Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Drogerie dm chce v Rakousku znovu rozbít lékárnický monopol na prodej OTC léčiv

18.01.2018

Drogistický řetězec dm plánuje již třetí pokus o prolomení lékárnického monopolu na prodej volně prodejných léčivých přípravků. Jak uvádí, mohl by je lidem nabídnout i o třetinu levněji než v lékárnách.

CDC: Ve Spojených státech zemře ročně v souvislosti se spánkem 3500 dětí

17.01.2018

Nová zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Vital Signs signalizuje potřebu více ošetřovatelů a lepší informovanosti rodičů. Počet úmrtí dětí souvisejících se spánkem totiž přibývá.

Phoenix si zavazuje finské lékárny společným modelem spolupráce

16.01.2018

Finský distributor Tamro spadající pod nadnárodní koncern Phoenix začal společně s lékárnami vyvíjet nový model spolupráce. Ten je budován v rámci stávajícího systému vlastnictví lékáren lékárníky a má jim pomoci rozvíjet služby pro pacienty.

Chemická mlha u regulátora neuspěla, CellMark nesmí tvrdit nepodložené nesmysly

12.01.2018

Společnost CellMark Biopharma urovnala obvinění americké Federální obchodní komise, že prezentovala nepravdivá nebo nepodložená tvrzení týkající se zdravotních produktů uváděných na trh jako účinná léčba podvýživy pacientů s rakovinou a „chemické mlhy“.

Finský regulátor reaguje na problémy Oriola a chce vícekanálovou distribuci

11.01.2018

Finská léková agentura FIMEA předložila Ministerstvu zdravotnictví a sociálních věcí zprávu o problémech v zásobování důležitými léčivy způsobených distribucí Oriola. Prosazuje vícekanálovou distribuci, aby bylo možné podobným problémům předejít.

Dánská vláda chce, aby lékárníci předepisovali recepty

10.01.2018 | EXKLUZIVNĚ

Dánští pacienti nebudou muset napříště chodit k lékaři s banálními nemocemi, anebo pokud potřebují předepsat léčivé přípravky na chronická onemocnění. Recept na ně by jim mohli v budoucnu vystavit lékárníci přímo v lékárně a potřebné přípravky vydat.

FDA pohrozila American Cryostem kvůli nelegálně vyráběné buněčné terapii

09.01.2018

Americká FDA zaslala varovný dopis společnosti American Cryostem ohledně marketingu produktů připravených z kmenových buněk získaných z tělesného tuku bez jejího schválení kvůli významným odchylkám od současných požadavků na správnou výrobní praxi.

Rozsáhlá studie má zjistit souvislost mezi genetikou a snižováním hmotnosti

07.01.2018

Společnost 23andMe poskytující online služby osobních genetických testů spustila studii, která má zjistit více o genetických variantách souvisejících s úbytkem hmotnosti a účinností používání různých diet nebo cvičení ke snížení hmotnosti.

Falešná nadace pro nezákonné proplácení spoluúčasti pacientů stála United Therapeutics 210 mil. USD

06.01.2018

Americká farmaceutická společnost United Therapeutics zaplatí 210 mil. USD za urovnání obvinění, že používala falešnou nadaci jako prostředek k úhradě spoluúčasti pacientů programu Medicare užívajících její léčivé přípravky.

FDA vydala pokyny, které mají zjednodušit a posílit schvalování generik

05.01.2018

FDA oznámila pokyny zjednodušující podávání a přezkum žádostí o schválení, kterými chce podpořit generickou konkurenci. Mají pomoci jak firmám předkládajícím žádosti o schválení, tak vlastním zaměstnancům při efektivnějším vyhodnocování žádostí.

FDA pohrozila Fresenius Kabi Oncology zákazem dovozu kvůli kvalitě léčivých přípravků

04.01.2018

Americká FDA varovala společnost Fresenius Kabi Oncology kvůli porušování správné výrobní praxe v jejím závodě v indickém Baddi. Pokud neprovede nápravu, může pozastavit schválení léčivých přípravků vyráběných v tomto závodě a zakázat jejich dovoz.

Brazílie spustí pilotní projekt online ověřování léčiv

03.01.2018

Brazílie začne v následujících týdnech pilotně testovat systém online sledování a ověřování léčivých přípravků. Od května bude plně v provozu databáze systému.

Rakouští lékárníci na přelomu roku tradičně radí s ukončením kouření

31.12.2017

Na Nový rok si lidé dávají řadu předsevzetí. Velká část si mj. stanovuje cíl přestat kouřit. Již po sedmnácté se jim v tom snaží až do konce ledna 2018 poradit také rakouští lékárníci.

Valeant a hedgeový fond zaplatí za insider trading při boji o Allergan 290 mil. USD

30.12.2017

Společnost Valeant Pharmaceuticals International a hedgeový fond Pershing Square zaplatí za urovnání obvinění, že v rámci snahy o převzetí společnosti Allergan obchodovaly na základě neveřejných informací, celkem 290 mil. USD.

Tlak na cenu vyhání z německého trhu řadu generických farmafirem

29.12.2017

Ze statistik německých generických výrobců vyplývá, že v roce 2017 pojišťovny dále intenzivně zvyšovaly tlak na generické výrobce, aby snížili ceny. To mělo za následek další odchod řady z nich z německého trhu a zvýšení spoluúčasti pacientů.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.