Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, problematický paragraf 16, (ne)opodstatněnost povinného členství v profesních komorách

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ministrem zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adamem Vojtěchem nejen o elektronické preskripci, zásilkovém obchodu s receptovými léčivy, změnách ve specializačním vzdělávání, odměňování lékáren či postavení profesních komor.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz vakcín proti hepatitidě A

Vloženo: 20.10.2016, 16:07 | Čteno: 14483×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo opatření omezující vývoz pěti vakcín proti hepatitidě A z České republiky. Opatření platí do odvolání.

Nyní hep A

MZ dnes vydalo za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb opatření zakazující užít k další distribuci či vývozu mimo území ČR vakcíny Avaxim 160 U (Sanofi Pasteur), Havrix 1440 a Havrix 720 (GlaxoSmithKline), Vaqta Adult a Vaqta Pediatric/Adolescent (MSD).

Na MZ se 5. října 2016 obrátil Státní ústav pro kontrolu léčiv se sdělením o přerušení dodávek vakcíny HAVRIX 1440 společnosti GlaxoSmithKline Biologicals ke dni 7. října 2016, která je indikována k aktivní imunizaci proti infekci vyvolané virem hepatitidy A. V důsledku přerušení dodávek je ohrožena dostupnost vakcíny indikované k aktivní imunizaci proti infekci vyvolané virem hepatitidy A pro dospělé.

Dalším důvodem je aktuální nepříznivá epidemiologická situace ve výskytu virové hepatitidy A v některých krajích ČR. Postexpoziční profylaxe virové hepatitidy A nebo provedení mimořádného očkování proti virové hepatitidě A je jediným účinným nástrojem jak zabránit vzniku a šíření dalších případů tohoto onemocnění u osob vystavených riziku nákazy virem hepatitidy A.

Vzhledem k tomu, že případná distribuce (vývoz) vakcín z České republiky do jiného členského státu znamená v případě jejich výpadku omezení, v krajním případě i zastavení očkování u dětí a dospělých v České republice, a tím vážné ohrožení veřejného zdraví, rozhodlo Ministerstvo zdravotnictví tak, jak je uvedeno výše.

Držitelé distribučního oprávnění jsou podle opatření povinni zajistit, že dané léčivé přípravky budou dodávány pouze osobám, které jsou oprávněny vydávat léčivé přípravky v ČR v souladu se zákonem o léčivech.

Tím není dotčeno předání daného léčivého přípravku v rámci distribučního řetězce v ČR za účelem zajištění efektivního pokrytí území ČR za předpokladu, že výsledným koncovým odběratelem bude pouze osoba oprávněná k výdeji léčivých přípravků podle § 82 odst. 2 zákona o léčivech.

V červnu hep B

V červnu 2016 přitom MZ vydalo podobné opatření v případě vakcín proti hepatitidě B. Zákaz vývozu se týká vakcíny Engerix-B (10 a 20 mcg), Fendrix, Twinrix Adult (vše GlaxoSmithKline), Infanrix Hexa a Hexacima (obě Sanofi Pasteur).

Důvodem byl rovněž výpadek vakcín obsahujících povrchový antigen hepatitidy B buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými antigeny.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.