Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

EMA doporučila pozastavit schválení dalších tří stovek přípravků kvůli zmanipulovaným studiím

24.03.2017 | VÍME PRVNÍ – KAUZA MICRO THERAPEUTIC RESEARCH

Evropská léková agentura doporučila pozastavit dalších bezmála 330 léčivých přípravků schválených na národní úrovni, u nichž byly bioekvivalenční studie provedeny indickou smluvní organizací klinického výzkumu Micro Therapeutic Research Labs.

Švédská deregulace přinesla nižší ceny OTC léčiv, kontroly prodeje ale silně pokulhávají

24.03.2017 | EXKLUZIVNĚ

Po deregulaci lékárenského sektoru v roce 2009 došlo k lepšímu přístupu k OTC léčivým přípravkům a snížení jejich cen v prodejnách mimo lékárny. Největší rozdíl je u léčiv na bolest a proti horečce, kde jsou ceny v obchodech v průměru o 22 % nižší.

Vedoucí lékárny, jejíž kontaminované injekce zabily 64 lidí, usvědčen z podvodu a vydírání

23.03.2017

Majitel a vedoucí lékárník New England Compounding Center byl usvědčen z vydírání a podvodu v souvislosti s celostátní epidemií plísňové meningitidy v roce 2012. Za každý prokázaný trestný čin mu hrozí maximální trest 20 let vězení.

Bezplatné sáčky na léky pro pacienty se Pierre Fabre nevyplatily

21.03.2017

Farmafirmu Pierre Fabre pokárala samoregulační autorita za porušení etického kodexu Asociace britského farmaprůmyslu. Nemocniční lékárník si stěžoval, že mu dodala špinavé plastové sáčky na přípravek Navelbin Oral pro pacienty.

Nelegálnímu dovozu do Švýcarska dominují přípravky na potenci, rostou i léčiva na akné

19.03.2017

I nadále dominují nelegálnímu dovozu do Švýcarska přípravky na potenci následované přípravky s rizikem závislosti (psychofarmaka, hypnotika a sedativa) a další receptově vázaná léčiva. Zarážející je také rostoucí počet zadržených léčiv pro léčbu akné.

Dánští lékárníci vyzvali regulátora, aby vrátil prodej ibuprofenu pouze do lékáren

18.03.2017 | EXKLUZIVNĚ

Dánští lékárníci využili výsledky dánské studie prokazující riziko srdeční zástavy v souvislosti s užíváním iburpofenu k opětovné mediální kampani proti prodeji ibuprofenu mimo lékárny. Vyzvali současně regulátora, aby vrátil jeho prodej pouze do lékáren.

Inovativní farmaprůmysl varuje před vynuceným switchem biologik

17.03.2017

Asociace zastupující biologický farmaprůmysl vydaly důležité informace k switchingu biosimilars. Nelíbí se jim uplatňování vzájemných záměn nad rámec schválení. Zcela pak odmítají záměny mezi jednotlivými biosimilars.

Soudní dvůr EU zamítl odvolání EMA proti předběžnému zákazu zveřejnění informací z klinických studií

14.03.2017 | VÍME PRVNÍ

Místopředseda Soudního dvora EU zamítl obě odvolání Evropské lékové agentury proti dvěma předběžným opatřením zakazujícím zveřejnění určitých dokumentů požadovaných třetími stranami ohledně informací z klinických studií dvou léčiv.

Lékárny Rite Aid zaplatily za machinace s návykovými látkami přes 834 tis. USD

11.03.2017

Třetí největší americký lékárenský řetězec Rite Aid zaplatil více než 834 tis. USD za urovnání žaloby za údajné machinace při výdeji návykových látek. Mj. jeho lékárny vydávaly recepty předepsané lékařem, jehož registrační číslo bylo zrušeno.

Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně

09.03.2017

V březnu uplynul rok, co v norských lékárnách získali první pacienti službu specializovaného poradenství k inhalačním technikám. Do současnosti získalo toto poradenství 50 tis. astmatiků a pacientů s CHOPN. Výsledky ukazují, že konzultace mají smysl.

Generální advokát Soudního dvora EU: Odpovědnost za vadu vakcíny může být prokázána i bez důkazu lékařského výzkumu

08.03.2017 | EXKLUZIVNĚ

Český generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek vydal své stanovisko v precedentním sporu francouzské rodiny s farmafirmou Sanofi ohledně odpovědnosti vakcíny proti hepatitidě B za rozvinutí roztroušené sklerózy.

Evropští a američtí regulátoři si budou vzájemně uznávat inspekce u výrobců

04.03.2017

Regulátoři v Evropské unii a Spojených státech se dohodli na uznávání kontrol výrobních závodů humánních léčivých přípravků provedených na jejich území. Transatlantická dohoda tak pomůže lépe využívat kontrolních kapacit a snížit duplicity.

Evropský parlament chce řešit ceny a dostupnost léčiv, ale i podpořit venkovské lékárny

03.03.2017 | VÍME PRVNÍ

Evropský parlament schválil usnesení o možnostech EU, jak zlepšit přístup k léčivým přípravkům. Kromě ceny a výpadků léčiv, podpory inovací a přísného monitoringu patentových dohod vyzývá poprvé i k podpoře venkovských lékáren.

Švédsko zvažuje zrušení kontroverzní povinnosti zajistit lék pro pacienta do 24 hodin

02.03.2017 | EXKLUZIVNĚ

Výbor pro sociální záležitosti švédského parlamentu navrhl větší propojenost lékáren se zdravotními službami a řešil i tzv. pravidlo 24 pro dodání léčivých přípravků pacientovi či podmínky vrácení léčiv farmafirmám.

900 zdravotnických týmů po celé Evropě se propojí v rámci evropských referenčních sítí

01.03.2017

Od 1. března 2017 zahajují provoz nově vytvořené evropské referenční sítě. Ty představují unikátní a inovační platformy pro přeshraniční spolupráci mezi specialisty v oblasti diagnostiky a léčby vzácných nebo málo rozšířených komplexních onemocnění.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.