Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Lékárníci v Idahu předepisují léčivé přípravky

04.07.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Národní farmaceutická rada amerického státu Idaho schválila nedávno nařízení, které lékárníkům dává preskripční kompetenci. Norma vešla v platnost 1. července 2018 a lékárníci tak mohou pacientům předepsat některá léčiva jinak vázaná na lékařský předpis.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Ospolot a Orfiril

Ministerstvo zdravotnictví vydalo osmé předběžné opatření obecné povahy s platností od zítřka, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivé přípravky Ospolot a Orfiril.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Budenofalk a Salofalk

Ministerstvo zdravotnictví vydalo letos sedmé předběžné opatření obecné povahy s platností od zítřka, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivé přípravky Budenofalk a Salofalk.

Ruský regulátor zakázal reklamu na „důvěryhodné“ lékárny

Regionální úřad ruské Federální antimonopolní služby ve Volgogradu rozhodl, že venkovní reklama lékárenského řetězce porušuje zákon o reklamě. Nelíbí se mu, že napadá odbornost a kvalitu konkurentů na trhu.

AbbVie zaplatí za nelegální „Pay-for-Delay“ dohodu 448 mil. USD

Podle soudu farmafirma AbbVie vyvolala falešný soudní spor, aby si udržela monopol na trhu s přípravkem Androgel a nařídil jí zaplatit 448 mil. USD všem spotřebitelům, kteří v důsledku protizákonného jednání zaplatili zbytečně více peněz.

Lékárníci se testu proporcionality nevyhnou, profese může doznat změn

30.06.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

Zástupci Evropského parlamentu, Rady a Komise podepsali nové právní předpisy, které mají zajistit, že vnitrostátní právní úprava profesionálních služeb nebude vytvářet překážky volnému pohybu odborníků. Tzv. test proporcionality se uplatní i u lékárníků.

Za podvody na zdravotní péči za více než 2 mld. USD obviněno ve Spojených státech 601 osob

29.06.2018 | Lékárenství ve světě | BOJ PROTI ZDRAVOTNÍM PODVODŮM

Při dosud největší akci speciálních jednotek pro potírání podvodů v oblasti zdravotnictví amerického Ministerstva spravedlnosti bylo obviněno celkem 601 osob, včetně 76 lékařů, z účasti na podvodech v celkové výši více než 2 mld. USD.

Švýcarští lékárníci spustili masivní image kampaň a lákají na své služby

Švýcarští zákonodárci přenášejí kvůli nedostatku lékařů na lékárny stále větší odpovědnost a považují je za první kontaktní místa pro řešení řady zdravotních problémů. Profesní organizace proto spustila masivní kampaň na podporu svých služeb.

Řecký ministr nařídil minimální skladové zásoby generik v lékárnách

26.06.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Řecké lékárenství prožívá další fázi šokové terapie. Poté, co vláda rozvolnila vlastnictví lékáren a umožnila prodej některých OTC léčiv mimo lékárny dusí nyní lékárníky novými nařízeními s cílem posílit generika.

Polská regulace v praxi V – Regulátor pokutoval lékárnu za informace o generické substituci

25.06.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Polská lékárna byla kontrolními orgány potrestána za poskytování informačních materiálů o možnosti nákupu levnějších alternativ předepsaných léčivých přípravků. Leták pacientům vysvětluje výhody generické substituce a vyzývá k diskusi s lékárníkem.

Manažer Puma Technology jde za insider trading na více než 2 roky do vězení

Výkonný manažer z kalifornské biofarmaceutické společnosti Puma Technology byl odsouzen v souvislosti s obchodováním na základě důvěrných informací (insider trading), díky kterému si přišel na 1 mil. USD, ke 27 měsícům vězení.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravku Cosopt Free

Ministerstvo zdravotnictví vydalo letos již šesté předběžné opatření obecné povahy s platností od dnešního dne, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivý přípravek Cosopt Free oph gtt (Santen Oy).

Soudní dvůr EU: Majitel dodatkového ochranného osvědčení může bránit reexportu

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společností Pfizer a Orifarm o paralelní dovoz léčivých přípravků z nových členských států do Německa. Předmětem sporu byl rozsah výjimky z volného pohybu zboží stanovený Akty o přistoupení.

Švédský parlament posílil generickou substituci

21.06.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Švédský parlament schválil další změny, které se týkají lékárenského sektoru. První vytváří národní seznam léčiv a druhá výrazně podpoří provádění generické substituce, protože rozšiřuje její uplatnění i na přípravky mimo seznam preferovaných.

Španělská policie zlikvidovala tři laboratoře nelegálních léčiv a padělků

Španělská národní policie, podporovaná Europolem, zlikvidovala tři tajné laboratoře a zabavila více než 5 mil. dávek v rámci operace proti výrobě nezákonných léčiv. Při operaci bylo zatčeno 29 lidí a prohledáno 15 domů.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.