Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením ceny a povolením zpětných bonusů by pomohlo pacientům i lékárníkům

První část rozhovoru s PharmDr. Jiřím Skalickým, Ph.D., poslancem PČR a primářem oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické krajské nemocnice, z rubriky „Podcast pro hosta“.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

EMA zahájila konzultace k revidované politice o přístupu k dokumentům

22.02.2017

Evropská léková agentura zahájila veřejnou konzultaci k navrhované revizi své politiky v oblasti přístupu k dokumentům. Nová verze rozšiřuje oblast její působnosti o výslovné zahrnutí firemních dokumentů.

Norské řetězce lákají lékárníky na venkov ze zahraničí, domácí tam nechtějí

21.02.2017

Norské řetězce se potýkají s nedostatkem lékárníků. Ti chtějí pracovat v drtivé většině pouze ve velkých městech. Pro menší města a do vzdálenějších oblastí tudíž musejí hledat v zahraničí, především ze Srbska a Portugalska.

Stěžovatel bombardoval EK kvůli glyfosfátu, ta s ním přestala komunikovat

20.02.2017

Evropská ombudsmanka se zabývala případem britského stěžovatele, který více než rok bombardoval Evropskou komisi stížnostmi ohledně vypořádání s obnoveným schválením glyfosfátu pro použití v EU. Komise mu totiž po nějaké době přestala odpovídat.

V evropském rejstříku je už přes 1000 poregistračních studií

18.02.2017

Do rejstříku poregistračních studií EU byla nahrána data z tisící studie. Zvyšuje tak dále transparentnost výzkumu léčiv po jejich schválení v EU. Zahrnuje studijní protokoly, výsledky studie, související publikace a další relevantní informace.

Soudní dvůr EU: Oznámené subjekty mohou nést odpovědnost za vadné zdravotnické prostředky, odškodnění ale není automatické

17.02.2017 | EXKLUZIVNĚ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu o odpovědnost oznámeného subjektu za škodu způsobenou vadnými zdravotnickými prostředky, konkrétně prsními implantáty vyrobenými na bázi silikonu, vůči třetím osobám.

Litevský ministr zdravotnictví zrušil požadavek na minimální plochu lékárny jako přežitek

16.02.2017 | EXKLUZIVNĚ

Litevský ministr zdravotnictví zrušil stávající požadavek na minimální plochu lékárny. Podle něj jde o přežitek, který nemá v současné době odborné opodstatnění. S rozhodnutím souhlasí i lékárnická komora.

Texaští lékaři posílají pacienty k lékárníkům – školí je, jak lépe dodržovat léčebný režim

15.02.2017 | EXKLUZIVNĚ

Lékaři amerického státu Texas budou doporučovat lékárníkům pacienty vhodné pro následnou péči s cílem zlepšit dodržování léčebného režimu. Za nadstandardní služby získají lékárníci odměnu a další bonus v případě, že pacient stanovený cíl léčby udrží.

Manažer Merrimack Pharmaceuticals zatčen za insider trading

14.02.2017

Ředitel statistického programování biofarmaceutické společnosti Merrimack Pharmaceuticals byl zatčen a obviněn americkou Komisí pro cenné papíry z účasti na systému obchodování na základě interních informací.

Dva roky do povinného ověřování léčiv, securPharm chce zapojit lékárny už za rok

13.02.2017

Za dva roky budou moci výrobci uvést na trh pouze receptové přípravky opatřené dvěma bezpečnostními prvky, které musejí být před výdejem pacientovi ověřeny. Německý systém securPharm chce všechny zúčastněné připojit již za rok.

FIP zdůrazňuje potřebu včlenit kvalitní lékové informace do národních lékových politik

11.02.2017

Do národních lékových politik by měly státy zahrnout strategie pro informace o léčivých přípravcích. Z průzkumu provedeného pracovní skupinou Mezinárodní farmaceutické federace však vyplývá, že ne všechny země mají národní lékové informační strategie.

FTC: Shire ViroPharma bránila sérií účelových správních procesů generické konkurenci

10.02.2017

Americká Federal Trade Commission podala žalobu na společnost Shire ViroPharma vinící ji z porušení antimonopolních zákonů. Podle ní zneužila sérii účelových správních procesů ke zpoždění generické konkurence jejího antibiotika vankocin.

Slovenské MZ mění systém pohotovostí a ordinačních hodin lékařů

08.02.2017

Slovenské Ministerstvo zdravotnictví chce změnit systém pohotovostí, aby lidé zbytečně nechodili do nemocnic, ale využívali ambulantní pohotovosti, a také poplatky za jejich využití. Zavádí i doplňkové ordinační hodiny lékařů za přímou úhradu pacienty.

Američtí právníci cílí na nejnovější formu farmakorupce – přednáškovné

06.02.2017 | EXKLUZIVNĚ

Americké právní kanceláře se nejnověji orientují na nejrozšířenější formu korupce lékařů a dalších zdravotníků ze strany farmaceutických firem posledních let, platby za fiktivní přednášky a účast ve výborech kongresů.

EMA doporučila za posledních deset let 30 podmíněných registrací

04.02.2017

Od roku 2006 do června 2016 získalo v Evropské unii celkem 30 léčiv podmíněné rozhodnutí o registraci. Ve 14 případech se jedná o orphan drug, která poskytují pacientům trpícím vzácným onemocněním nové terapeutické možnosti.

FTC urovnala spor o „Pay-for-Delay“ dohody s Endo Pharmaceuticals

03.02.2017

Společnost Endo Pharmaceuticals urovnala soudní spor s Federal Trade Commission ohledně „Pay-for-Delay“ dohod na přípravky Lidoderm a Opana ER. Regulátor také podá žaloby proti generickým firmám Impax Laboratories a Watson Laboratories.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.