Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako náhrada studia oboru farmaceutický asistent

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Soudní dvůr EU: I zdravotnický software může být zdravotnický prostředek

27.12.2017

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společnosti Philips proti francouzskému Ministerstvu sociálních věcí a zdravotnictví ohledně určení, zda je podpůrné programové vybavení možno považovat za zdravotnický prostředek.

Kmart zaplatí 32,3 mil. USD, „zapomněl“ nahlásit slevy na generika

27.12.2017

Společnost Kmart zaplatí 32,3 mil. USD za urovnání pochybení v rámci zákona o nepravdivých nárocích týkajících se předražení receptových generických léčiv hrazených z federálních zdravotních programů.

Rusko zvažuje uvolnit prodej OTC léčiv do maloobchodní sítě

26.12.2017

Ruské Ministerstvo průmyslu a obchodu chce, aby běžné obchody měly právo volně prodávat OTC léčivé přípravky. Chce tak zvýšit jejich dostupnost a podpořit hospodářskou soutěž, která má snížit cenu léčiv.

Na onemocnění dýchacích cest zemře kvůli chřipce až 650 tis. lidí ročně

25.12.2017

Až 650 tis. úmrtí ročně souvisí s onemocněním dýchacích cest kvůli sezónní chřipce. Vyplývá to z nových odhadů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, Světové zdravotnické organizace a globálních partnerů v oblasti zdraví.

Soudní dvůr EU: Farmafirmy si mohou snížit základ daně o povinné rabaty

24.12.2017 | EXKLUZIVNĚ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu farmaspolečnosti Boehringer Ingelheim s německým Finančním úřadem o zohlednění povinné slevy z ceny léčivých přípravků při výpočtu základu daně pro účely DPH.

Operace MISMED zajistila milióny zneužívaných léčiv

23.12.2017

Nejrozsáhlejší akce svého druhu, Operace MISMED zaměřená na nedovolené obchodování se zneužívanými léčivými přípravky, vedla v EU zhruba ke 100 zatčením a zabavení léčivých přípravků a dopingových látek v hodnotě více než 230 mil. EUR.

Austrálie chce regulovat léčbu kmenovými buňkami

22.12.2017

Australská regulační autorita TGA oznámila změny regulace autologních buněk a tkáňových produktů. V jejich důsledku bude větší část podléhat regulaci, přičemž její úroveň bude určena rizikem, které představují pro bezpečnost pacientů.

FDA chce chránit spotřebitele před nebezpečnými homeopatiky

21.12.2017

Americká FDA chce chránit spotřebitele, kteří se rozhodnou používat homeopatické přípravky v případech, kdy jsou propagovány pro závažná onemocnění, ale nebylo u nich prokázáno, že přinášejí klinické výhody, kdy obsahují potenciálně škodlivé látky.

EMA řešila přesun do Amsterdamu a zabezpečení činností

19.12.2017

Správní rada Evropské lékové agentury se na svém zasedání zabývala konkrétním postupem při přesídlení agentury do Amsterdamu a přerozdělením činností v souvislosti s vystoupením Spojeného království z Evropské unie.

Sunovion veřejně pokárána, školila reprezentanty, jak „přimět“ lékaře k preskripci

18.12.2017

Sunovion Pharmaceuticals bude zveřejněna v britském odborném tisku za porušení etického kodexu Asociace britského farmaceutického průmyslu. Nutila obchodní reprezentanty, aby tlačili na lékaře, aby předepisovali léčivý přípravek Latuda.

21st Century Oncology zaplatí 26 mil. USD, lhala o využívání elektronických záznamů

17.12.2017

Americká společnost poskytující péči o onkologické pacienty 21st Century Oncology a její dceřiné společnosti zaplatí 26 mil. USD za urovnání obvinění, že předkládaly falešné certifikace týkající se používání softwaru elektronických zdravotních záznamů.

Evropská komise uzavřela řízení proti společnosti Roche bez sankce

16.12.2017

Evropská komise oznámila, že po zvážení všech dostupných důkazů a uspokojení z nápravných opatření ukončila řízení proti společnosti Roche pro nedodržení některých povinností v oblasti farmakovigilance.

Generální advokát Soudního dvora EU: Lhůtu pro exkluzivitu údajů při decentralizovaném postupu stanoví stát první registrace

11.12.2017 | EXKLUZIVNĚ

Generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek vydal stanovisko v precedentním sporu společnosti Astellas Pharma s Finskou lékovou agenturou o udělení registrace generické kopii bendamustinu kvůli exkluzivitě údajů.

Mimoevropské lékové agentury zahájily spolupráci při schvalování léčiv

10.12.2017

Australská regulační autorita TGA, kanadská Health Canada, Singapurský úřade pro zdravotní vědy a Švýcarská léková agentura Swissmedic vytvořily společnou iniciativu pro vzájemnou spolupráci v regulatorní oblasti.

Každý desátý léčivý přípravek v rozvojových zemích je nestandardní nebo padělaný

09.12.2017

Podle nového průzkumu WHO je jeden z deseti léčivých přípravků, které jsou v oběhu v zemích s nízkým a středním příjmem buď nestandardní s ohledem na účinnou látku, nebo přímo padělaný.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.