Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Akce Stilnox rozkryla kšeftování s Rx léčivy, na kterém se podílely i tři lékárny

Vloženo: 07.02.2017, 06:15 | Čteno: 16406×
FOTO: APATYKÁŘ®

Kriminalisté z kraje Vysočina koncem ledna 2017 ukončili jedenáct měsíců trvající rozsáhlé vyšetřování drogové trestné činnosti skupiny šesti pachatelů, kteří na území České republiky ve velkém nelegálně obchodovali s léčivými přípravky, které si obstarávali pomocí falešných receptů ze spřátelených lékáren. Spis s návrhem na podání obžaloby předali na krajské státní zastupitelství.

Rozsáhlý byznys s Rx léčivy

Mezi obviněnými osobami jsou tři muži a tři ženy ve věku od 33 do 58 let, kteří byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, který měli spáchat jako členové organizované skupiny a získat tak finanční prospěch ve výši nejméně 3,42 mil. Kč.

Pěti stíhaným hrozí trest odnětí svobody až na osmnáct let. Jedné z obviněných žen, která pro skupinu spravovala webové stránky s inzeráty, hrozí trest odnětí svobody až na dvanáct let.

Rozsáhlým šetřením bylo zjištěno, že nejméně od roku 2013 do doby zadržení pachatelé prodávali obvinění mnoha desítkám osob z celé ČR značné množství léčivých přípravků obsahujících návykové látky, které nejsou volně dostupné a v lékárnách jsou vydávány pouze na lékařský předpis. K původně třem mužům se následně přidaly dvě ženy, které nejdříve jen obstarávaly léčivé přípravky pro prodej, posléze se samy aktivně zapojily do prodeje.

Obvinění si vyráběli falešné recepty, které opatřovali falešnými razítky, na nichž byly údaje existujících lékařů. Na recepty pak dopisovali falešná rodná čísla a adresy. Poté s nimi obcházeli lékárny, kde vyzvednuté léčivé přípravky plně hradili a dále je distribuovali za nepoměrně vyšší ceny.

Samotný prodej probíhal na internetu, kde na sebe pachatelé zanechávali kontakty a telefonní čísla, na kterých přijímali objednávky. Objednané léčivé přípravky pachatelé rozváželi sami po republice, některé zásilky posílali na dobírku, pro některé si zákazníci dokonce sami jezdili.

Celý případ začali policisté vyšetřovat začátkem roku 2015 na základě zjištěných poznatků o prodeji několika balení přípravku Stilnox mladé ženě z Jihlavy a následně i další. Oběma ženám je dodal stejný muž, byly mnohonásobně dražší než při zakoupení v lékárně a jednalo se o receptově vázané léčivé přípravky (Hypnogen, Stilnox, Lexaurin, Adipex, Neurol, Rivotril, Sanval, Xanax, Zolpidem a Diazepam).

Odběr ze „spřátelených“ lékáren

Vyšetřováním bylo zjištěno, že se na distribuci po celé ČR podílí skupina tří mužů z Prahy, ke které se v průběhu roku 2015 zapojily dvě ženy. Léčivé přípravky získávaly na falešné recepty přes tři „spřátelené“ lékárny, a to v odběrech desítek a někdy i stovek balení předaných najednou.

Ženy si léčivé přípravky přebíraly minimálně v jedné z lékáren v Praze, dále v jedné lékárně v obci bezprostředně u Prahy, tuto lékárnu vlastní matka jedné z pachatelek, a také v lékárně v Příbrami. Skupina si postupně pomocí překupníků z různých částí republiky vytvořila svou vlastní síť odběratelů, kteří přípravky dále prodávali (např. na různých parkovištích u dálnice či silná regionální ostravská buňka). Se skupinou vědomě spolupracovala další žena, která fungovala jako webmaster internetových stránek s nabídkou léčiv.

Akce Stilnox

Smyčku zatáhli kriminalisté loni v rámci rozsáhlé akce pod krycím názvem „Stilnox“. 29. února 2016 byla na parkovišti u dálnice D1 u Brna zadržena zásahovou jednotkou jedna z žen z pražské skupiny poté, co předala předem dohodnutou zásilku léčivých přípravků muži z Ostravska a převzala od něj finanční hotovost ve výši 174 tis. Kč.

Bezprostředně po zadržení pak proběhla další akce na Ostravsku a Vysočině a také domovní prohlídky u všech pachatelů a také v uvedených třech lékárnách, kde skupina odebírala přípravky ve velkém (tj. v Praze, nedaleko Prahy a v Příbrami). Celkem policisté zajistili finanční hotovost, vozidla, výpočetní techniku, poznámky se jmény zákazníků, objednávky, podací lístky z pošty a desítky falešných razítek se jmény lékařů, a lékařské recepty v hodnotě přes 8 mil. Kč.

Pachatelům hrozí trest odnětí svobody v rozmezí 10-18 let, protože se jednání dopustili v úmyslu získat pro sebe prospěch velkého rozsahu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.