Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

MUDr. David Halata: Lékárník se má věnovat své práci, ne přesunutí části vyšetření z ordinací do lékáren

22.05.2018 | EXKLUZIVNĚ

Je pro venkovské lékaře skutečně e-recept problém? Jaký mají venkovští lékaři pohled na samodispenzaci léčiv v ordinaci? Na tyto a další otázky odpověděl portálu APATYKÁŘ® MUDr. David Halata, předseda Pracovní skupiny venkovského lékařství SVL ČLS JEP.

Pavlína Štisová, MBA: Český systém ověřování léčiv propojen s evropským centrem, pilotní projekt začíná

02.05.2018 | AKTUÁLNĚ

Česko se v uplynulém týdnu připojilo jako osmá země k evropskému úložišti a spustí pilotní projekt online ověřování léčiv. Co bude obnášet pro lékárny a na další otázky odpověděla portálu APATYKÁŘ® Pavlína Štisová, MBA, projektová manažerka.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravku Flixotide

26.04.2018 | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví vydalo letos již třetí předběžné opatření obecné povahy s platností od zítřka, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivý přípravek Flixotide 50 Inhaler (GlaxoSmithKline).

Ministr ukončuje nejasnou praxi bonusů v nemocnicích, to může pomoci i veřejným lékárnám

26.04.2018

Ministr zdravotnictví vydal příkaz pro přímo řízené organizace, který řeší dlouhodobě kontroverzní problematiku přijímání bonusů a nastavuje postupy při zadávání veřejných zakázek. Mohl by tak mj. napravit konkurenční prostředí směrem k veřejným lékárnám.

Ústavní soud: Správní soudy musí řešit, zda existuje plně hrazený léčivý přípravek v dané skupině

25.04.2018

Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti společnosti Apotex ohledně stanovení úhrady přípravku Apo-Flutamide a shledal, že správní soudy se musejí zabývat tím, zda existuje v dané skupině jiný léčivý přípravek plně hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

Ústavní soud potvrdil ústavnost protikuřáckého zákona

18.04.2018

Ústavní soud částečně vyhověl návrhu skupiny senátorů na zrušení některých ustanovení tzv. protikuřáckého zákona a zrušil slovo „převážně“ a „svoje nebo“. Ve zbylé části byl návrh zamítnut.

Komora odpískala výkon farmaceuta, zkouší znovu protlačit dispenzační taxu

16.04.2018 | VÍME PRVNÍ

V rámci ukončeného připomínkového řízení k ministerské novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nová pravidla pro úhradovou regulaci zdravotnických prostředků, se objevil opětovně také návrh na zavedení dispenzačního poplatku (taxy).

Dr.Max buduje vlastní prodejny zdravotnických potřeb

14.04.2018

Česká lékárnická jednička zveřejnila výsledky za minulé období a plány svého dalšího rozvoje. Kromě rozšiřování konceptu do jiných zemí připravila i pilotní projekt zdravotnických potřeb a plnou přípravu v distribuci na protipadělkovou směrnici.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravku Cervarix

10.04.2018 | VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví vydalo letos již třetí předběžné opatření obecné povahy s platností od zítřka, kterým se zakazuje užít k další distribuci či vývozu mimo ČR léčivý přípravek Cervarix (GlaxoSmithKline).

Kontroly SÚKL 2017: Při přípravě sterilních léčivých přípravků je stále co zlepšovat

20.03.2018

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol nemocničních lékáren. Na 4 pracovištích z celkem 19 kontrolovaných odborných pracovišť pro přípravu sterilních léčivých přípravků s obsahem cytotoxických látek byly zjištěny závažné nedostatky.

Kontroly SÚKL 2017: Neúčinný systém jištění kvality i distribuce z neschválených prostor

18.03.2018

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol v oblasti distribuce. Loni dále poklesl počet distributorů současně provozujících i lékárny. Ve dvou případech byla pro závažná porušení zásad správné distribuční praxe pozastavena platnost povolení k distribuci.

Kontroly SÚKL 2017: Neoprávněný výdej v ordinacích lékařů opět rostl

17.03.2018

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol podmínek zacházení s léčivými přípravky při poskytování zdravotní péče u poskytovatelů zdravotní péče. Oproti předcházejícímu období sice došlo k poklesu závažných pochybení, neoprávněný výdej v ordinacích ale opět roste.

Kontroly SÚKL 2017: Ubylo výdejů Adipexu, přetrvává výdej PSE farmaceutickým asistentem

14.03.2018

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol provozovatelů lékáren ohledně zacházení s návykovými látkami. Díky přeřazení fenterminu na recept s modrým pruhem se jeho výdej výrazně snížil. SÚKL celkově udělil více pokut než v předchozím období.

Kontroly SÚKL 2017: Téměř dvojnásobný nárůst prodejů vyhrazených léčiv neoprávněnou osobou

13.03.2018

SÚKL zveřejnil výsledky kontrol prodejců vyhrazených léčivých přípravků. Alarmující je téměř dvojnásobný nárůst prodejů neoprávněnou osobou. Kontrol však nepřibylo a vzhledem k dynamice růstu prodejních míst je jich stále jen zlomek.

Kontroly SÚKL 2017: U přípravy radiofarmak přetrvávají nedostatky v dispozičním řešení a režimu čistých prostor

10.03.2018

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky kontrol v oblasti přípravy a kontroly radiofarmak. Při porovnání výsledků kontrol provedených v předchozích letech došlo k nárůstu počtu lékáren s drobnými či některými významnějšími nedostatky.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.