Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Mallinckrodt zaplatí 35 mil. USD za problémy s návykovými látkami

Farmaceutická společnost Mallinckrodt zaplatí 35 mil. USD za urovnání obvinění, že nehlásila neobvykle vysoké a časté objednávky oxykodonu do lékáren či klinik a chyby při vedení evidence vyrobených tablet oxykodonu.

Zentiva vede v pozitivním listu VZP i SZP

Svaz zdravotních pojišťoven ČR vydal aktualizovanou verzi svého pozitivního listu s platností od 1. července. Přibyla jedna účinná látka, naopak dvě byly vylistovány. Na vůdčí pozici se drží dvojice Zentiva/Sanofi, naopak G.L. Pharma z listu vypadla.

Wal-Mart zaplatí 1,65 mil. USD za účtování léčiv mimo pozitivní list

Společnost Wal-Mart Stores zaplatí 1,65 mil. USD za urovnání obvinění, že vědomě požadovala úhradu léčiv z pozitivního listu bez doložení příslušných diagnostických a dokumentačních požadavků.

G20 vyzvala k posílení globální zdravotní spolupráce a boji proti antimikrobiální rezistenci

Skupina států G20 se na svém summitu 7.-8. července 2017 v Hamburku shodla na společném postupu v oblasti zdraví. Hlavními tématy jsou ochrana před zdravotními krizemi a posílení zdravotnických systémů a boj proti antimikrobiální rezistenci.

Lékárník jde za nelegální výdej léčiv na 30 let do vězení

Americký lékárník byl odsouzen za 71 trestných činů spojených s nezákonným vydáváním oxykodonu, hydrokodonu a pseudoefedrinu a praní špinavých peněz odsouzen ke 30 letům ve federálním vězení.

Soud zakázal lékárně přípravu léčiv kvůli mikrobiální kontaminaci

Americký soud vydal na žádost FDA trvalý příkaz proti manažerům a vedoucímu lékárníkovi, kterým zakazuje lékárně vyrábět a distribuovat léčivé přípravky kvůli masivní kontaminaci sterilních prostor lékárny.

Počet britských zdravotníků, kteří zveřejňují finance od farmaprůmyslu roste

Data zveřejněná britskou Asociací inovativního farmaprůmyslu (ABPI) ukazují nárůst počtu zdravotnických pracovníků, kteří souhlasili se sdílením podrobností o platbách za spolupráci s farmaceutickým průmyslem.

Australský regulátor po dvaceti letech reformuje program orphan drug

Australská léková agentura TGA připravuje změny ve svém programu orphan drug léčiv. Cílem je poskytnout výrobcům pobídky k uvedení léčiv pro malou populaci na trh a zpřístupnit je tak pacientům, kteří by k nim jinak neměli přístup.

FDA představila plán pro rychlejší vyřizování žádostí o stanovování orphan drug

Americká regulační autorita FDA představila strategický plán k vyřešení dosud nevyřízených žádostí o udělení statusu orphan drug a zajištění trvalé včasné reakce na všechny nové žádosti v rámci pevných lhůt.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Vimpat, Elontril a Wellbutrin

04.07.2017 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví vydalo další dvě opatření omezující vývoz z České republiky. Tentokrát se týká léčivých přípravků Vimpat, Elontril a Wellbutrin a platí do odvolání.

Generální advokát Soudního dvora EU: I zdravotnický software může být zdravotnický prostředek

03.07.2017 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Generální advokát Soudního dvora EU vydal své stanovisko ve sporu společnosti Philips proti francouzskému Ministerstvu sociálních věcí a zdravotnictví ohledně určení, zda je podpůrné programové vybavení možno považovat za zdravotnický prostředek.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Humalog

30.06.2017 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo další opatření omezující vývoz z České republiky. Tentokrát se týká inzulínových analog Humalog, Humalog Mix a platí do odvolání.

Soudní dvůr EU: Souhrnná registrace zahrnuje veškerý vývoj a neprodlužuje zákonnou ochranu údajů

30.06.2017 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu o prodloužení zákonné ochrany údajů u dvou samostatně registrovaných přípravků stejného držitele rozhodnutí o registraci a se stejnou účinnou látkou.

EK představila nový akční plán proti antimikrobiální rezistenci

Evropská komise dnes přijala nový akční plán proti antimikrobiální rezistenci – sílící hrozbě, která si ročně vyžádá 25 tis. obětí na životech a hospodářské ztráty v EU ve výši 1,5 mld. EUR.

FDA chce zrychlit vstup generik na trh

Americká FDA chce posílit konkurenci na trhu s receptovými léčivými přípravky a usnadnit vstup levnějším alternativám originálních léčiv, zejména u nichž už neplatí patenty ani exkluzivita a dosud nemají generickou alternativu.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.