Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Boj o Allergan nabírá spád – představenstvo podalo žalobu na hedge fond pro insider trading

Vloženo: 05.08.2014, 06:58 | Čteno: 9990×
FOTO: Allergan

Farmaceutická společnost Allergan podala žalobu u amerického okresního soudu ve státě California proti farmafirmě Valeant Pharmaceuticals International a hedgeovému fondu Pershing Square Capital Management.

Podle představenstva porušily federální zákony o cenných papírech zakazující obchodování zasvěcených osob (insider trading), účastí na jiných podvodných praktikách a nezveřejněním zákonem požadovaných informací.

Insider trading

Představenstvo Allergan se k tomuto kroku rozhodlo po pečlivém zvážení, aby bylo zajištěno, že akcionáři budou mít možnost rozhodnout se na základě všech informací a že svůj podíl získali v souladu s právními předpisy.

Konkrétně, jak se uvádí v žalobě, nakoupil v období od února 2014 do dubna 2014 fond Pershing Square akcie Allergan v hodnotě více než 3,2 mld. USD od neznámých akcionářů společnosti.

Současně fond ale věděl o neveřejném záměru Valeant o převzetí, čím si pro sebe zajistil zhodnocení cca 1,2 mld. USD.

Ve své žalobě chce proto Allergan získat mj. prohlášení soudu, že Pershing Square a Valeant porušily zákony nezákonným obchodováním a dosáhnout tak zrušení nákupu akcií společnosti Allergan ze strany Pershing Square, které získal nelegálně.

Žaloba rovněž tvrdí, že dluhy zatížený Valeant neměl dostatečné prostředky k získání firmy Allergan, a proto hledal pomoc pro financování třetí stranou od hedgeového fondu Pershing Square, který je vůči Valeant zcela samostatným subjektem.

V době, kdy Valeant a Pershing Square uzavřely svou finanční dohodu již Valeant provedl zásadní kroky, o kterých předchozí soudy rozhodly, že jsou podstatné kroky směrem k veřejné nabídce.

Fond se stal velmi rychle vlastníkem téměř 10 % akcií při znalosti neveřejných informací. Podle podmínek dohody obou stran přitom bylo jasné, že fond byl a je jediným subjektem usilujícím o převzetí Allergan, Valeant nekoupil žádné akcie společnosti.

Zhodnocení na úkor akcionářů

Jeho majitel opakovaně prohlašoval, že chce být jednoduše největším akcionářem, aby maximalizoval hodnotu pro akcionáře prodejem společnosti ať již Valeant nebo jinému zájemci.

Allergan také tvrdí, že zástupci fondu i Valeant opakovaně zkreslovali informace o jejich vztahu a záměrech, pokud jde o transakci a plnění nabízené akcionářům Allergan.

Protistrana považuje žalobu za nesmyslnou

Valeant i Pershing však ve společném prohlášení uvedly, že žaloba se zakládá na nepodložených tvrzeních a že skutečným účelem je pokus o ovlivnění akcionářů, aby odložili svolání mimořádné valné hromady.

Podle prohlášení jde o nestydatý pokus odložit základní právo akcionářů svolat mimořádné zasedání a hlasovat o svých akciích.

Celá akce je tak, podle prohlášení, jen dalším důkazem, proč by mělo být stávající představenstvo odstraněno.

Třikrát ne

Společnost Allergan v dubnu potvrdila nevyžádanou nabídku od Valeant na převzetí v hodnotě 48,30 USD/akcii. Tu odmítla, nicméně Valeant ji o měsíc později zvýšil na 58,30 USD/akcii.

Jen o dva dny později přitom Valeant navýšil nabídku znovu, a to na 72 USD/akcii. Novou nabídku ale už inicioval hedgeový fond Pershing Square, který v Allergan držel 9,7% podíl.

I tu však představenstvo Allergan počátkem června vyhodnotilo jako pro akcionáře nevýhodnou, protože nevěří růstu Valeant.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.