Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Ministr zdravotnictví zvažuje bonifikaci malých lékáren

Vloženo: 27.01.2018, 06:41 | Čteno: 17152×
FOTO: Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (Archiv autora)

Ministr zdravotnictví v demisi Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch byl na zasedání Poslanecké sněmovny PČR interpelován kromě elektronického receptu i na oblast lékárenství. Konkrétně se na něj obrátila poslankyně Ing. Věra Kovářová (STAN) ve věci dlouhodobého podfinancování lékárenské péče, která není nijak zohledněna v aktuální podobě vyhlášky o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2018.

Lékárnám na vesnicích hrozí zánik

Vyhláška, podle ní, nereflektuje současnou situaci lékáren v menších městech. Jak uvedla, několik desítek již bylo uzavřeno a uzavření hrozí dalším 600. Obyvatelé menších měst tak mohou čelit úplné absenci lékárenské péče.

Vzpomněla klesající příjmy lékáren, na straně druhé neustálé nové povinnosti (eRecept, EET). Lékárenství je přitom jediný segment zdravotnictví, u něhož dochází dlouhodobě k poklesu příjmů ze zdravotního pojištění a zároveň nebyly plně kompenzovány zrušené regulační poplatky. Vyhláška sice zohledňuje tyto nové povinnosti u lékařů, ne však u lékárníků.

Jednotné doplatky

Nelíbí se jí ani tzv. léková turistika, kdy pacienti mnohdy cestují za levnějšími doplatky do větších měst či nemocnic. Jako možné řešení navrhla sjednocení doplatků za léčivé přípravky hrazené z veřejného pojištění, v jehož důsledku by byla pacientovi garantována stejná cena v jakékoliv lékárně.

Poslankyně proto vyzvala ministra, aby jeho úřad neprodleně projednal tyto konkrétní zkušenosti a přišel s návrhem pro obce a menší města, kterých se tyto problémy dotýkají nejvíce.

Změna odměňování

Ministr uvedl, že jedná s Českou lékárnickou komorou a Grémiem majitelů lékáren, změna odměňování lékáren je jeho prioritou a zabývá se jí od počátku svého působení v úřadě.

Chce prověřit možnost odpoutání odměny lékárny od jednotkové ceny léčiva, která v důsledku revizí SÚKL dlouhodobě klesá, a tím klesají i odměny lékárnám.

Záležitost proto prodiskutovat, a to nejen se zdravotními pojišťovnami, ale i zástupci lékáren. Důležité však je, aby úpravy byly v souladu s novou koncepcí cenové a úhradové regulace léčiv, aby se předešlo buďto masivnímu zvyšování doplatků u léčivých přípravků na jedné straně, anebo neúměrnému nárůstu výdajů zdravotních pojišťoven z veřejného zdravotního pojištění na straně druhé.

Nicméně podle něj není situace s uzavíráním lékáren zase tak dramatická, jak se tvrdí. Podle údajů SÚKL bylo k 31. prosinci 2017 evidováno celkem 2544 lékáren a 240 odloučených oddělení výdeje léčiv. Oproti předchozímu roku došlo ke snížení tohoto počtu pouze o 15 lékáren, což je asi půl procenta.

Bonusy pro malé lékárny

Ministr si je vědom toho, že síť lékáren není rovnoměrná a vyšší počet lékáren je zejména v lokalitách s vyšší koncentrací obyvatel. Již v minulosti vláda svým nařízením stanovila místní a časové dostupnosti zdravotních služeb a maximální dojezdovou vzdálenost, která v případě lékárny činí 35 minut.

Chce proto ověřit, zda jsou tyto limity v praxi dodržovány a zda si pacient vybavený receptem na malém městě má i možnost si v blízkém okolí recepty vyzvednout.

Ministr rovněž uvedl, že hodlá zrevidovat hodnotu signálního výkonu (nyní 13 Kč), jeho regulace a limity a je připraven jednat v rámci přípravy vyhlášky na rok 2019 o diverzifikaci příjmové složky lékáren, tj. bonifikaci malých lékáren.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.