Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Walgreens zaplatil 9,86 mil. USD za nelegitimní účtování vydaných léčiv

23.04.2017

Americký řetězec Walgreens zaplatil 9,86 mil. USD za urovnání obvinění, že porušil federální zákon o nepravdivých nárocích, když vědomě podal nelegitimní žádosti o úhradu léčiv z kalifornského zdravotního programu.

Cílená onkologická léčiva se budou testovat ve vesmíru

22.04.2017

Americká NASA jakož i další vědci z celého světa budou na oběžné dráze provádět desítky nových vědeckých výzkumů, mj. i v oblasti léčiv. Jedna ze studií bude zkoumat účinnost a metabolismus azonafidových konjugátů protilátka-léčivo.

Polská revoluce dokončena – Senát schválil „lékárny lékárníkům“

21.04.2017 | EXKLUZIVNÍ ZPRÁVA DNE

Polský Senát schválil novelu farmaceutického práva a to v plném znění, ve kterém ji schválil Sejm. Nyní již čeká pouze na podpis polského presidenta. Do polského lékárenství přináší revoluční změny, které zásadně omezují vlastnictví a provozování lékáren.

Finský regulátor: Deregulace lékárenství nezaručí nižší ceny ani lepší kvalitu a dostupnost lékárenské péče

21.04.2017 | EXKLUZIVNĚ

Studie finského regulátora neprokázala snížení cen léčivých přípravků, ani zlepšení kvality lékárenských služeb po deregulaci lékárenských systémů. Dochází obecně jen k nárůstu počtu lékáren, nicméně v drtivé většině pouze ve městech.

Rakousko spustilo kromě lékárnické linky i linku radící při zdravotních problémech

18.04.2017

Telefonní linka rakouských lékárníků 1455 se za šest let své existence plně etablovala. Lidé ji standardně využívají nejen ke zjištění pohotovostní lékárny, ale i v otázkách ohledně léčiv. Nově k ní přibyla linka radící při zdravotních problémech 1450.

Spojené království dá na boj s opomíjenými tropickými nemocemi dalších 360 mil. GBP

16.04.2017

Spojené království oznámilo nové investice v celkové výši 360 mil. GBP v letech 2017-2018 a 2021-2022 na ochranu více než 200 mil. lidí před bolestí a znetvořením způsobenými léčitelnými tropickými nemocemi.

FDA varovala Mylan: Řešte kvalitativní problémy, nebo zakážeme dovoz vašich léků

15.04.2017

Mylan má po sérii problémů s adrenalinovým injektorem Epipen další problém. Americká FDA jej upozorňuje na významná porušení správné výrobní praxe. Neřešení situace může vyústit až v neschvalování přípravků na americkém trhu či zákaz dovozu.

Dánský systém úhrad inspirací pro české limity na léky

14.04.2017 | EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

V ČR jsou v poslední době velkým politickým tématem limity na léčivé přípravky. Portál APATYKÁŘ® kritizuje chybnou konstrukci celého systému, protože poskytuje slevu zpětně. Přináší proto efektivnější inspiraci z Dánska.

EMA optimalizuje jednotné posuzování pravidelných bezpečnostních zpráv o léčivech

13.04.2017

Po dvou letech zkušeností s monitorováním bezpečnosti národně registrovaných léčivých přípravků prostřednictvím jednotných pravidelně aktualizovaných bezpečnostních zpráv vydala Evropská léková agentura další pokyny a doporučení.

Švýcarská revoluce – všechna OTC dostupná mimo lékárny

12.04.2017 | EXKLUZIVNĚ

Švýcarsko chce pro občany posílit možnosti samoléčby a lépe využít odborných znalostí lékárníků. Do dvou let tak budou všechna OTC léčiva dostupná také v maloobchodě a posílí se kompetence lékárníků, kteří budou moci vydat bez receptu i řadu Rx léčiv.

NHS chce do dvou let 1300 lékárníků v ordinacích praktických lékařů

11.04.2017

Do roku 2018 má nastoupit do ordinací praktických lékařů 900 klinických farmaceutů a do roku 2019 více než 1300. Takový je plán britské zdravotní služby NHS, který zveřejnila ve svém pětiletém výhledu.

EMA chce posílit spolupráci s akademickou obcí

10.04.2017

Správní rada Evropské lékové agentury schválila na svém březnovém zasedání pracovní rámec a akční plán pro příští tři roky jak formalizovat, strukturovat a dále rozvíjet vzájemnou součinnost s akademickou obcí v rámci Evropské lékové regulační sítě.

Polsko má nakročeno k revoluční změně – poslanci schválili lékárny pouze pro lékárníky

09.04.2017 | EXKLUZIVNĚ

Polský Sejm přijal ve třetím čtení revoluční novelu polského farmaceutického práva. Prošla všechna navrhovaná ustanovení, která zcela zásadně mění polské lékárenství – vlastnictví lékáren pouze lékárníky, demografická i geografická kritéria.

Nadace Gatesových, japonská vláda a farmafirmy dají na boj s infekčními nemocemi dalších 23 mil. USD

08.04.2017

Japonské partnerství veřejného a soukromého sektoru Global Health Innovative Technology Fund pro boj s infekčními chorobami po celém světě oznámilo 11 nových investic v celkové hodnotě 23 mil. USD.

Paracetamol je v lékárnách o více než 80 % levnější než v obchodech

07.04.2017

Volně prodejná analgetika jsou v dánských lékárnách výrazně levnější než v maloobchodě. Cena za 1 tabletu paracetamolu v lékárně může být až o více než 80 % nižší než v běžné maloobchodní síti. Obchody preferují výhradně brandy z reklam.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.