Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako náhrada studia oboru farmaceutický asistent

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

WHO: Světu docházejí antibiotika

24.09.2017

Analýza antibakteriálních pipelines v klinickém vývoji, včetně antituberkulotik, ukazuje vážný nedostatek nových antibiotik pro boj s rostoucí hrozbou antimikrobiální rezistence. Vyplývá to z aktuální zprávy WHO.

Soudní dvůr EU: Omezení výkonu zdravotnické profese na národní úrovni přípustné

23.09.2017 | VÍME PRVNÍ

Generální advokát Soudního dvora EU Paolo Mengozzi vydal stanovisko ke sporu Maltského sdružení zubních techniků a klinického zubního technika o možnost samostatného výkonu bez dohledu zubního lékaře.

Generální advokát Soudního dvora EU: Pokud firmy shodně informují o léčivech pravdivě, nejde o kartelové jednání

22.09.2017 | VÍME PRVNÍ

Generální advokát Soudního dvora EU vydal poměrně zásadní stanovisko ve sporu farmaceutické společnosti Hoffmann-La Roche a italského antimonopolního úřadu ohledně off-label použití léčiva bevacizumab.

Německý zákon měl přinést na trh více inovativních léčiv, realita je opačná

21.09.2017

Téměř třetina léčivých přípravků spadajících pod německý zákon o restrukturalizaci farmaceutického trhu není v Německu dostupná nebo již vůbec k dispozici. Zákon tak paradoxně přispěl k nedostupnosti moderní léčby pro pacienty, ačkoli záměrem byl opak.

Operace Vitra udeřila na dealery dopingu ve fitcentrech

20.09.2017

V rámci španělské operace Vitra bylo zabaveno 112 druhů zakázaných látek, včetně 4 mil. dávek anabolických steroidů, hormonů, látek na posílení potence a dalších látek v hodnotě 650 tis. EUR na nelegálním trhu.

Generální advokát Soudního dvora EU: Lékařské vzdělání může být podmíněno pracovní doložkou

19.09.2017

Generální advokát Soudního dvora EU vydal své stanovisko ve věci sporu mezi lékařkou a italskou provincií ohledně vrácení stipendia pro účely odborné přípravy, protože nesplnila doložku pracovat 5 let v jejím zařízení.

Galena Biopharma zaplatí více než 7,55 mil. USD za uplácení lékařů

11.09.2017

Společnost Galena Biopharma zaplatí více než 7,55 mil. USD za urovnání obvinění, že uplácela lékaře, aby je motivovala k preskripci léčivého přípravku Abstral.

CDC poskytne dalších 28 mil. USD na boj s opiátovou krizí

09.09.2017

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí poskytne více než 28,6 mil. USD na další financování 44 státům a District of Columbia boje s epidemií předávkování opioidy. Prostředky státy použijí na posílení preventivního úsilí a lepší monitoring předávkování.

Novo Nordisk zaplatí 58 mil. USD za mlžení rizik u přípravku Victoza

07.09.2017

Společnost Novo Nordisk zaplatí 58,65 mil. USD za to, že nedodržovala FDA vyžadovanou strategii pro hodnocení a zmírňování rizik pro léčivý přípravek Victoza. Lékaři tak nevěděli o možném riziku výskytu vzácné formy rakoviny spojené s tímto přípravkem.

Rakouské lékárny zachraňují život – posílily síť defibrilátorů v zemi

06.09.2017

Další rakouská lékárna získá do své výbavy defibrilátor. Do konce letošního roku bude do celorakouské sítě defibrilátorů, které jsou na veřejných místech dostupné pro poskytnutí první pomoci a záchraně života, zapojeno 30 lékáren.

Pacient žaluje Merck za neurologické postižení údajně způsobené vakcínou Zostavax

04.09.2017

Americká právní kancelář zažalovala společnost Merck (MSD) za její vakcínu proti pásovému oparu Zostavax. Žaloba byla podána jménem pacienta, kterému byla diagnostikována akutní transverzální myelitida pět měsíců po očkování.

Bývalý účetní farmafirmy Celator zatčen za insider trading

02.09.2017

Bývalý účetní byl zatčen a jeho tři spolupachatelé obžalovaní za jejich podíl na insider tradingu, díky kterému profitovali z dosud neveřejných informací o farmaceutické společnosti Celator, která vyvinula léčivý přípravek na léčbu rakoviny Vyxeos.

FDA šetří kliniku kvůli neschválené léčbě kmenovými buňkami

01.09.2017

Americká FDA zaslala varovný dopis floridské klinice kvůli marketingu produktů připravených z kmenových buněk a významným odchylkám od současných požadavků na správnou výrobní praxi.

Dánští zdravotníci varují před uvolněním prodeje analgetik a facebookovými poradnami

29.08.2017

Dánští zdravotníci se obávají nárůstu spotřeby analgetik kvůli samoobslužnému prodeji některých léčiv mimo lékárny, který se stane od ledna 2018 realitou. Lékárnická komora v této souvislosti varuje před různými „garantovanými“ poradnami na internetu.

Spojené království má být lídrem v inovacích, farmaprůmysl vyzval vládu k podpoře center excelence

28.08.2017

Britské Partnerství pro průmysl vyrábějící léčivé přípravky vyzvalo vládu k podpoře vybudování čtyř nových center excelence pro výrobu léčiv ve Spojeném království. Chce ze země vytvořit světového lídra ve výzkumu, výrobě a finalizaci nových léčiv.

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.