Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

FDA bude moci povolit ve výjimečných případech neschválenou experimentální léčbu

02.06.2018

Americká FDA bude moci díky novému zákonu umožnit přístup k neschválené, experimentální léčbě pacientům s život ohrožujícím onemocněním, kteří již vyčerpali všechny schválené možnosti léčby a kteří se nemohou účastnit klinických hodnocení.

Centrum léčby bolesti zaplatí za zbytečně účtované testy 1,2 mil. USD

01.06.2018

Specializovaná floridská klinika pro léčbu bolesti zaplatí 1,2 mil. USD za urovnání obvinění podle zákona o nepravdivých nárocích, konkrétně za vědomé účtování lékařsky nepotřebných diagnostických testů.

Walmart zaplatí za automatický opakovaný výdej receptů 825 tis. USD

31.05.2018

Americké řetězce Wal-Mart Stores a Sam’s Club (oba spadají pod Walmart) zaplatí celkem 825 tis. USD za urovnání obvinění, že si vyúčtovaly recepty, které byly automaticky opakovaně vyzvednuty. To program Medicaid státu Minnesota zakazuje.

EK chce podpořit evropské farmavýrobce, upravuje pravidla pro dodatková ochranná osvědčení

29.05.2018

Evropská komise navrhla cílenou úpravu pravidel duševního vlastnictví s cílem napomoci evropským farmaceutickým společnostem vstoupit na rychle rostoucí světové trhy a posílit tvorbu pracovních míst, růst a investice v EU.

Soudce odmítl žalobu FTC na společnost Impax kvůli „Pay-for-Delay“ dohodě

28.05.2018

Správní soudce odmítl antimonopolní žalobu Federal Trade Commission proti generické farmaceutické společnosti Impax Laboratories, že se nelegálně dohodla s Endo Pharmaceuticals na zpoždění generické konkurence přípravku Opana ER.

EK chce změnou spotřební daně z alkoholu lépe chránit zdraví spotřebitelů

27.05.2018

Evropská komise v tomto týdnu předložila reformu pravidel, kterými se řídí spotřební daň z alkoholu v EU. Má vytvořit příznivější podnikatelské prostředí, malým podnikům z tohoto odvětví snížit náklady a lépe ochránit zdraví spotřebitelů.

Chce se vám z prezidentských řečí zvracet? Aneb reklama po americku

26.05.2018

Neobvyklý nápad využila pro reklamu svého OTC přípravku proti nevolnosti jedna americká společnost. Reklamu pojala na základě průzkumu, co v lidech nejvíce vyvolává pocit nevolnosti.

Pfizer zaplatí 23,85 mil. USD za uplácení pacientů přes fiktivní nadaci

25.05.2018

Farmagigant Pfizer zaplatí 23,85 mil. USD za urovnání obvinění, že použil fiktivní nadaci jako prostředek pro úhradu spoluúčasti pojištěnců zařazených do programu Medicare za tři její léčivé přípravky.

FDA obeslala výrobce kapslí na „bezpečné opálení“

24.05.2018

Americká FDA obeslala varovným dopisem čtyři výrobce, kteří na svých produktech klamavě uváděli, že zabraňují spálení od slunce, chrání kůži před nebezpečím rakoviny nebo že redukují předčasné stárnutí pokožky.

Rakouský antimonopolní úřad šokoval komoru – doporučil výraznou liberalizaci lékárenství

23.05.2018

Rakouský Spolkový úřad pro hospodářskou soutěž zveřejnil návrhy na změny v lékárenství. Rozvířil tím velmi intenzivně dlouhodobě stojaté vody rakouského systému a šokoval Rakouskou lékárnickou komoru. Na rakouské poměry navrhuje nebývalou liberalizaci.

Polská regulace v praxi IV – Koupená licence platí, nemusí splňovat 1% pravidlo

21.05.2018 | EXKLUZIVNĚ

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, polský Nejvyšší správní soud v nejnovějším rozsudku potvrdil, že tzv. pravidlo 1 % lékáren ve vojvodství se při převedení či prodeji povolení k provozování lékáren neuplatňuje. Řetězce tak mohou dále expandovat.

Místo regulace provozu lékáren schválil slovenský parlament povinnou pohotovostní službu

18.05.2018 | EXKLUZIVNĚ

Slovenský parlament schválil novelu zákona o léku, která přináší přísnější podmínky pro odborné zástupce a povinnou pohotovostní službu lékáren. Na rozdíl od původních nereguluje provozování lékáren výhradně na lékárníky.

EK: Členské státy mohou omezit paralelní obchod s léčivými přípravky

17.05.2018 | VÍME PRVNÍ

Evropská komise rozhodla o ukončení řízení o nesplnění povinnosti týkající se paralelního obchodu s humánními léčivými přípravky, která vedla proti Polsku, Rumunsku a Slovensku. Za určitých podmínek jsou omezení paralelního obchodu opodstaněná.

RNDr. Jozef Pospíšil (AVEL): Jakékoli zvýšení obchodní přirážky by bylo pro venkovské lékárny pomocí

17.05.2018 | EXKLUZIVNĚ

Jak se protireexportní opatření projevila ve farmadistribuci na Slovensku? Jak se Slovensko připravuje na online ověřování léčiv? Na tyto a další otázky odpověděl portálu APATYKÁŘ® RNDr. Jozef Pospíšil, výkonný ředitel Asociace velkodistributorů léčiv.

Pacienti žalují Gilead Sciences za vědomé poškození zdraví po tenofovir disoproxil fumarátu

16.05.2018

Pacienti s HIV podali v americkém státě California dvě žaloby proti společnosti Gilead Sciences za to, že jim její léčivé přípravky způsobily těžkou zdravotní újmu a společnost o rizicích věděla a záměrně zpozdila vstup na trh bezpečnější alternativy.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.