Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

FTC farmafirmám zakázala nedovolenou „Pay-for-Delay“ dohodu na klonidin

Vloženo: 26.08.2015, 06:03 | Čteno: 8921×
FOTO: FTC

Farmaceutické společnosti Concordia Pharmaceuticals a Par Pharmaceutical urovnaly s americkou Federal Trade Commission (FTC) obvinění, že uzavřely protiprávní dohodu nekonkurovat si v prodeji generických verzí přípravku Kapvay (klonidin), který se používá k léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). V rámci urovnání se společnosti dohodly, že nebudou prosazovat protisoutěžní ustanovení jejich dohody.

Dohoda o autorizovaném generiku

Do 15. května 2015 byly společnosti Concordia Pharmaceutical a Par Pharmaceutical jediné dvě, které mohly na základě povolení FDA uvádět na trh generické verze klonidinu.

Nicméně ke konkurenci a potažmo ke snížení cen nedošlo, neboť se Concordia zavázala neprodávat autorizované generikum klonidinu výměnou za určitý podíl příjmů konkurenta Par Pharmaceutical.

Podpisem této dohody o nekonkurenci krátce předtím, než vypršel patent pokrývající originální přípravek Kapvay tak obě firmy Concordia a Par snížily počet konkurentů na trhu a tím i možnost pro pacienty získat dané léčivo za nižší cenu.

Podmínky dohody

Podle podmínek dohody o urovnání nesmí Concordia prosazovat protisoutěžní ustanovení dohody s Par Pharmaceutical, včetně ustanovení o podílu na zisku, a Par Pharmaceutical zase nesmí vymáhat ustanovení, v rámci něhož firma Concordia souhlasila, že nebude prodávat autorizované generikum přípravku Kapvay. Concordia totiž začala autorizované generikum prodávat až poté, co se dozvěděla o vyšetřování FTC.

V souladu s navrhovanými nařízeními také nesmějí Concordia a Par Pharmaceutical uzavírat dohody s jinými subjekty, které obsahují zákaz nebo oddálení vstupu autorizovaného generika na trh poté, co vyprší patenty na originální přípravek.

Obě firmy jsou rovněž povinny informovat FTC o jakékoli patentové dohodě, kterou uzavřou, která omezuje vstup autorizovaného generika na trh a konečně musejí vypracovat program shody pro zaměstnance, kteří jsou v pozici, která porušuje ustanovení nařízení.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.