Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

Díky naší velikosti může ambiciózní a kvalitní lékárník najít neomezené možnosti uplatnění

První část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o e-Laboratoři a širokých možnostech pracovního uplatnění. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), Mgr. Petra Jebavá (oblastní provozní ředitelka).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Kvůli omezení dotací skončí v Dánsku téměř dvacítka pohotovostních lékáren

Vloženo: 07.07.2015, 06:03 | Čteno: 7881×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Jak už portál APATYKÁŘ® dříve exkluzivně informoval, vstoupil v Dánsku od července v platnost zákon o modernizaci lékárenství. Kromě již představených zásadních změn přinese i omezení počtu pohotovostních lékáren.

Regulace zůstává

Nový zákon začal platit od července a oproti původním úvahám nakonec ponechal lékárenství regulovanou oblastí. Lékárny tak i nadále vlastní a provozují pouze lékárníci s příslušným farmaceutickým vzděláním a jejich počet určuje stát podle reálné potřeby.

Všechny lékárny mají stejné ceny léčiv a ty jsou stanovovány na základě soutěže mezi dodavateli v rámci 14-denních tendrů. Dodavatel, který nabídne nejlevnější cenu získá na 14 dní prakticky celý lékový trh, protože lékárníci musejí nabídnout přednostně tuto nejlevnější alternativu. Jen ta je pacientům plně hrazena systémem.

Tento systém zaručuje poměrně tvrdou konkurenci výrobců a dodavatelů na dánském trhu a rovněž zlomkové ceny generik oproti původním originálním přípravkům.

Současně ale mohou bez omezení vytvářet kromě hlavní lékárny i sedm poboček (včetně veterinárních oddělení či lékárenských výdejen v obchodech) do vzdálenosti 75 km od mateřské lékárny. Pobočku nemusí vést plnohodnotný lékárník, nicméně musí ji nejméně čtyřikrát do roka kontrolovat.

Shop-in-shop lékárny

Další novinkou jsou tzv. shop-in-shop pobočky lékáren v supermarketech, které fungují nezávisle uvnitř, anebo ve vetších nemocnicích. Od července jich je připraveno otevřít cca 10.

E-lékárny

Novela rovněž nastavila legislativní rámec pro zřízení čistě online lékáren, tj. bez fyzické kamenné pobočky, od čeho si vláda slibuje další usnadnění přístupu k léčivům. Dosud se na společném řešení e-commerce podílelo zhruba 90 % všech dánských lékáren.

Transformace dotací

Naprosto zásadní změny však novela přinesla ohledně stávajícího dánského dotačního systému, jehož podstatou je dotování malých lékáren v řídce osídlených oblastech, které nedosahují určitý obrat.

Systémové změny začnou příští rok a mají být dokončeny během následujících pěti let. Nově dotace získají pouze pobočkové lékárny, které jsou od další lékárny vzdáleny minimálně 10 km a odloučená pracoviště do 5 km. Lékárny díky změnám přijdou o cca 58 mil. DKK.

O dotace podle průzkumu Dánské lékárnické komory přijde 19 lékáren v odlehlých venkovských oblastech, které nesplňují kritéria pro dotace.

Omezení pohotovostních lékáren

V Dánsku také nyní existuje 50 tzv. pohotovostních lékáren, které fungují s otevírací dobou 6-24 hod., včetně víkendů. 24-hod. pohotovost, kterou nyní slouží 11 lékáren, bude zrušena.

Díky snížení dotací pro lékárny, které se začne uplatňovat od roku 2017, se sníží počet pohotovostních lékáren podle odhadu komory na 34, které jsou u regionálních pohotovostních klinik.

To se projeví především v dostupnosti akutních léčiv. V oblasti, kde není lékárna, může předepsat tzv. doručovací službu z lékárny, kterou tyto lékárny zajišťovaly. Tu hradí příslušný regionální zdravotní úřad a to 150 DKK nebo 300 DKK za doručení do 25 km, resp. nad 25 km, což ale jen výjimečně pokryje skutečné náklady na doručení.

Lékárny sice za tuto pohotovost dostanou pevnou odměnu 1 mil. DKK ročně, avšak ani to, podle komory, nepokryje náklady na zvýšený provoz. Příslušná smlouva na pohotovostní služby je pětiletá a pokud se nepřihlásí žádná lékárna, určí ji příslušný zdravotní úřad.

Dánský regulovaný systém

I přes určitou liberalizaci oboru však dánský systém zůstává jako jeden z mála v Evropě striktně regulován. Snahám o plnou liberalizaci po vzoru Švédska či Norska tak několik posledních let úspěšně odolává.

V roce 2013 bylo v Dánsku 221 lékáren (Apotek), 74 poboček (Apoteksfilial) a 17 odloučených pracovišť (Supplerende bevilling), na jednu lékárnu připadá cca 18 tis. obyvatel.

Kromě toho si v Dánsku lidé mohou léčiva vyzvednout (nicméně objednávku vyřizuje lékárna) ve 119 lékárenských výdejnách v obchodech (Apoteksudsalg), cca 600 prodejnách OTC léčiv (Håndkøbsudsalg, od roku 2001 nemají lékárny monopol na výdej OTC léčiv) a na 200 dalších výdejních místech pro receptová léčiva (Medicinudleveringssted, jen výdej zásilek bez skladu).

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» 400 tisíc lidí bude bez lékárny, varují dánští lékárníci
» Dánská antimonopolní autorita chce do lékárenství pustit řetězce a zrušit pevné ceny
» Dánská vláda chce opět prosadit liberalizaci lékárenství
» Dánské lékárenství zatím boj o liberalizaci přežilo
» Dánské lékárenství zůstane dál regulované, dotace pro venkovské lékárny se výrazně sníží
» Dánsko od nového roku zásadně změní systém lékárenské pohotovosti
» Dánsko opět čelí snahám o liberalizaci lékárenství
» Dánsko plánuje reformu lékárenství – méně dotací, více výdejen, e-lékárny a in-store lékárny
» Dánský antimonopolní úřad chce více konkurence ve farmaceutickém sektoru
» Dánský drogistický řetězec chce v případě zrušení lékárenského monopolu otevřít síť lékáren
» Dánský drogistický řetězec chce zrušit dotační systém lékáren a vydávat léčiva
» Dánský NERV doporučuje liberalizaci lékárenství, prý zvýší efektivitu
» Dánští lékárníci varují před liberalizací lékárenství, o lékárnu přijde až 200 tis. lidí
» Dánští lékárníci: Švédská deregulace děsí lékárníky i pacienty, antimonopolní úřad manipuluje fakta
» Deregulace zvýšila počet dánských lékáren a prodloužila otevírací dobu
» Nový dánský ministr se opět opřel do lékárenského monopolu
» Tři roky od částečné deregulace má Dánsko o polovinu více lékáren
» V Dánsku liberalizace lékárenského trhu nebude, vláda stáhla svůj návrh
» V Dánsku po změně zákona vznikají nové pobočky lékáren
» Vládní komise chce znovu liberalizovat dánské lékárenství
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.