Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, problematický paragraf 16, (ne)opodstatněnost povinného členství v profesních komorách

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ministrem zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adamem Vojtěchem nejen o elektronické preskripci, zásilkovém obchodu s receptovými léčivy, změnách ve specializačním vzdělávání, odměňování lékáren či postavení profesních komor.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zakázalo reexport Antabusu

Vloženo: 23.07.2014, 16:44 | Čteno: 11237×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo další opatření omezující vývoz léčivého přípravku v zájmu českých pacientů. Tentokrát se jedná o Antabus (disulfiram, Actavis). Opatření platí do 31. srpna 2014.

V ČR ano, ven ne

Držitelé distribučního oprávnění jsou podle opatření povinni zajistit, že daný léčivý přípravek bude dodáván pouze osobám, které jsou oprávněny vydávat léčivé přípravky v České republice v souladu se zákonem o léčivech.

Tímto není dotčeno předání daného léčivého přípravku v rámci distribučního řetězce v České republice za účelem zajištění efektivního pokrytí území České republiky za předpokladu, že výsledným koncovým odběratelem bude pouze osoba oprávněná k výdeji léčivých přípravků podle § 82 odst. 2 zákona o léčivech.

Nízká cena, smluvní výroba

Přípravek Antabus se používá k léčbě chronického alkoholismu a není nahraditelný jinou v ČR dostupnou medikací.

Na MZ se počátkem června obrátila společnost Actavis, která je držitelem rozhodnutí o registraci tohoto přípravku, s žádostí o vydání opatření spočívající v zákazu užití přípravku k další distribuci či vývozu mimo území ČR.

Firma uvedla, že od uvedení přípravku na český trh byla spotřeba konstantní a předvídatelná. Od dubna 2013 však došlo k nárůstu prodejů až čtyřnásobně, což způsobilo výpadek. Po obnovení dodávek v září 2013 spotřeba vykazovala opět dvojnásobné zvýšení, což opět vedlo k výpadku.

Přípravek je totiž vyráben smluvním partnerem a výroba je proto plánována dlouhodobě. Z tohoto důvodu není možné reagovat plynule na velké výkyvy v poptávce.

Bylo sice domluveno navýšení dodávek, nicméně ty jsou limitovány a panuje obava, že nepokryjí současně domácí poptávku i reexport mimo ČR. Podle firmy je za výpadkem distribuce mimo ČR (zejména do Dánska) kvůli nízké ceně.

Řešením je tedy navýšení ceny, což by ale postihlo české pacienty. Proto firma požádala MZ o vydání opatření.

SÚKL omezení reexportu doporučil

MZ si proto vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ten potvrdil významnost přípravku pro poskytování zdravotní péče a skutečnost, že na českém trhu neexistuje přípravek se stejným složením či léčivou látkou s obdobným mechanismem účinku. Omezení proto doporučil.

Vzhledem k hrozbě reexportu a následného vzniku reálného nedostatku pro české pacienty proto MZ vydalo opatření o omezení vývozu mimo území ČR.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.