Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

Živá reportáž z 10. Noci muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu, 26. 5. 2017. Hosty jsou lékárníci Mgr. Markéta Mauerová, Mgr. Zbyněk Mauer, Mgr. Dana Motejziková a studentka farmacie a současně průvodkyně v ČFM Anna Beránková.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Vimpat, Elontril a Wellbutrin

Vloženo: 04.07.2017, 15:36 | Čteno: 15519×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo další dvě opatření omezující vývoz z České republiky. Tentokrát se týká léčivých přípravků Vimpat, Elontril a Wellbutrin a platí do odvolání. V posledních dnech ministerstvo výrazně zvýšilo svou dohledovou činnost co se týče dostupnosti léčivých přípravků pro české pacienty.

Nedostupné ačkoli dodávané

MZ dnes vydalo za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb další dvě opatření zakazující užít k další distribuci či vývozu mimo území ČR léčivé přípravky Vimpat a Elontril a Wellbutrin SR.

MZ a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) opakovaně obdržely podněty odborné a laické veřejnosti s dotazy, které se týkají nedostupnosti těchto léčivých přípravků v ČR. Přestože jsou dle dostupných informací dodávány do ČR v pravidelných dodávkách v dostatečném množství, jsou tyto léčivé přípravky nedostupné v distribuci a následně v lékárnách.

V souvislosti s údaji o dodávkách těchto léčivých přípravků do ČR poskytnutými držiteli (UCB Pharma a GlaxoSmithKline) a údaji SÚKL týkajících se distribuce či vývozu tohoto přípravku do zahraničí MZ konstatuje, že jeho distribuce či vývoz do zahraničí významným způsobem negativně ovlivnila a ovlivňuje dostupnost pro české pacienty.

Léčivé přípravky Vimpat patří do farmakoterapeutické skupiny antiepileptika, jiná antiepileptika. Obsahují léčivou látku lacosamid a jsou indikovány k monoterapii a přídatné léčbě parciálních záchvatů se sekundární generalizací nebo bez ní u dospělých a dospívajících (16-18 let) pacientů s epilepsií.

Léčivé přípravky Elontril a Wellbutrin SR patří do farmakoterapeutické skupiny jiná antidepresiva. Obsahují léčivou látku bupropion a jsou indikovány k terapii depresivních onemocnění u osob starších 18 let; po uspokojivé léčebné odezvě je pokračování léčby účinné v prevenci relapsu a rekurence dalších depresivních epizod.

Platnost do odvolání

Vzhledem k tomu, že případnou distribucí (vývozem) těchto léčivých přípravků z ČR do jiného členského státu by mohlo dojít k jejich nedostupnosti pro české pacienty a tím k vážnému ohrožení veřejného zdraví, rozhodlo se MZ vydat opatření zakazující užít přípravek k další distribuci či vývozu mimo území ČR. Opatření platí ihned a do odvolání.

Držitelé distribučního oprávnění jsou podle opatření povinni zajistit, že dané léčivé přípravky budou dodávány pouze osobám, které jsou oprávněny vydávat léčivé přípravky v ČR v souladu se zákonem o léčivech.

Tím není dotčeno předání daného léčivého přípravku v rámci distribučního řetězce v ČR za účelem zajištění efektivního pokrytí území ČR za předpokladu, že výsledným koncovým odběratelem bude pouze osoba oprávněná k výdeji léčivých přípravků podle § 82 odst. 2 zákona o léčivech.

Letos sedmý zákaz

Kromě dnes vydaných opatření už MZ letos obdobně zakázalo vývoz léčivého přípravku Tamiflu (oseltamivir, Roche), adrenalinových autoinjektorů Emerade a EpiPen a jen před několika dny přípravky Esmya, Strattera a Humalog.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.