Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

MUDr. Zdeněk Hřib (Piráti): V souvislosti s kurýrním doručováním lékáren předpokládáme změnu ve prospěch výkonové platby

Vloženo: 17.10.2017, 06:04 | Čteno: 19619×
MUDr. Zdeněk Hřib
FOTO: MUDr. Zdeněk Hřib (Piráti)

Portál APATYKÁŘ® zveřejnil před měsícem tématický speciál, ve kterém položil zástupcům těch politických stran, které mají dle průzkumů reálnou šanci zasednout v příští Poslanecké sněmovně PČR, otázky cíleně zaměřené pouze na lékárenství.

Poměrně značnou odezvu u lékárníků vyvolaly některé odpovědi garanta pro oblast zdravotnictví České pirátské strany MUDr. Zdeňka Hřiba. Redakce portálu se proto rozhodla zjistit podrobnější informace ke zveřejněné vizi „kurýrního doručování“ a také využití internetového srovnávače pro porovnání doplatků v jednotlivých lékárnách.

Pane doktore, v předvolebním speciálu portálu APATYKÁŘ® zaujala naše návštěvníky ve Vašich odpovědích poměrně silně dvě témata – srovnávač doplatků a kurýrní doručování léčivých přípravků. V době plánované digitalizace a různých snah o uzákonění zásilkového obchodu s receptovými léčivy se ani nelze příliš divit, že u některých lékárníků vyvolala určité obavy, že je chcete nahradit internetovým srovnávačem…

„Cílem Pirátů opravdu není likvidace lékárníků a jejich nahrazení nějakým automatizovaným e-shopem a rozdílů mezi léčivy a jiným zbožím jsem si vědomi. Vidíme však problém v tom, že pro pacienty je dnešní trh s léčivy extrémně nepřehledný a často také vůbec nechápou podstatu práce lékárníka. Piráti chtějí, aby byl v našem zdravotnictví plně využit odborný potenciál lékárníků a zároveň byla akcentována svoboda volby pacienta i lékárníka. Na svobodnou volbu pacientů však nelze spoléhat tam, kde není dostatek informací.

Také je nutné si přiznat, že kvalitní odborná konzultace v lékárně s frontou za zády pacienta je přinejmenším nesnadná. Samostatné konzultační místnosti však nejsou řešením pro všechny případy, protože v některých lékárnách je nelze zřídit a imobilní pacienti už dnes do lékárny osobně nechodí. Záměrem Pirátů je tedy dát pacientům možnost transparentního náhledu na doplatky léčiv a také možnost pohovořit v klidu se svým lékárníkem. Naše cesta spočívá v nastavení jasných pravidel pro dobrovolné využití moderních technologií ze strany lékárníka i pacienta.“

A jak si to konkrétně představujete?

„Proces výdeje léčiv by v budoucnu mohl vypadat například takto: Pacient zadá do webového srovnávače jeden nebo více identifikátorů eReceptu a zobrazí se mu seznam lékáren, schopných je vydat, řazený dle priority pacienta. Tou může být výše doplatku bez nebo s využitím generické substituce, blízkost lékárny pro osobní návštěvu či skladová dostupnost. Eventuálně může pacient preferovat konkrétní lékárnu, protože mu vyhovuje přístup konkrétního lékárníka, ale prostě chce mít jenom přehled o doplatcích.

Pacient si tedy dle svých požadavků vybere lékárnu a systém jí pak předá pacientův požadavek. Lékárník tento požadavek převezme a v klidu se připraví na konzultaci s využitím elektronického lékového záznamu pacienta. Pokud zjistí například neočekávanou změnu síly či dávkovacího schématu může nejprve ověřit preskripci u lékaře. Pak lékárník zavolá pacientovi a proběhne komplexní konzultace, v jejímž průběhu může lékárník nabídnout pacientovi i doplňková léčiva. Lékárník také vyhodnotí, zdali se výdej obejde bez přímé návštěvy pacienta, kterou může vyžadovat například pro instruktáž inhalačního podání.

Následně lékárník dokončí výdej a léky pak může dopravit k pacientovi několika cestami dle dohody lékárníka a pacienta. První možností je, že si pacient prostě dojde do lékárny pro své léky sám. Další možností je, že si pacient pro léky někoho pošle, což umožňuje již stávající legislativa. Dále může lékárník vyrazit sám za pacientem a léky mu doručit osobně (varianta »mobilní lékárník«), anebo může léky vložit do zapečetěného neprůhledného balíčku a odeslat je pacientovi kurýrem.

Takový kurýr už pak nepředává pacientovi žádné další informace a vybírá pouze doplatek či úhradu za doplňková léčiva. Pacient by měl jako součást balíčku vždy dostat i informaci s telefonickým kontaktem do lékárny pro konzultaci případných nejasností.

Poslední dvě možnosti (»mobilní lékárník« a kurýr) dnes nejsou ošetřeny legislativou, nicméně v případě kurýra jde v podstatě o stejnou službu, jakou si lze již nyní objednat u poskytovatelů sociálních služeb (donáška léků). Návrh je tedy hlavně o tom, že by obdobná služba mohla být poskytována přímo ze strany lékárny, za samostatnou úhradu a lékárna by ji prováděla na základě svého rozhodnutí. Uvažováno je pouze kurýrní a nikoliv zásilkové doručení.“

A jaký je tedy ve Vašem podání rozdíl mezi kurýrem a zásilkovým doručením?

„Rozdíl spočívá v tom, že kurýr je konkrétní člověk, který za balíček zodpovídá celou cestu a doručování je omezeno jen do určité vzdálenosti a času od výdeje v konkrétní kamenné lékárně. Vzdálenosti a časy lze samozřejmě nastavit různě podle lokalit (může být jiná v Praze a jiná na Šumavě) nebo podle typu léčiva (odlišné pro tablety a vakcíny).

Toto je odborná otázka, stejně jako požadavky na kvalifikaci kurýra, rozsah aplikace správné distribuční praxe či označování krabiček dispenzační informací štítkem nebo ručním popisem. Tyto otázky by tedy musely být nutně řešeny v širším odborném fóru zahrnujících například i Českou lékárnickou komoru. Součástí podkladů pro tuto diskuzi by mělo být i vyhodnocení pokrytí ČR lékárenskou péčí pomocí geografického software obsahujícího aktuální polohu kamenných lékáren.

Návrh předpokládá funkční elektronický lékový záznam, který dnes neexistuje, ale legislativa pro něj je prioritou snad všech politických stran. Vzhledem k potřebě dořešení nastíněných odborných detailů lze proto očekávat, že legislativa ke kurýrnímu doručování bude účinná až poté, co elektronický lékový záznam bude již běžnou záležitostí.

Zjednodušeně lze říci, že »akční radius« většiny lékáren by povolením »mobilních lékárníků« a kurýrního doručování zůstal stejný. Pouze ti lidé, kteří si dnes musí do dané lékárny osobně dojet nebo poslat vnučku, by si mohli objednat doručení léčiva přímo od této lékárny. V souvislosti s tímto by se měl také systém úhrad měnit ve prospěch výkonové platby na úkor marží.

Vhodnou volbou maximálních doručovacích vzdáleností v určitých oblastech by bylo zřejmě možné přispět k řešení problému dostupnosti léčiv pro odlehlejší oblasti. To je ale spíš chtěný vedlejší efekt než primární důvod tohoto návrhu.

Zásadní vlastně není ani to kurýrní doručování samotné. To je jen cesta, jak pozitivně motivovat lékárny k tomu, aby publikovaly přes svůj software ceny a doplatky ve srovnávači. Nekomerční projekty srovnávačů doplatků totiž už dnes u nás existují, ale lékárny nemají důvod do nich předávat data. Nepochybně by se daly údaje o výši doplatků centrálně sbírat povinným nařízením v rámci informací o výdeji na eRecept, ale Piráti preferují pozitivní motivaci před nařizováním povinností.

Taky bych chtěl zdůraznit, že lékárnictví je zdravotní službou a Piráti se toto nechystají nijak měnit. Poskytovatelé zdravotní služby však musí respektovat skutečnost, že pacient může konzultaci s lékárníkem odmítnout, protože pacient může dle aktuální legislativy odmítnout poskytnutí jakékoliv zdravotní služby. Už dnes pacient, který s lékárníkem mluvit nechce, s ním prostě mluvit nemusí a může poslat s receptem někoho místo sebe.

Recept tedy není povolávacím rozkazem do lékárny. Právě proto je nutné stanovit jasná pravidla pro to, jak by mělo vypadat poskytování odborné konzultace lékárníka v těchto případech.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.