníci budou od ledna 2018 vydávat určitá Rx léčiva i bez receptu

18.10.2017 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ | ANKETA K PŘÍSPĚVKU

Norská vláda schválila změny v nařízení o léčivých přípravcích. Díky tomu získají lékárníci od 1. ledna 2018 novou možnost výdeje některých dosud receptově vázaných léčiv.

MUDr. Zdeněk Hřib (Piráti): V souvislosti s kurýrním doručováním lékáren předpokládáme změnu ve prospěch výkonové platby

V předvolebním speciálu portálu APATYKÁŘ® vyvolaly u lékárníků značnou odezvu návrhy kurýrního doručování a srovnávače doplatků MUDr. Zdeňka Hřiba, garanta pro oblast zdravotnictví České pirátské strany. Portál proto zjišťoval podrobnější informace.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.