Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a Vánoční trhy aneb co se tento rok děje v ČFM

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu, z rubriky „Hovory z Kuksu“.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
VÍME PRVNÍ

Norská studie ověří efekt lékárenského poradenství u nově užívaných léčiv

Vloženo: 13.05.2014, 06:11 | Čteno: 12612×
FOTO: Apotekforeningen

Lékárníci z více než 60 norských lékáren diskutovali minulý týden v Oslu o studii, která má ověřit, zda může rozšířené poradenství u pacientů, kteří začínají užívat nový léčivý přípravek zvýšit compliance (lékárenská služba Medisinstart). Studie zahrnující 1500 pacientů bude spuštěna koncem září a její výsledky mj. poslouží k podpoře odměňování lékáren za služby namísto maržového systému.

Zaměřeno na KV léčiva

Cílovou skupinou pro otevřenou randomizovanou kontrolovanou studii v lékárnách budou pacienti, kteří začínají užívat léčivé přípravky na srdce a cévy.

Předmětem zájmu jsou nová léčiva snižující srážlivost krve a vybraná antihypertenziva a statiny. Zejména compliance v této skupině léčiv je pro pacienty zásadní.

Současně má konzultace velký význam i tehdy, pokud pacienti užívají přípravky nesprávné nebo je užívat nechtějí.

Studie navazuje na úspěšný pilotní projekt z roku 2013.

Oficiální studie od podzimu

Podle zprávy o nežádoucích účincích z roku 2013 připadá na tři lékové skupiny téměř 80 % všech hlášených nežádoucích účinků. 43 % hlášených úmrtí bylo způsobeno antitrombotiky a antikoagulancii.

Z tohoto důvodu je důležité, aby byla věnována právě těmto pacientům zvláštní pozornost. Nová studie proto bude zkoumat, zda dodatečné monitorování lékárníkem může motivovat pacienty k dodržování léčby.

Testování poradenství a nábor pacientů pro studii je plánováno na podzim roku 2014. Počátkem dubna byl oficiální studijní protokol Pozitivní efekty prvotního lékového poradenství předložen Regionální komisi pro lékařský a zdravotní výzkum.

Jak uvedl provozní ředitel Norské lékárnické asociace Kristian Faksvåg, je to vůbec poprvé co se lékárny do podobného projektu zapojí. Pevně věří, že služba pomůže zvýšit compliance pacientů.

Medisinstart

Medisinstart je inovativní lékárenská služba, která je v současné době ve vývoji. Pacientům využívajícím tuto službu budou nabídnuty dva navazující rozhovory s lékárníkem, 1-2 týdny a 3-5 týdnů po výdeji nového receptového léčiva.

Následné konzultace jsou strukturovány v rámci seznamu daných otázek, které má lékárník k dispozici. Otázky umožňují vedení rozhovoru o správném užívání nového léčivého přípravku, co dělat při vynechání tablety a jak zabránit či ulevit od běžných vedlejších účinků.

Medisinstart také poskytuje možnost k řešení případných nedorozumění a špatnému pochopení užívání přesně podle potřeb pacienta. Lékárník konzultace cíleně a podle přesně stanoveného postupu dokumentuje a zaznamenává také, která opatření si pacient a lékárník souhlasili.

Opatření uvedená v prvním rozhovoru pak navazují ve druhém. Lékárenské poradenství o správném užití léčiv a pomoc při řešení jednoduchých problémů či obav v raném stadiu pomáhá pacientovi získat dobrou kontrolu nad svou léčbou.

Oficiální studie na podporu změny odměňování

Cílem této studie je ověřit, zda uvedená služba zvýší compliance a kontrolu nad předepsanou léčbou. Současně prověří bezpečnost pacienta při léčbě a tím související motivaci.

Výsledky studie následně poslouží jako podklad pro jednání zástupců lékárníků s vládou o novém systému odměňování lékáren.

Norští lékárníci si již dlouhou dobu uvědomují, že maržový systém není vzhledem ke stále snižujícím se cenám i nízko nastaveným hodnotám odpovídající a snaží se vládu přesvědčit k přechodu na jiný systém.

Výsledky oficiálně dokumentované studie by jejich argumenty mohly podpořit.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.