Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Wal-Mart zaplatí 1,65 mil. USD za účtování léčiv mimo pozitivní list

10.07.2017

Společnost Wal-Mart Stores zaplatí 1,65 mil. USD za urovnání obvinění, že vědomě požadovala úhradu léčiv z pozitivního listu bez doložení příslušných diagnostických a dokumentačních požadavků.

Lékárník jde za nelegální výdej léčiv na 30 let do vězení

09.07.2017

Americký lékárník byl odsouzen za 71 trestných činů spojených s nezákonným vydáváním oxykodonu, hydrokodonu a pseudoefedrinu a praní špinavých peněz odsouzen ke 30 letům ve federálním vězení.

Soud zakázal lékárně přípravu léčiv kvůli mikrobiální kontaminaci

08.07.2017

Americký soud vydal na žádost FDA trvalý příkaz proti manažerům a vedoucímu lékárníkovi, kterým zakazuje lékárně vyrábět a distribuovat léčivé přípravky kvůli masivní kontaminaci sterilních prostor lékárny.

Počet britských zdravotníků, kteří zveřejňují finance od farmaprůmyslu roste

07.07.2017

Data zveřejněná britskou Asociací inovativního farmaprůmyslu (ABPI) ukazují nárůst počtu zdravotnických pracovníků, kteří souhlasili se sdílením podrobností o platbách za spolupráci s farmaceutickým průmyslem.

Australský regulátor po dvaceti letech reformuje program orphan drug

06.07.2017

Australská léková agentura TGA připravuje změny ve svém programu orphan drug léčiv. Cílem je poskytnout výrobcům pobídky k uvedení léčiv pro malou populaci na trh a zpřístupnit je tak pacientům, kteří by k nim jinak neměli přístup.

FDA představila plán pro rychlejší vyřizování žádostí o stanovování orphan drug

05.07.2017

Americká regulační autorita FDA představila strategický plán k vyřešení dosud nevyřízených žádostí o udělení statusu orphan drug a zajištění trvalé včasné reakce na všechny nové žádosti v rámci pevných lhůt.

Generální advokát Soudního dvora EU: I zdravotnický software může být zdravotnický prostředek

03.07.2017 | EXKLUZIVNĚ

Generální advokát Soudního dvora EU vydal své stanovisko ve sporu společnosti Philips proti francouzskému Ministerstvu sociálních věcí a zdravotnictví ohledně určení, zda je podpůrné programové vybavení možno považovat za zdravotnický prostředek.

Soudní dvůr EU: Souhrnná registrace zahrnuje veškerý vývoj a neprodlužuje zákonnou ochranu údajů

30.06.2017 | EXKLUZIVNĚ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu o prodloužení zákonné ochrany údajů u dvou samostatně registrovaných přípravků stejného držitele rozhodnutí o registraci a se stejnou účinnou látkou.

EK představila nový akční plán proti antimikrobiální rezistenci

29.06.2017

Evropská komise dnes přijala nový akční plán proti antimikrobiální rezistenci – sílící hrozbě, která si ročně vyžádá 25 tis. obětí na životech a hospodářské ztráty v EU ve výši 1,5 mld. EUR.

FDA chce zrychlit vstup generik na trh

29.06.2017

Americká FDA chce posílit konkurenci na trhu s receptovými léčivými přípravky a usnadnit vstup levnějším alternativám originálních léčiv, zejména u nichž už neplatí patenty ani exkluzivita a dosud nemají generickou alternativu.

Švýcarsko se v lékové oblasti sjednocuje s EU

28.06.2017

Švýcarská Spolková rada i léková agentura Swissmedic zahájily konzultace právních předpisů vycházejících z revidovaného zákona o léčivech. Ty se týkají jak sbližování dozoru na trhu s EU, tak pobídek pro farmaprůmysl, ale i posílení samoléčby.

Vedoucí lékárny, jejíž kontaminované injekce zabily 64 lidí, jde na 9 let do vězení

27.06.2017

Majitel a vedoucí lékárník dnes již zkrachovalé lékárny New England Compounding Center, usvědčený z vydírání a podvodu v souvislosti s celostátní epidemií plísňové meningitidy v roce 2012, byl odsouzen celkem k 9 letům vězení.

Tribunál EU: Známku Octasa nelze registrovat, zní podobně jako Pentasa

26.06.2017 | EXKLUZIVNĚ

Tribunál EU rozhodl ve sporu farmafirmy Tillotts Pharma a Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví o ochrannou známku pro léčivý přípravek určený k léčbě gastrointestinálního traktu.

Farmafirmy daly v Německu v roce 2016 na spolupráci se zdravotníky 562 mil. EUR

25.06.2017

V Německu poskytly v roce 2016 farmaceutické firmy na spolupráci s lékaři a dalšími zdravotnickými pracovníky 562 mil. EUR. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy Sdružení pro dobrovolnou samoregulaci farmaprůmyslu.

Astellas má opakovaně pozastaveno členství ve farmaprůmyslové asociaci, hrozí jí vyloučení

24.06.2017

Farmaceutická společnost Astellas UK má pozastavené členství v Asociaci britského farmaceutického průmyslu na dalších 12 měsíců z důvodu řady závažných porušení etického kodexu asociace. Pokud problémy nenapraví, hrozí jí kompletní vyloučení.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.