Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, problematický paragraf 16, (ne)opodstatněnost povinného členství v profesních komorách

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ministrem zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adamem Vojtěchem nejen o elektronické preskripci, zásilkovém obchodu s receptovými léčivy, změnách ve specializačním vzdělávání, odměňování lékáren či postavení profesních komor.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Ministerstvo opět zakázalo vývoz Actilyse

Vloženo: 26.05.2014, 16:34 | Čteno: 12221×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo opatření opětovně omezující vývoz léčivého přípravku Actilyse (altepláza, Boehringer Ingelheim). Opatření platí do odvolání, nejpozději do 31. srpna 2014.

Již podruhé

Důvodem je opět vysoké riziko jeho reexportu do zahraničí vzhledem k nízké ceně v České republice oproti ostatním členským státům EU, čímž je ohrožena jeho dostupnost pro české pacienty.

Přípravek Actilyse se používá jako tzv. trombolytikum, tj. na rozpouštění krevních sraženin u srdečních příhod a cévních mozkových příhod. Je používán především v nemocnicích při hospitalizaci, zejména v síti Iktových center.

Vývoz tohoto přípravku již v minulosti zakázal předchozí ministr zdravotnictví MUDr. Martin Holcát, MBA, nicméně původní opatření platilo do 31. března 2014.

Podle současného ministra zdravotnictví MUDr. Svatopluka Němečka, MBA byla díky loňskému opatření tuzemská poptávka po tomto přípravku uspokojena a podařilo se tak odvrátit kritickou situaci, kdy reálně hrozila jeho nedostupnost. Proto k opětovnému zákazu přistoupil i nyní.

Držitelé distribučního oprávnění jsou podle opatření povinni zajistit, že daný léčivý přípravek bude dodáván pouze osobám, které jsou oprávněny vydávat léčivé přípravky v České republice v souladu se zákonem o léčivech.

Tímto není dotčeno předání daného léčivého přípravku v rámci distribučního řetězce v České republice za účelem zajištění efektivního pokrytí území České republiky za předpokladu, že výsledným koncovým odběratelem bude pouze osoba oprávněná k výdeji léčivých přípravků podle § 82 odst. 2 zákona o léčivech.

Opatření snížilo odběry

Na MZ se 24. března 2014 obrátil držitel rozhodnutí o registraci přípravku farmaceutická společnost Boehringer Ingelheim se žádostí, aby bylo vydáno opakované opatření k omezení vývozu léčivých přípravků na 3 měsíce.

Zdůvodňuje to statistikou prodeje, kdy před platností opatření z prosince 2013 dodala do distribuce cca 2000 balení a do lékáren 800 balení přípravků, zatímco poté, co opatření vstoupilo v platnost byl zaznamenán dramatický pokles „spotřeby“ – v lednu 2014 to bylo 600 balení a spotřeba lékáren se prakticky nezměnila, v únoru pak 460 balení a do lékáren cca 550 balení.

Důvodně se proto obává, že hrozí vážné riziko, že by po ukončení opatření mohlo opět dojít k ohrožení dostupnosti.

SÚKL omezení reexportu doporučil

MZ si proto vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten potvrdil významnost přípravku pro poskytování zdravotní péče a skutečnost, že na českém trhu neexistuje přípravek se stejným složením. Omezení proto doporučil.

Vzhledem k hrozbě reexportu a následného nedostatku pro české pacienty proto MZ vydalo následné opatření o omezení vývozu.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.