Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Sunovion veřejně pokárána, školila reprezentanty, jak „přimět“ lékaře k preskripci

Sunovion Pharmaceuticals bude zveřejněna v britském odborném tisku za porušení etického kodexu Asociace britského farmaceutického průmyslu. Nutila obchodní reprezentanty, aby tlačili na lékaře, aby předepisovali léčivý přípravek Latuda.

21st Century Oncology zaplatí 26 mil. USD, lhala o využívání elektronických záznamů

Americká společnost poskytující péči o onkologické pacienty 21st Century Oncology a její dceřiné společnosti zaplatí 26 mil. USD za urovnání obvinění, že předkládaly falešné certifikace týkající se používání softwaru elektronických zdravotních záznamů.

Evropská komise uzavřela řízení proti společnosti Roche bez sankce

Evropská komise oznámila, že po zvážení všech dostupných důkazů a uspokojení z nápravných opatření ukončila řízení proti společnosti Roche pro nedodržení některých povinností v oblasti farmakovigilance.

Zentiva dál lídrem v pozitivních listech pojišťoven

Svaz zdravotních pojišťoven ČR vydal novu verzi svého pozitivního listu s platností od 1. ledna do 30. června 2018. Přibyla jedna nová účinná látka, naopak bortezomib byl po půl roce vylistován. Na vůdčí pozici se dlouhodobě drží dvojice Zentiva/Sanofi.

Český paradox – lékárník bez atestace sám cytostatika připravit nesmí, farmaceutický asistent ano

14.12.2017 | Lékárenství u nás | EXKLUZIVNĚ

Novela vyhlášky o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků přináší v kontextu letošních zákonných změn poměrně překvapivé posílení odborné kompetence farmaceutických asistentů oproti farmaceutům.

Generální advokát Soudního dvora EU: Lhůtu pro exkluzivitu údajů při decentralizovaném postupu stanoví stát první registrace

11.12.2017 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek vydal stanovisko v precedentním sporu společnosti Astellas Pharma s Finskou lékovou agenturou o udělení registrace generické kopii bendamustinu kvůli exkluzivitě údajů.

Mimoevropské lékové agentury zahájily spolupráci při schvalování léčiv

Australská regulační autorita TGA, kanadská Health Canada, Singapurský úřade pro zdravotní vědy a Švýcarská léková agentura Swissmedic vytvořily společnou iniciativu pro vzájemnou spolupráci v regulatorní oblasti.

Každý desátý léčivý přípravek v rozvojových zemích je nestandardní nebo padělaný

Podle nového průzkumu WHO je jeden z deseti léčivých přípravků, které jsou v oběhu v zemích s nízkým a středním příjmem buď nestandardní s ohledem na účinnou látku, nebo přímo padělaný.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo předběžné opatření zakazující vývoz Clexane

08.12.2017 | Lékárenství u nás | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví vydalo předběžné opatření obecné povahy, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivé přípravky Clexane. Jedná se o první uplatnění zákonné možnosti dle novely zákona o léčivech.

Soudní dvůr EU: Není-li registrace léčiva, nelze získat dodatkové ochranné osvědčení

08.12.2017 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společnosti MSD a Generálního kontrolního úřadu pro patenty, průmyslové vzory a modely Spojeného království ohledně zamítnutí žádosti o dodatkové ochranné osvědčení léčiva z důvodu chybějícího rozhodnutí o registraci.

Soudní dvůr EU: Dodavatel luxusních výrobků může zakázat prodej přes Amazon

Soudní dvůr EU dnes rozhodl v ostře sledovaném sporu mezi společností Coty Germany a Parfümerie Akzenteo o možnosti prodeje luxusního zboží prostřednictví platformy Amazon.de.

Norsko zkracuje platnost receptů na antibiotika z 1 roku na 10 dní

06.12.2017 | Lékárenství ve světě | VÍME PRVNÍ

Norsko od 1. ledna 2018 zkracuje dobu platnosti receptů na antibiotika z jednoho roku na deset dní. Opatření má pomoci snížit užívání antibiotik v zemi a reflektuje Národní akční plán boje proti antibiotické rezistenci ve zdravotnických službách.

Dvacítka norských lékáren pilotně očkuje proti chřipce

05.12.2017 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Více než dvacet lékáren norského řetězce Vitusapotek v současné době testuje očkování proti chřipce přímo lékárníkem bez nutnosti objednání k lékaři. Dosavadní zkušenosti jsou pozitivní jak u zájemců o očkování, tak u lékárníků, kteří vakcínu očkují.

Slovensko schválilo sdílení lékových nákladů s firmami a nižší ceny generik a biosimilars

01.12.2017 | Lékárenství ve světě | EXKLUZIVNĚ

Slovenský parlament schválil novelu zákona o rozsahu a podmínkách úhrady léčiv, zdravotnických pomůcek a potravin pro zvláštní lékařské účely. Přináší mj. sdílení nákladů ze strany farmaceutických firem či snížení limitu spoluúčasti pacientů.

FDA vydala pokyny pro generika opiátů v lékových formách zabraňujících zneužívání

Americká FDA si s rostoucí opioidní krizí vytyčila další úkoly a představila nové pokyny pro výrobce s cílem podpořit výrobu generických léčivých přípravků zabraňujících zneužití.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.