Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Petr Kečkeš: Měl jsem vždycky prostředí lékáren rád, proto jsem se rozhodl sbírat vizitky lékáren

Vloženo: 13.01.2018, 02:43 | Čteno: 18735×
Petr Kečkeš nad svou sbírkou lékárenských vizitek
FOTO: Archiv Petr Kečkeš

Lékárny a lékárenství nemusejí být primárně vždy spojeny s lékárníky a zdravotníky. Zprávy portálu APATYKÁŘ® už sleduje velmi mnoho lidí zcela jiných profesí pro kvalitu a rozsah informací o světové farmacii. Zájem o dění tak mají např. i lidé, kteří se věnují sběratelství předmětů spojených s touto profesí.

Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, je tomu tak i v případě Petra Kečkeše, sběratele vizitek cíleně zaměřeného na lékárny z Aše.

Jak jste se ke sbírání vizitek lékáren dostal, jste profesně lékárník nebo jiný zdravotník?

„Ne, nemám se zdravotnictvím nic společného. Ke sbírání vizitek lékáren jsem se dostal náhodou. Prohlížel jsem si staré fotografie z mého města a narazil na nich na lékárnu, o které jsem neměl tušení, že tam kdy byla. Trochu jsem o ní začal hledat nějaké informace, ale nic moc jsem nenašel.

Jsem sběratel vizitek všeobecně, proto jsem tehdy v celé své sbírce začal třídit vizitky lékáren. Našel jsem jich kupodivu velice málo. Myslím že to bylo maximálně pět kusů. Na internetu jsem poté dohledal, že žádná z těchto lékáren již neexistuje. Zaujalo mě to a protože jsem měl vždycky prostředí lékáren rád (vůně, krásné vybavení apod.) rozhodl jsem se vizitky lékáren sbírat.“

Kolik v současnosti máte vizitek a jak dlouho se sběratelství věnujete?

„V tuto chvíli má sbírka obsahuje přes 500 kusů vizitek lékáren, sbírám je již dva roky.“

Zaměřujete se pouze na české lékárny, nebo i na ty zahraniční?

„Drtivá většina z nich je z České republiky, ale mám vizitky i v desítkách kusů z Německa a Polska. Po pár kusech mám i z jiných zemí. Celkem však zatím pouze z devíti států, všechny z Evropy. Bohužel, například ze Slovenska mám jen jednu vizitku. Sbírám vizitky jak z nezávislých lékáren, tak i z těch řetězcových.“

Jak se Vám daří vizitky získávat? Jsou lékárny ochotné je poskytovat?

„Většinu vizitek jsem si obstaral sám, nebo jsem je získal výměnou mezi jinými sběrateli. Pokud jedu do jiného města, prostě se zastavím v místní lékárně a požádám lékárníky, zda by mi vizitku nedali. Drtivá většina lidí je velice ochotných, jak v Česku, tak v Německu, a pokud vizitku mají, tak mi jí dají.

Občas se ale objeví případy, kdy lékárník či lékárnice váhají. Během rozhovoru s jedním z nich jsem zjistil, že má obavy z toho, že si chci stěžovat a proto chci kontakt. Tak v tomto případě musím vysvětlit, že potřebuji vizitku pouze do své sbírky.“

Máte tedy zkušenost i ze zahraničních lékáren. Když srovnáte situaci u nás a v zahraničí – jsou obecné vizitky, které dříve bývaly běžnou součástí lékáren, spíše na ústupu nahrazovány např. mobilními aplikacemi, sociálními sítěmi, internetem obecně, nebo si stále drží své místo?

„Bydlím v příhraničním městě, takže kromě českých lékáren občas navštívím i nějakou tu německou. V obou případech jsou vizitky stále velice časté. Stejné je tomu i v Polsku, kde získávám vizitky od jiného sběratele. Je to pochopitelné, protože vizitka je nejlepší formou prezentace a předání kontaktu. Je praktická i velikostí.“

No a pokud by se lékárny např. po tomto rozhovoru rozhodly Vám vizitku do Vaší sbírky věnovat, kam se mohou obrátit?

„Byl bych velice vděčný každému lékárníkovi, který by mi poskytl jakoukoliv vizitku. Ať už z existující lékárny, či ze zaniklé. Ať už z ČR, či ze zahraničí. Je mnoho nádherných lékáren.

Mám zkušenosti s tím, že lékárna občas prostě zmizí a v lepším případě po ní zůstane jen zelený kříž na domě, kde byla. V horším případě se po pár letech o ní nedají najít už skoro žádné informace. Já mám zájem na tom, aby po lékárně zůstala alespoň nějaká památka, a to prostřednictvím její vizitky.

Má sbírka obsahuje již mnoho lékáren, některé z nich byly zcela zrušeny, některé se transformovaly do řetězcových. Dokonce se v Česku vyskytují i případy celých zrušených řetězců lékáren, od kterých se mi zatím nepodařilo získat žádnou vizitku (např. Eurolékárny nebo Schlecker lékárny).

Mám zájem také o vizitky lékáren ze zahraničí, z jakékoliv země na světě. Třeba někdo má doma, tak pokud je to možné, chci poprosit, aby se mi ozval na můj email petr-as[a]seznam.cz.“

Při naší komunikaci jste uvedl, že považujete portál APATYKÁŘ® za nejlepší český web o lékárenství. Znamená to, že jej sledujete pravidelně?

„Na vaše stránky jsem narazil už v době, kdy jsem se o lékárenské vizitky začal poprvé zajímat. Zajímají mě články o lékárnách, například jaký řetězec otevřel kde jakou lékárnu, jejich expanze do zahraničí a podobně. Tyto informace mně pomáhají směřovat moje snažení do správných míst, za to děkuji.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.