Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako náhrada studia oboru farmaceutický asistent

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Norsko bude lékárnám platit další službu – rozšířené poradenství k novým léčivům

16.10.2017 | EXKLUZIVNĚ

Norská vláda dá na další novou službu speciálního lékového poradenství v lékárnách 4 mil. NOK. Po službě poradenství pacientům s astmatem a CHOPN jde tak o další hrazenou službu poskytovanou lékárníky.

Zničení jediného chladícího skladu vakcín ve východní Sýrii ohrožuje boj WHO s epidemiemi

15.10.2017

Světová zdravotnická organizace obdržela zprávy o útoku na zdravotnické zařízení ve východní Sýrii, který zničil jedinou chladící místnost pro uložení očkovacích látek. Je tak ohrožena její snaha ochránit děti před dětskými nemocemi, včetně dětské obrny.

Švédská vláda chce posílit pevné ceny léčiv, lékárníci jsou proti

12.10.2017 | EXKLUZIVNĚ

Švédská provozovatelská i profesní organizace odmítají vládní návrh pevných cen pro léčivé přípravky povinně na recept, ale nehrazené z pojištění. Podle nich nejsou jednotné ceny přínosem pro pacienty, protože nedosáhnou na lepší ceny vyjednané lékárnami.

Německé pojišťovny vyzývají k preskripci biosimilars a důkladnějšímu vyhodnocování přínosů

11.10.2017

Lékové výdaje německých zdravotních pojišťoven včetně spoluúčasti pojištěnců dále rostou. Důvodem je především drahá biologická léčba. Pojišťovny proto prosazují biosimilars, ale rovněž důkladnější hodnocení přínosů inovativní léčby.

Farmaprůmysl varuje před nedostatkem cytostatik kvůli rabatovým smlouvám

10.10.2017

V Německu zkrachovala jednání mezi lékárnami a zdravotními pojišťovnami ohledně výše úhrady za cytostatika podávaná parenterálně a rozhodne rozhodčí rada. I přesto řada pojišťoven na výsledek nečekala a vypsala na cytostatika rabatové smlouvy.

Německý Spolkový soudní dvůr nepovažuje skonto poskytované distributorem lékárnám za nepřípustné

09.10.2017

Německý Spolkový soudní dvůr rozhodl o přípustnosti rabatů a skonta distributorů při dodávkách receptových léčivých přípravků lékárnám. Podle rozsudku nejsou farmadistributoři povinni stanovit minimální cenu.

Výběr nového sídla EMA ovlivní její rozpočet a funkčnost

08.10.2017

Správní rada Evropské lékové agentury na svém pravidelném zasedání řešila své fungování v souvislosti s Brexitem a výběrem lokality pro nové sídlo. Dosavadní činnosti však fungují bez problémů, včetně vědeckého poradenství.

Americké Ministerstvo spravedlnosti dá na boj s opioidní epidemií téměř 59 mil. USD

07.10.2017

Americké Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že poskytne 58,8 mil. USD na posílení programů drogové prevence a řešení opioidní epidemie na celostátní úrovni.

Francouzští lékárníci začínají očkovat proti sezónní chřipce

06.10.2017 | VÍME PRVNÍ

Od 6. října 2017 začíná ve francouzských regionech Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle-Aquitaine tříletý pilotní projekt očkování proti sezónní chřipce v lékárnách. Účastní se jej téměř 3000 speciálně vyškolených lékárníků.

Dánsko od nového roku zásadně změní systém lékárenské pohotovosti

05.10.2017 | EXKLUZIVNĚ

Dánsko čekají od nového roku nová pravidla pro fungování pohotovostních lékáren, což bude znamenat také změnu otevírací doby u mnoha z nich. Za přístup lidí k nezbytným léčivým přípravkům po půlnoci převezmou odpovědnost regiony.

Tribunál EU: Jmenování ředitele EMA v roce 2011 bylo v pořádku, bulharský kandidát zaplatí soudní výlohy

04.10.2017

Tribunál EU rozhodl ve sporu Evropské komise a EMA proti neúspěšnému uchazeči na post ředitele EMA bývalému řediteli Bulharské lékové agentury, že původní řízení a následné jmenování prof. Guido Rasiho bylo v pořádku a nedošlo k žádným nesrovnalostem.

Amerisourcebergen zaplatí 260 mil. USD za distribuci onkologických léčiv v rozporu se zákonem

03.10.2017

Společnost AmerisourceBergen Specialty Group přiznala nelegální distribuci nesprávně označených léčiv. Za urovnání trestní odpovědnosti za distribuci onkologických léčivých přípravků ze zařízení, které nebylo registrováno FDA pak zaplatí 260 mil. USD.

Alere zaplatí za účetní podvody více než 13 mil. USD

30.09.2017

Lídr v diagnostické péči Alere souhlasil s tím, že zaplatí více než 13 mil. USD za urovnání obvinění, že spáchal účetní podvody prostřednictvím svých dceřiných společností, aby splnil plánované výnosy a provedl nepatřičné platby zahraničním úředníkům.

Generální advokát Soudního dvora EU: Exkluzivita prodeje veterinárních léčiv veterináři není odůvodněná

29.09.2017 | EXKLUZIVNĚ

Generální advokát Soudního dvora EU vydal stanovisko ke sporu rumunské Komory veterinárních a Národního veterinárního úřadu pro zdraví a bezpečnost potravin ohledně vyhrazení práva maloobchodního prodeje, používání a podávání veterinárních léčiv.

Slovenské MZ chce posílit pozici lékárníků v lékárnách, vlastnictví však nemění

28.09.2017 | VÍME PRVNÍ

Slovenské MZ oznámilo připravované změny v rámci novely zákona o léčivech a zdravotnických pomůckách. Ta obsahuje mj. také posílení pozice lékárníků ve vlastnictví lékáren, byť ne v rozsahu změn nedávno provedených v sousedních zemích.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.