Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Prostor pro výkony by existoval, otázkou je ale připravenost a ochota

18.08.2017 | EXKLUZIVNĚ

Zda budou patřit lékárny na Slovensku opět pouze lékárníkům, jak se zde připravují na e-preskripci, zda zavedou lékárnické výkony a na další otázky odpovídá ve druhé části exkluzivního rozhovoru portálu APATYKÁŘ® president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Mylan zaplatí za předražený EpiPen 465 mil. USD

17.08.2017

Farmaceutická společnost Mylan souhlasila, že zaplatí 465 mil. USD za urovnání obvinění, že vědomě nesprávně klasifikovala adrenalinový autoinjektor EpiPen jako generický léčivý přípravek, aby se vyhnula placení zákonných slev do programu Medicaid.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Demografická a geografická kritéria by ublížila primárně lékárníkům

17.08.2017 | EXKLUZIVNĚ

Zda budou patřit lékárny na Slovensku opět pouze lékárníkům, jak se zde připravují na e-preskripci, zda zavedou lékárnické výkony a na řadu dalších otázek odpovídá v rozsáhlém exkluzivním rozhovoru portálu APATYKÁŘ® president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Zákon předpokládá více lékárníků v německých nemocnicích, ty to odmítají

16.08.2017

Zákonodárci německé spolkové země Niedersachsen chtějí v rámci zákona o nemocnicích zavést povinnou účast lékárníků v nemocnicích. Zatímco nemocniční lékárníci jásají, provozovatelům nemocnic se nucená preference určité profesní skupiny nezamlouvá.

Polské Ministerstvo zdravotnictví obrací, prodej OTC léčiv mimo lékárny neomezí

15.08.2017

Před rokem se Polské lékárnické komoře podařilo prosadit u Ministerstva zdravotnictví změny omezující prodej léčiv na čerpacích stanicích a dalších místech mimo lékárny. Nyní ministerstvo od plánů ustupuje s tím, že by došlo k přílišnému omezení trhu.

Německá léková komise zveřejnila nová doporučení k biosimilars pro lékaře

14.08.2017

Léková komise německých lékařů vydala pokyny k použití biosimilars zohledňující četné studie, které prokazují, že neexistují rozdíly v léčebném účinku nebo typu, četnosti a závažnosti vedlejších účinků při výměně referenčního přípravku za biosimilars.

CDC: Stále více Američanů se potýká s epilepsií

12.08.2017

Počet dospělých pacientů a dětí s epilepsií ve Spojených státech amerických se stále zvyšuje. Podle údajů zveřejněných ve zprávě o mortalitě a morbiditě americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí trpí tímto onemocněním minimálně 3,4 mil. lidí.

FDA se poprvé cíleně zaměří na prevenci používání e-cigaret u mládeže

10.08.2017

Americká FDA oznámila, že spustí novou kampaň v oblasti veřejného zdraví zaměřenou na odrazování mládeže od používání elektronických cigaret a dalších elektronických systémů pro podávání nikotinu.

Lékárenský řetězec CVS čelí žalobě za generickou substituci s „extra“ příplatkem

09.08.2017

Největší americký lékárenský řetězec CVS Health čelí žalobě, že byl zapojen do masivního podvodného systému s cílem navýšit své zisky prostřednictvím manipulace cen generických přípravků z pozitivních listů PBM společností.

Americké CDC dá více než 200 mil. USD na boj s infekčními nemocemi

08.08.2017

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí poskytlo více než 200 mil. USD na pomoc státům, městům a řadě regionů předcházet, odhalovat a následně reagovat na rostoucí hrozby, které přinášejí vznikající a znovu se objevující infekční nemoci.

Americké MZ spustilo web s informacemi o narušení bezpečnosti zdravotních dat

06.08.2017

Americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb spustilo web, na kterém pro běžné občany zveřejňuje důležité informace o nedávných průlomech do zdravotních informací.

EMA chce podpořit vývoj léčiv cíleně určených pro starší pacienty

05.08.2017

Evropská léková agentura spustila veřejné konzultace ke svému dokumentu, který naznačuje, jak mohou vývojáři léčiv lépe reagovat na potřeby starších lidí, kteří je užívají. Např. vytvořit snáze otevíratelné obaly či hledat alternativní způsoby podání.

Ontario chce povinně zveřejňovat veškeré platby zdravotníků od farmaprůmyslu

04.08.2017

Ministerstvo zdravotnictví kanadské provincie Ontario zahájilo konzultace s pacienty, poskytovateli zdravotní péče a výrobci léčivých přípravků a zdravotnických prostředků ohledně zvýšení transparentnosti týkající se zdravotní péče.

Lékárenský monopol v Itálii končí, Senát definitivně schválil liberalizaci

03.08.2017 | EXKLUZIVNĚ

Italský Senát definitivně schválil velkou novelu zákona o hospodářské soutěži na trhu. V rámci ní dochází k zásadní liberalizaci vlastnictví a provozování lékáren a faktickému ukončení monopolu lékárníků.

Spor lékárníků s Boots v dalším kole – nechtějí, aby je zastupovaly odbory Boots, nejsou nezávislé

03.08.2017

Skupina několika desítek britských lékárníků řetězce Boots nechce, aby je zastupovala jeho odborová organizace v pracovně-právních záležitostech. Podle nich není nezávislá a nehájí jejich zájmy. Spor probíhající již pět let tak vstupuje do dalšího kola.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.