Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, problematický paragraf 16, (ne)opodstatněnost povinného členství v profesních komorách

Třetí část exkluzivního rozhovoru s ministrem zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adamem Vojtěchem nejen o elektronické preskripci, zásilkovém obchodu s receptovými léčivy, změnách ve specializačním vzdělávání, odměňování lékáren či postavení profesních komor.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravku Avamys

Vloženo: 25.08.2017, 13:33 | Čteno: 21282×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo další opatření omezující vývoz z České republiky. Tentokrát se týká léčivého přípravku Avamys a platí do odvolání.

Nedostupné ačkoli dodávané

MZ dnes vydalo za účelem zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb opatření zakazující užít k další distribuci či vývozu mimo území ČR léčivý přípravek Avamys spr.

Na Ministerstvo zdravotnictví se koncem května obrátila společnost GlaxoSmithKline zastupující držitele rozhodnutí o registraci uvedeného přípravku s tím, že žádá o vydání opatření za účelem zajištění dostupnosti léčivého přípravku významného pro poskytování zdravotní péče ve smyslu ustanovení zákona o léčivech spočívající v zákazu vývozu.

Jak ve svém podání společnost uvádí, čelí řadě stížností z řad lékařů a lékárníků i pacientů, které se týkají nedostupnosti tohoto léčivého přípravku v ČR. Navzdory plynulým dodávkám do ČR průměrné zásoby v distribuci nedosahovaly ani jednoho týdne, přičemž dostupný přípravek by pro optimální pokrytí potřeb zdravotnických zařízení měl mít průměrnou zásobu v distribuci alespoň na dva týdny.

Společnost poukázala na to, že přípravek je historicky reexportován řádově v tisících balení za čtvrtletí. Z veřejně dostupných dat z hlášení distributorů SÚKL vyplývá, že např. v období leden až březen 2017 bylo dodáno zahraničním distributorům 6334 balení. Vzhledem k omezeným výrobním kapacitám a aktuálně aplikovanému přístupu v plánování dodávek přípravků společnosti GlaxoSmithKline po Evropě, je česká divize schopna zabezpečit pouze takové množství léčivého přípravku Avamys, které odpovídá potřebám zdravotnických zařízení a pacientů v ČR. Každý reexport přípravku v současném rozsahu pak může způsobit nedostatek na úrovni zdravotnických zařízení.

V souvislosti s údaji o dodávkách tohoto léčivého přípravku do ČR poskytnutých držitelem a údaji SÚKL týkajících se distribuce či vývozu tohoto přípravku do zahraničí MZ konstatuje, že jeho distribuce či vývoz do zahraničí významným způsobem negativně ovlivnila a ovlivňuje dostupnost pro české pacienty.

Léčivý přípravek Avamys patří do farmakoterapeutické skupiny – nosní přípravek, kortikosteroid. Léčivá látka flutikason furoát je syntetický trifluoridovaný kortikosteroid, který má velmi vysokou afinitu ke glukokortikoidnímu receptoru a má silný protizánětlivý účinek. Používá se k léčbě příznaků alergické rýmy (sezónní alergické rýmy i celoroční alergické rýmy).

Platnost do odvolání

Vzhledem k tomu, že případnou distribucí (vývozem) tohoto léčivého přípravku z ČR do jiného členského státu by mohlo dojít k jeho nedostupnosti pro české pacienty a tím k vážnému ohrožení veřejného zdraví, rozhodlo se MZ vydat opatření zakazující užít přípravek k další distribuci či vývozu mimo území ČR. Opatření platí ihned a do odvolání.

Držitelé distribučního oprávnění jsou podle opatření povinni zajistit, že dané léčivé přípravky budou dodávány pouze osobám, které jsou oprávněny vydávat léčivé přípravky v ČR v souladu se zákonem o léčivech.

Tím není dotčeno předání daného léčivého přípravku v rámci distribučního řetězce v ČR za účelem zajištění efektivního pokrytí území ČR za předpokladu, že výsledným koncovým odběratelem bude pouze osoba oprávněná k výdeji léčivých přípravků podle § 82 odst. 2 zákona o léčivech.

Letos osmý zákaz

Kromě aktuálně vydaného opatření už MZ letos obdobně zakázalo vývoz léčivého přípravku Tamiflu (oseltamivir, Roche), adrenalinových autoinjektorů Emerade a EpiPen, přípravků Esmya, Strattera, Humalog a Vimpat, Elontril a Wellbutrin.

Tuto informaci přinesl jako první portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 18 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.