Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Dánské lékárny spustí od dubna lékové poradenství pro chroniky

Od ledna 2015 nabízejí dánské lékárny nově diagnostikovaným chronickým pacientům bezplatnou lékovou konzultaci. Od 1. dubna 2018 se tato služba rozšiřuje o všechny chronické pacienty, kteří chtějí individuální konzultaci v lékárně.

Reklamu na léčiva má na Ukrajině v budoucnu schvalovat ministerstvo zdravotnictví

21.03.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, ukrajinský parlament projednává návrh zákona, podle něhož bude Ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny schvalovat reklamní texty a zajišťovat dohled nad dodržováním kritérií pro řádnou reklamu na léčivé přípravky.

Kontroly SÚKL 2017: Při přípravě sterilních léčivých přípravků je stále co zlepšovat

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol nemocničních lékáren. Na 4 pracovištích z celkem 19 kontrolovaných odborných pracovišť pro přípravu sterilních léčivých přípravků s obsahem cytotoxických látek byly zjištěny závažné nedostatky.

EMA se zabývala podporou veterinárních orphan drug i moderní terapií

Správní rada EMA schválila na svém zasedání v Londýně zprávu o realizaci podpory vývoje veterinárních léčiv pro minoritní druhy a onemocnění, vyhodnotila schvalování přípravků pro moderní terapii a aktualizovala připravenost na Brexit a své přesídlení.

Kontroly SÚKL 2017: Neúčinný systém jištění kvality i distribuce z neschválených prostor

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol v oblasti distribuce. Loni dále poklesl počet distributorů současně provozujících i lékárny. Ve dvou případech byla pro závažná porušení zásad správné distribuční praxe pozastavena platnost povolení k distribuci.

Kontroly SÚKL 2017: Neoprávněný výdej v ordinacích lékařů opět rostl

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol podmínek zacházení s léčivými přípravky při poskytování zdravotní péče u poskytovatelů zdravotní péče. Oproti předcházejícímu období sice došlo k poklesu závažných pochybení, neoprávněný výdej v ordinacích ale opět roste.

Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama

16.03.2018 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, díky polskému zákazu reklamy lékáren jsou lékárny paradoxně trestány za poskytování služeb pacientům. Nejnověji totiž soud rozhodl o tom, že zápůjčka inhalátorů pacientům je nepovolenou reklamou.

Soudní dvůr EU: Legalitu původní registrace v rámci decentralizovaného postupu musí posoudit stát, který udělil první registraci

15.03.2018 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU vydal rozhodnutí v precedentním sporu společnosti Astellas Pharma s Finskou lékovou agenturou o udělení registrace generické kopii bendamustinu kvůli exkluzivitě údajů.

Zakladatelka Theranos zaplatí za podvody 500 tis. USD a nesmí 10 let vést firmu

Generální ředitelka a bývalý prezident společnosti Theranos, která zajišťovala laboratorní krevní testy mj. pro řetězec Walgreens, urovnali s americkou Komisí pro cenné papíry z obvinění z masivního podvodu.

Kontroly SÚKL 2017: Ubylo výdejů Adipexu, přetrvává výdej PSE farmaceutickým asistentem

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol provozovatelů lékáren ohledně zacházení s návykovými látkami. Díky přeřazení fenterminu na recept s modrým pruhem se jeho výdej výrazně snížil. SÚKL celkově udělil více pokut než v předchozím období.

Kontroly SÚKL 2017: Téměř dvojnásobný nárůst prodejů vyhrazených léčiv neoprávněnou osobou

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol prodejců vyhrazených léčivých přípravků. Alarmující je téměř dvojnásobný nárůst prodejů neoprávněnou osobou. Kontrol však nepřibylo a vzhledem k dynamice růstu prodejních míst je jich stále jen zlomek.

Kontroly SÚKL 2017: U přípravy radiofarmak přetrvávají nedostatky v dispozičním řešení a režimu čistých prostor

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol v oblasti přípravy a kontroly radiofarmak. Při porovnání výsledků kontrol provedených v předchozích letech došlo k nárůstu počtu lékáren s drobnými či některými významnějšími nedostatky.

Kontroly SÚKL 2017: Výdej na neplatné recepty a opětovný nárůst nevyhovující individuální přípravy

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol lékáren. Oproti předchozímu období se snížil počet rozhodnutí o pozastavení přípravy léčivých přípravků. Více než dvojnásobně se však zvýšil počet nevyhovujících IPL.

Soudní dvůr EU: Rozhodčí doložka v dohodě mezi Nizozemskem a Slovenskem o ochraně investic není slučitelná s právem EU

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu mezi Slovenskou republikou a společností Achmea provozující mj. slovenskou zdravotní pojišťovnu Union ohledně rozhodčí doložky uvedené v dohodě uzavřené mezi Nizozemskem a Slovenskem o ochraně investic.

FDA uznává nově i kontroly správné výrobní praxe v Česku

Dohoda mezi EU a USA o vzájemném uznávání inspekcí výrobních míst humánních léčivých přípravků prováděné na příslušných územích dále postupuje. Americká FDA nejnověji potvrdila u dalších čtyř členských států EU, včetně Česka.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.