Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace na zdravotnické prostředky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Generální advokát Soudního dvora EU: Lhůtu pro exkluzivitu údajů při decentralizovaném postupu stanoví stát první registrace

11.12.2017 | EXKLUZIVNĚ

Generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek vydal stanovisko v precedentním sporu společnosti Astellas Pharma s Finskou lékovou agenturou o udělení registrace generické kopii bendamustinu kvůli exkluzivitě údajů.

Mimoevropské lékové agentury zahájily spolupráci při schvalování léčiv

10.12.2017

Australská regulační autorita TGA, kanadská Health Canada, Singapurský úřade pro zdravotní vědy a Švýcarská léková agentura Swissmedic vytvořily společnou iniciativu pro vzájemnou spolupráci v regulatorní oblasti.

Každý desátý léčivý přípravek v rozvojových zemích je nestandardní nebo padělaný

09.12.2017

Podle nového průzkumu WHO je jeden z deseti léčivých přípravků, které jsou v oběhu v zemích s nízkým a středním příjmem buď nestandardní s ohledem na účinnou látku, nebo přímo padělaný.

Soudní dvůr EU: Není-li registrace léčiva, nelze získat dodatkové ochranné osvědčení

08.12.2017 | VÍME PRVNÍ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společnosti MSD a Generálního kontrolního úřadu pro patenty, průmyslové vzory a modely Spojeného království ohledně zamítnutí žádosti o dodatkové ochranné osvědčení léčiva z důvodu chybějícího rozhodnutí o registraci.

Soudní dvůr EU: Dodavatel luxusních výrobků může zakázat prodej přes Amazon

06.12.2017

Soudní dvůr EU dnes rozhodl v ostře sledovaném sporu mezi společností Coty Germany a Parfümerie Akzenteo o možnosti prodeje luxusního zboží prostřednictví platformy Amazon.de.

Norsko zkracuje platnost receptů na antibiotika z 1 roku na 10 dní

06.12.2017 | VÍME PRVNÍ

Norsko od 1. ledna 2018 zkracuje dobu platnosti receptů na antibiotika z jednoho roku na deset dní. Opatření má pomoci snížit užívání antibiotik v zemi a reflektuje Národní akční plán boje proti antibiotické rezistenci ve zdravotnických službách.

Dvacítka norských lékáren pilotně očkuje proti chřipce

05.12.2017 | EXKLUZIVNĚ

Více než dvacet lékáren norského řetězce Vitusapotek v současné době testuje očkování proti chřipce přímo lékárníkem bez nutnosti objednání k lékaři. Dosavadní zkušenosti jsou pozitivní jak u zájemců o očkování, tak u lékárníků, kteří vakcínu očkují.

Slovensko schválilo sdílení lékových nákladů s firmami a nižší ceny generik a biosimilars

01.12.2017 | EXKLUZIVNĚ

Slovenský parlament schválil novelu zákona o rozsahu a podmínkách úhrady léčiv, zdravotnických pomůcek a potravin pro zvláštní lékařské účely. Přináší mj. sdílení nákladů ze strany farmaceutických firem či snížení limitu spoluúčasti pacientů.

FDA vydala pokyny pro generika opiátů v lékových formách zabraňujících zneužívání

30.11.2017

Americká FDA si s rostoucí opioidní krizí vytyčila další úkoly a představila nové pokyny pro výrobce s cílem podpořit výrobu generických léčivých přípravků zabraňujících zneužití.

Britští lékárníci budou prodávat silnější sildenafil bez receptu

29.11.2017

Britská léková agentura MHRA oznámila uvolnění výdeje sildenafilu z receptové povinnosti. Nově jej tak budou moci vydat lékárníci ve všech lékárnách.

Švýcarský regulátor začal přeřazovat OTC léčiva pro výdej mimo lékárny

28.11.2017 | EXKLUZIVNĚ

Švýcarsko chce pro občany posílit možnosti samoléčby a lépe využít odborných znalostí lékárníků. Do roku 2019 budou všechna OTC léčiva dostupná také v maloobchodech a drogeriích. Švýcarská léková agentura již započala rekategorizaci léčiv.

Litevský regulátor může v lékárnách provádět mystery shopping

27.11.2017 | EXKLUZIVNĚ

Od listopadu vstoupila v Litvě v platnost novela zákona, podle níž je Státní úřad pro kontrolu léčiv oprávněn provádět v lékárnách kontrolní nákupy a kontrolovat tak personál lékáren, zda provádí správnou dispenzační praxi a dodržuje výdej na recepty.

Soudní dvůr EU: Výrobce léčivých přípravků si nemůže stěžovat na klamavá zdravotní tvrzení

25.11.2017

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu společností Bionorica a Diapharm s Evropskou komisí ohledně nečinnosti při hodnocení tvrzení týkajících se rostlinných látek. Rozhodnutí bude mít poměrně zásadní dopad na oblast zdravotních tvrzení.

Litevští lékárníci mohou vydávat Rx léčiva pro chronické pacienty i bez receptu

24.11.2017 | EXKLUZIVNĚ

Litevský ministr zdravotnictví podepsal nařízení, které lékárníkům umožňuje za určitých podmínek vydat léčivé přípravky jinak vázané na recept pacientům i bez receptu. Chce tak pomoci lidem, kteří se nedostanou ke svému lékaři pro předpis.

EMA spustila nový systém EudraVigilance

23.11.2017

Evropská léková agentura spustila novou a vylepšenou verzi evropského informačního systému o podezřeních na nežádoucí účinky léčivých přípravků, které jsou schváleny nebo jsou sledovány v klinických hodnoceních v Evropském hospodářském prostoru.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.