Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

Živá reportáž z 10. Noci muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu, 26. 5. 2017. Hosty jsou lékárníci Mgr. Markéta Mauerová, Mgr. Zbyněk Mauer, Mgr. Dana Motejziková a studentka farmacie a současně průvodkyně v ČFM Anna Beránková.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravku Esmya

Vloženo: 22.06.2017, 14:53 | Čteno: 15494×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo další opatření omezující vývoz z České republiky. Tentokrát se týká přípravku Esmya a platí do odvolání.

Na žádost držitele rozhodnutí o registraci

MZ dnes vydalo za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb opatření zakazující užít k další distribuci či vývozu mimo území ČR léčivý přípravek Esmya (ulipristal, Gedeon Richter).

Na MZ se 30. května 2017 obrátila společnost Gedeon Richter zastupující držitele rozhodnutí o registraci tohoto přípravku s tím, že žádá o vydání opatření zakazující jeho vývoz z ČR.

Jako důvod uvádí, že vývozy tohoto léčivého přípravku mají stoupající tendenci, držitel rozhodnutí o registraci čelí nejen rostoucímu počtu stížností ze strany lékařů z důvodu jeho nedostupnosti v lékárnách, ale také ze strany farmaceutů z důvodu nedostupnosti tohoto přípravku v distribuci, přestože neobvyklá poptávka po něm byla uspokojena dodáním dalšího množství, které mělo být distribuováno až na začátku srpna 2017.

Společnost proto MZ upozornila, že pokud budou zásoby přípravku na zemí ČR nadále předmětem vývozu do zahraničí, hrozí, že české pacientky s diagnózou nezhoubného nádoru svaloviny děložní nebudou moci být léčeny, a to vzhledem ke skutečnosti, že léčivý přípravek Esmya není terapeuticky zaměnitelný s jiným léčivým přípravkem registrovaným v ČR.

V souvislosti s údaji o dodávkách léčivého přípravku Esmya do ČR poskytnutými držitelem a údaji Státního ústavem pro kontrolu léčiv týkajících se distribuce či vývozu tohoto přípravku do zahraničí MZ konstatuje, že jeho distribuce či vývoz do zahraničí významným způsobem negativně ovlivnila a ovlivňuje dostupnost pro české pacienty.

Platnost do odvolání

Vzhledem k tomu, že případnou distribucí (vývozem) léčivého přípravku Esmya z České republiky do jiného členského státu by mohlo dojít k jejich nedostupnosti pro české pacienty a tím k vážnému ohrožení veřejného zdraví, rozhodlo se MZ vydat opatření zakazující užít přípravek k další distribuci či vývozu mimo území ČR. Opatření platí ihned a do odvolání.

Držitelé distribučního oprávnění jsou podle opatření povinni zajistit, že dané léčivé přípravky budou dodávány pouze osobám, které jsou oprávněny vydávat léčivé přípravky v ČR v souladu se zákonem o léčivech.

Tím není dotčeno předání daného léčivého přípravku v rámci distribučního řetězce v ČR za účelem zajištění efektivního pokrytí území ČR za předpokladu, že výsledným koncovým odběratelem bude pouze osoba oprávněná k výdeji léčivých přípravků podle § 82 odst. 2 zákona o léčivech.

Letos třetí zákaz

Letos už MZ obdobně zakázalo vývoz léčivého přípravku Tamiflu (oseltamivir, Roche) a adrenalinových autoinjektorů Emerade a EpiPen.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.