Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Norské lékárny spustily za účasti ministra nové poradenství pro astmatiky

Vloženo: 12.03.2016, 07:24 | Čteno: 19974×
FOTO: Bent Høie

Norský ministr zdravotnictví Bent Høie se byl osobně v lékárně podívat na spuštění nové služby poradenství pacientům s astmatem a CHOPN. Veřejné lékárny za každé poradenství u nového pacienta dostanou 80 NOK.

Znalostí lékárníků je třeba využít

Norský ministr navrhl odměnu za specializované lékárenské poradenství před rokem a poslanci loni schválili v letošním rozpočtu sumu 5 mil. NOK na poradenství pacientům s astmatem a CHOPN.

Norsko tuto službu spustilo 1. března 2016 a ministr se šel osobně na prováděné poradenství podívat do jedné z lékáren sítě Apotek 1 (Phoenix) v hlavním městě. Jak uvedl, lékárníci mají velmi široké odborné znalosti a těch je potřeba využít.

Podle něj je velmi dobře, že se službu v lékárnách podařilo prosadit. Pacienti sice mohou být prvotně instruováni u lékaře, ale pokud má pacient inhalátor poprvé, může být zmaten a ne vše si zapamatuje.

Podrobnější poradenství

Doufá tedy, že službu ocení i pacienti, protože považuje za vhodné, aby byla standardně prováděna i v lékárně. Zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů. Lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po pužití.

Za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou lékárny 80 NOK.

Posílení farmaceutické péče

Jak před měsícem exkluzivně informoval portál APATYKÁŘ®, norský parlament projednal zprávu o lékové politice.

V této souvislosti se v budoucnu více spoléhá na posílení farmaceutických služeb, jako jsou revize léčiv, detailní konzultace u nově užívaných léčiv a personalizované lékové informace.

Farmaceuti by měli zastávat v léčbě pacientů podstatnější roli. Ministr zdravotnictví Bent Høie ke zprávě uvedl, že vláda chce využít veškeré kvalitní prostředky ve zdravotnictví k dosažení cílů své zdravotní politiky. A lékárny jsou jedny z nich.

Jsou vzhledem k velmi dobré dostupnosti v primární péči předurčeny k informování pacientů o správném užívání léčivých přípravků. Protože mají lékárníci komplexní odborné znalosti o léčivech, které pacienti mohou využít, měla by tato skupina hrát v péči o ně zásadní roli.

Studie efektivity poradenství

V polovině tohoto roku mají být rovněž předloženy kompletní výsledky ze studie, která má ověřit efektivitu lékového poradenství. Tzv. služba Medisinstart nabízí dva navazující rozhovory s lékárníkem, 1-2 týdny a 3-5 týdnů po výdeji nového receptového léčiva.

Do studie bylo zařazeno celkem 1500 pacientů a cílovou skupinou byli pacienti, kteří začínají užívat léčivé přípravky na srdce a cévy. Konkrétně byla předmětem zájmu nová léčiva snižující srážlivost krve a vybraná antihypertenziva a statiny.

Compliance zejména v této skupině léčiv je totiž pro pacienty zásadní. Současně má konzultace velký význam i tehdy, pokud pacienti užívají přípravky nesprávné nebo je užívat nechtějí.

Výsledky z této studie mají mj. sloužit k podpoře odměňování lékáren za služby namísto maržového systému.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.