Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace na zdravotnické prostředky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

V norské studii efektivity lékárenského poradenství zapsáno požadovaných 1500 pacientů, výsledky budou příští rok

Vloženo: 23.06.2015, 06:14 | Čteno: 7742×
FOTO: Apotekforeningen

Do norské studie, která má ověřit, zda může rozšířené poradenství u pacientů, kteří začínají užívat nový léčivý přípravek zvýšit compliance (lékárenská služba Medisinstart) bylo zařazeno stanovených 1500 pacientů. Jak už dříve exkluzivně informoval pouze portál APATYKÁŘ®, její výsledky mj. poslouží k podpoře odměňování lékáren za služby namísto maržového systému.

Výsledky příští rok

Zařazení plánovaných 1500 pacientů bylo dokončeno 19. června a v červenci proběhnou poslední následné navazující rozhovory. Kromě toho zodpoví zařazení pacienti několik dotazníků, poslední nejdéle v listopadu.

Z vyhodnocení studie budou dva výstupy – jeden počátkem a druhý na konci léta roku 2016. Většina výsledků bude dostupná ve druhé polovině roku 2016.

Očekává se, že studie prokáže pozitivní přijetí rozhovorů s lékárníkem ze strany pacientů a především, že jim tyto rozhovory pomohou pochopit, v čem je jejich léčba důležitá a proč musejí léčiva užívat tak, jak určí lékař.

Zaměřeno na KV léčiva

Cílovou skupinou pro otevřenou randomizovanou kontrolovanou studii v lékárnách byli pacienti, kteří začínají užívat léčivé přípravky na srdce a cévy.

Předmětem zájmu jsou nová léčiva snižující srážlivost krve a vybraná antihypertenziva a statiny. Zejména compliance v této skupině léčiv je totiž pro pacienty zásadní. Současně má konzultace velký význam i tehdy, pokud pacienti užívají přípravky nesprávné nebo je užívat nechtějí.

Trénink lékárníků, masivní propagace

Lékárníci byli proškoleni v dobré komunikaci pro navazující rozhovory s pacienty, kteří začali užívat nový léčivý přípravek. Současně získali i odborné poradenství v oblasti klinické farmacie.

Aby se mohli soustředit na praktické provádění studie, prošli řadou školících akcí a absolvovali e-learningové kurzy. Do studie, která byla spuštěna loni v říjnu, se nakonec zapojilo 65 lékáren a 130 lékárníků.

Už za necelý měsíc měly lékárny do studie zapsáno více než 200 pacientů a letos v březnu se pak připojil 1000. pacient. Zájem byl velký a to zejména proto, že Norská farmaceutická asociace neponechala nic náhodě a poměrně hodně zainvestovala do propagační kampaně.

Mj. do pravidelných výstupů na státní televizi v samostatném pořadu. Je to logické, protože výsledky studie mj. poslouží k podpoře odměňování lékáren za služby namísto maržového systému.

Projekt z roku 2013

Studie navazuje na úspěšný pilotní projekt z roku 2013. Podle zprávy o nežádoucích účincích připadá na tři lékové skupiny téměř 80 % všech hlášených nežádoucích účinků. 43 % hlášených úmrtí bylo způsobeno antitrombotiky a antikoagulancii.

Z tohoto důvodu je důležité, aby byla věnována právě těmto pacientům zvláštní pozornost. Nová studie má vyhodnotit, zda dodatečné monitorování lékárníkem může motivovat pacienty k dodržování léčby.

Medisinstart

Medisinstart je inovativní lékárenská služba, která je v současné době ve vývoji. Pacientům využívajícím tuto službu byly nabídnuty dva navazující rozhovory s lékárníkem, 1-2 týdny a 3-5 týdnů po výdeji nového receptového léčiva.

Následné konzultace byly strukturovány v rámci seznamu daných otázek, které má lékárník k dispozici. Otázky umožňují vedení rozhovoru o správném užívání nového léčivého přípravku, co dělat při vynechání dávky a jak zabránit či ulevit od běžných vedlejších účinků.

Medisinstart také poskytuje možnost k řešení případných nedorozumění a špatnému pochopení užívání přesně podle potřeb pacienta. Lékárník konzultace cíleně a podle přesně stanoveného postupu dokumentoval a zaznamenal také, která opatření si pacient a lékárník odsouhlasili.

Opatření uvedená v prvním rozhovoru pak navazovala ve druhém. Lékárenské poradenství o správném užití léčiv a pomoc při řešení jednoduchých problémů či obav v raném stadiu pomáhá pacientovi získat dobrou kontrolu nad svou léčbou.

Podpora změny odměňování

Cílem studie je ověřit, zda uvedená služba zvýší compliance a kontrolu nad předepsanou léčbou. Současně prověří bezpečnost pacienta při léčbě a tím související motivaci.

Výsledky studie, které budou k dispozici v plovině příštího roku, následně poslouží jako podklad pro jednání zástupců lékárníků s vládou o novém systému odměňování lékáren.

Norští lékárníci si již dlouhou dobu uvědomují, že maržový systém není vzhledem ke stále snižujícím se cenám i nízko nastaveným hodnotám odpovídající a snaží se vládu přesvědčit k přechodu na jiný systém. Na nedávném setkání je v tomto podpořil i ministr zdravotnictví, který lékárníky vnímá jako podstatnou a dobře dostupnou součást zdravotní péče.

Nicméně k přesvědčení potřebují nejprve získat validní argumenty, bez nichž by jednání neměla smysl. Lékárníci proto pevně věří, že výsledky oficiálně dokumentované studie jejich argumenty podpoří.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.