Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

E-preskripce – benefit pro pacienty nebo vyšší úroveň baťůžkaření a mezikrok k zásilkovému obchodu s Rx léčivy?

Druhá část rozhovoru s PharmDr. Jiřím Skalickým, Ph.D., poslancem PČR a primářem oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické krajské nemocnice, z rubriky „Podcast pro hosta“.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Australská vláda tlačí lékaře ke generické preskripci

22.05.2017

Austrálie připravila v rámci svého rozpočtu na rok 2017 výrazné změny, které mají povzbudit lékaře k používání generických léčivých přípravků a které by podle odhadů vlády mohly zemi ušetřit 1,8 mld. AUD.

EMA: Zapojení pacientů do diskusí o léčivých přípravcích je přínosné

20.05.2017

Evropská léková agentura zveřejnila závěrečnou zprávu o zkušenostech, které získala během svého pilotního projektu přímého zapojení pacientů do posouzení přínosů a rizik léčiv v rámci Výboru pro humánní léčivé přípravky.

Tribunál EU: Ochrannou známku YLOELIS nelze registrovat, je zaměnitelná s YONDELIS

18.05.2017 | EXKLUZIVNĚ

Tribunál EU rozhodl ve sporu farmaspolečností Alfa Wassermann a Pharma Mar o registraci ochranné známky YLOELIS pro léčivo používané k léčbě nežádoucích účinků cytostatika YONDELIS. Potvrdil zamítnutí registrace z důvodu významného rizika zaměnitelnosti.

26. KVĚTEN 2017 – NOC MUZEÍ V ČESKÉM FARMACEUTICKÉM MUZEU NA KUKSU

Nastavení limitů pro reprezentanty farmafirem mění preskripční chování lékařů

17.05.2017

Nový výzkum amerických vědců potvrdil, že nastavení limitů pro způsob prezentace výrobků farmaceutickými obchodními zástupci lékařům mění preskripční chování těchto lékařů.

Evropská komise vyšetřuje cenové praktiky Aspen Pharma u pěti onkologik

16.05.2017

Evropská komise zahájila formální vyšetřování společnosti Aspen Pharma z důvodu obav, že nastavovala nepřiměřeně vysoké ceny u pěti onkologických přípravků. Za stejné praktiky už loni dostala pokutu 5 mil. EUR od italského regulátora.

Soudní dvůr EU: Doplněk stravy může obsahovat více živin, pokud pro to existují vědecké údaje

15.05.2017 | EXKLUZIVNĚ

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu o uvádění doplňků stravy na vnitrostátní trh, pokud obsahují vyšší denní dávky než maximální, ale byly schváleny v jiné zemi. Důležité je posouzení rizik pro zdraví založené na relevantních vědeckých údajích.

Francouzští lékárníci budou očkovat proti chřipce

13.05.2017

Francouzští lékárníci ze dvou regionů budou od podzimu pilotně očkovat proti sezónní chřipce. Příslušná vyhláška byla zveřejněna v Úředním věstníku. Profesní organizace chtějí rozšířit působnost na všechny lékárníky a celkou populaci.

Teva má problém, FDA se nelíbí kvalita účinných látek z jejího čínského závodu

10.05.2017

Podobně jako společnost Mylan má i další významný výrobce generik Teva problémy se správnou výrobní praxí účinných látek. FDA ji upozorňuje na významná porušení v jejím čínském závodě. V krajním případě jí hrozí zákaz dovozu či schvalování nových léčiv.

Genzyme zaplatí 5,885 mil. USD za skryté slevy distributorům

09.05.2017

Společnost Genzyme (součást Sanofi) zaplatí 5,885 mil. USD za urovnání obvinění, že vyplácela slevy farmadistributorům jako odměnu za to, že budou hlásit nižší výrobní ceny. V konečném důsledku tak vyplácela nižší povinné slevy programu Medicaid.

WHO zahájí pilotní prekvalifikaci onkologických biosimilars

08.05.2017

Světová zdravotnická organizace spustí v tomto roce pilotní projekt prekvalifikace biosimilárních léčivých přípravků. Některá z nejdražších léčiv na rakovinu by se tak mohla rozšířit i do zemí s nízkým a středním příjmem.

Německý lékový regulátor zlepšuje informovanost o výpadcích léčiv

06.05.2017

Spolkový institut pro léčiva a zdravotnické prostředky rozšířil na svých internetových stránkách v souvislosti s výpadky humánních léčiv v Německu rozsah zveřejňovaných informací.

Soudní dvůr EU: Absolutní zákaz reklamy na poskytování péče o dutinu ústní a zuby je neslučitelný s unijním právem

05.05.2017

Soudní dvůr EU rozhodl ve sporu belgického zubaře s profesní organizací o reklamu na péči o dutinu ústní a zuby. Podle něj není všeobecný a absolutní zákaz veškeré takové reklamy slučitelný s unijním právem.

Kanadská studie potvrdila ekonomickou výhodnost lékárenské péče u hypertoniků

04.05.2017

Komplexní dlouhodobá lékárenská péče o pacienty s hypertenzí, včetně edukace a preskripce, zlepšuje zdravotní výsledky a šetří prostředky zdravotnímu systému. Ukazují to výsledky nové studie, první svého druhu, vyhodnocující i ekonomický dopad na péči.

Česko řeší, jak farmaceutické asistenty vzdělávat, Polsko je chce zrušit

03.05.2017 | EXKLUZIVNĚ

Polsko chce od příštího roku definitivně zrušit obor farmaceutický asistent. Podle ministerstev zdravotnictví i školství je jeho studium nekompatibilní s předpisy EU. Navíc je asistentů přebytek a zvyšuje se stále jejich nezaměstnanost.

FDA obeslala 14 firem kvůli prodeji „zázračné“ léčby rakoviny

01.05.2017

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčivých přípravků FDA zaslal varovné dopisy 14 americkým společnostem, které nezákonně prodávají více než 65 produktů, u kterých klamavě tvrdí, že zabraňují, diagnostikují nebo léčí rakovinu.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.