Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Polská regulace v praxi – Lékárníci nemohou zapůjčit pacientům inhalátory, byla by to reklama

16.03.2018 | EXKLUZIVNĚ

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, díky polskému zákazu reklamy lékáren jsou lékárny paradoxně trestány za poskytování služeb pacientům. Nejnověji totiž soud rozhodl o tom, že zápůjčka inhalátorů pacientům je nepovolenou reklamou.

Soudní dvůr EU: Legalitu původní registrace v rámci decentralizovaného postupu musí posoudit stát, který udělil první registraci

15.03.2018 | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU vydal rozhodnutí v precedentním sporu společnosti Astellas Pharma s Finskou lékovou agenturou o udělení registrace generické kopii bendamustinu kvůli exkluzivitě údajů.

Zakladatelka Theranos zaplatí za podvody 500 tis. USD a nesmí 10 let vést firmu

14.03.2018

Generální ředitelka a bývalý prezident společnosti Theranos, která zajišťovala laboratorní krevní testy mj. pro řetězec Walgreens, urovnali s americkou Komisí pro cenné papíry z obvinění z masivního podvodu.

Soudní dvůr EU: Rozhodčí doložka v dohodě mezi Nizozemskem a Slovenskem o ochraně investic není slučitelná s právem EU

07.03.2018

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu mezi Slovenskou republikou a společností Achmea provozující mj. slovenskou zdravotní pojišťovnu Union ohledně rozhodčí doložky uvedené v dohodě uzavřené mezi Nizozemskem a Slovenskem o ochraně investic.

FDA uznává nově i kontroly správné výrobní praxe v Česku

03.03.2018

Dohoda mezi EU a USA o vzájemném uznávání inspekcí výrobních míst humánních léčivých přípravků prováděné na příslušných územích dále postupuje. Americká FDA nejnověji potvrdila u dalších čtyř členských států EU, včetně Česka.

Soudní dvůr EU: Prodej veterinárních léčiv přísluší veterinářům, veterinární lékárnu ale může vlastnit kdokoli

02.03.2018 | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu rumunské Komory veterinárních lékařů a Národního veterinárního úřadu pro zdraví a bezpečnost potravin ohledně vyhrazení práva maloobchodního prodeje, používání a podávání veterinárních léčiv.

Polští výrobci protestují proti zákazu reklamy OTC léčiv

28.02.2018

Polské Sdružení výrobců OTC léčiv (PASMI) odmítá petici předloženou Ministerstvu zdravotnictví, která požaduje úplný zákaz reklamy na volně prodejné léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a doplňky stravy. Naopak podporuje samoregulaci.

Konkurenční boj maďarských lékáren bují i po změnách vlastnictví

26.02.2018 | EXKLUZIVNĚ

V Maďarsku musí od ledna 2017 vlastnit lékárníci v lékárně nadpoloviční podíl. I přesto tvrdý konkurenční boj nemizí. Komora chce postihovat lékárníky, komerční praktiky však paradoxně určují menšinoví vlastníci – majitelé franšíz či virtuální sdružení.

Evropský parlament chce prosadit celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech

25.02.2018

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU zakázané a poslanci nyní chtějí tento zákaz prosadit i celosvětově. Evropský parlament zdůrazňuje, že testování kosmetiky na zvířatech nemá ospravedlnění.

Asociace online lékáren vyzývá státy EU k výraznější kampani proti padělkům

24.02.2018

Podle Aliance bezpečných online lékáren v EU je nelegální výroba a distribuce padělaných léčivých přípravků obrovským a rostoucím rizikem pro veřejné zdraví s vysokými náklady.

Portál hodnotící lékaře prohrál další spor, musí údaje o lékaři vymazat

22.02.2018

Německý Spolkový soudní dvůr rozhodl v dalším sporu o uchovávání a předávání osobních údajů v rámci internetového portálu pro vyhledávání a hodnocení lékařů jameda.de ve prospěch lékaře. Portál musí informace odstranit.

Švédský systém „přípravek měsíce“ výrazně snižuje náklady na léčbu

21.02.2018

Švédský systém generické substituce (nazývaný podle délky období „přípravek měsíce“) rychle snižuje ceny léčivých přípravků na předpis. Švédsko tak své postavení mezi zeměmi s nejnižšími cenami dále posílilo.

Studie GS1: Pouze 6 % balení obsahuje čárový kód kompatibilní pro online sledování

20.02.2018

Pouze něco málo než 10 % léčivých přípravků na trhu ve Spojených státech už má 2D čárové kódy, které obsahují datové prvky požadované americkým zákonem o ochraně potravinového řetězce.

Evropská ombudsmanka: EMA může zveřejňovat zprávy z klinických studií postupně a redigovaně

19.02.2018

Evropská veřejná ochránkyně práv rozhodla ve sporu vědeckého pracovníka s EMA, kterému se nelíbilo, že agentura zveřejňovala zprávy o klinických studiích po částech, redigované a v průběhu několika let.

Studie: Celosvětově existuje vysoká míra rezistence na antibiotika

18.02.2018

První zveřejnění údajů o sledování antibiotické rezistence WHO odhalilo vysokou míru rezistence na řadu závažných bakteriálních infekcí v zemích s vysokým i nízkým příjmem.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.