Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Novo Nordisk zaplatí 58 mil. USD za mlžení rizik u přípravku Victoza

Společnost Novo Nordisk zaplatí 58,65 mil. USD za to, že nedodržovala FDA vyžadovanou strategii pro hodnocení a zmírňování rizik pro léčivý přípravek Victoza. Lékaři tak nevěděli o možném riziku výskytu vzácné formy rakoviny spojené s tímto přípravkem.

Rakouské lékárny zachraňují život – posílily síť defibrilátorů v zemi

Další rakouská lékárna získá do své výbavy defibrilátor. Do konce letošního roku bude do celorakouské sítě defibrilátorů, které jsou na veřejných místech dostupné pro poskytnutí první pomoci a záchraně života, zapojeno 30 lékáren.

Pacient žaluje Merck za neurologické postižení údajně způsobené vakcínou Zostavax

Americká právní kancelář zažalovala společnost Merck (MSD) za její vakcínu proti pásovému oparu Zostavax. Žaloba byla podána jménem pacienta, kterému byla diagnostikována akutní transverzální myelitida pět měsíců po očkování.

Bývalý účetní farmafirmy Celator zatčen za insider trading

Bývalý účetní byl zatčen a jeho tři spolupachatelé obžalovaní za jejich podíl na insider tradingu, díky kterému profitovali z dosud neveřejných informací o farmaceutické společnosti Celator, která vyvinula léčivý přípravek na léčbu rakoviny Vyxeos.

FDA šetří kliniku kvůli neschválené léčbě kmenovými buňkami

Americká FDA zaslala varovný dopis floridské klinice kvůli marketingu produktů připravených z kmenových buněk a významným odchylkám od současných požadavků na správnou výrobní praxi.

Nejvyšší správní soud: Reklama na potravinu může tvrdit „co se říká“, i když to není pravda

Nejvyšší správní soud zrušil pokutu 1,8 mil. Kč udělenou společnosti Allivictus Radou pro rozhlasové a televizní vysílání za reklamu na tinkturu z česneku uvádějící zdravotní tvrzení. Podle soudu reklama pouze uváděla „všeobecně“ známé účinky.

Lékárenství? Politicky zcela okrajová oblast

30.08.2017 | Lékárenství u nás | SPECIÁL APATYKÁŘE

Jak se politické strany a hnutí zabývají ve svém programu lékárenstvím a lékovou politiokou? Portál APATYKÁŘ® připravil přehled opatření prosazovaných jednotlivými volebními subjekty, která se alespoň částečně dotýkají lékárenské a lékové problematiky.

Dánští zdravotníci varují před uvolněním prodeje analgetik a facebookovými poradnami

Dánští zdravotníci se obávají nárůstu spotřeby analgetik kvůli samoobslužnému prodeji některých léčiv mimo lékárny, který se stane od ledna 2018 realitou. Lékárnická komora v této souvislosti varuje před různými „garantovanými“ poradnami na internetu.

Spojené království má být lídrem v inovacích, farmaprůmysl vyzval vládu k podpoře center excelence

Britské Partnerství pro průmysl vyrábějící léčivé přípravky vyzvalo vládu k podpoře vybudování čtyř nových center excelence pro výrobu léčiv ve Spojeném království. Chce ze země vytvořit světového lídra ve výzkumu, výrobě a finalizaci nových léčiv.

Dvěma lékárníkům hrozí desítky let vězení za nelegální distribuci návykových látek

Lékárník z amerického státu New Jersey se přiznal k roli v nezákonné distribuci a výdeji oxykodonu ze dvou svých lékáren v rámci systému pill mill. Případ následuje po předchozím obvinění druhého lékárníka ze stejného činu.

Africká operace Heera zajistila 41 mil. tablet nelegálních léčiv

Více než 420 tun nelegálních léčiv a zdravotnických prostředků bylo zabaveno při rozsáhlé operaci v západní Africe koordinované organizací INTERPOL. Zabavené zboží zahrnovalo mj. doplňky stravy, analgetika, antibiotika či antimalarika.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravku Avamys

25.08.2017 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví vydalo další opatření omezující vývoz z České republiky. Tentokrát se týká léčivého přípravku Avamys a platí do odvolání.

Lékárna zaplatí za kšeftování s Novartis 13,4 mil. USD

Americká lékárna US Bioservices zaplatí 13,4 mil. USD za podíl na úplatkářském systému společnosti Novartis. Na základě stejného obvinění zaplatily další specializované lékárny Bioscrip a Accredo Health Group v lednu 2014 a dubnu 2015 celkem 75 mil. USD.

Vědci použijí pro výzkum diabetu analýzu dat pomocí strojového učení

Společnost IBM a organizace financující výzkum diabetu typu 1 JDRF budou pomocí jednoho z nejvýkonnějších analytických nástrojů strojového učení vyhodnocovat velké objemy dat s cílem získat poznatky, které by mohly zabránit nebo zpozdit nástup onemocnění.

V Americe padly první žaloby na největší distributory za podíl na opiátové krizi

Několik advokátních kanceláří podalo žaloby na největší americké distribuční společnosti Cardinal Health, AmerisourceBergen a McKesson za jejich roli v rozsáhlém případu jiného použití opiátů než pro lékařské účely.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.