Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Dánské lékárny spustily úspěšně očkování

Vloženo: 24.03.2016, 06:03 | Čteno: 20751×
FOTO: Danmarks Apotekerforening

Jak exkluzivně zjistil portál APATYKÁŘ®, loni v létě byli proškoleni první dánští lékárníci, aby mohli poskytovat očkování zájemcům přímo v lékárnách. Nyní má prvních 13 lékáren chřipkovou sezónu za sebou, při níž bylo naočkováno přibližně 1500 lidí z rizikových skupin.

První desítka od začátku roku

První lékárny začaly očkování na cesty do exotických destinací nabízet už od podzimu a od přelomu roku pak také očkování proti chřipce. Nyní jich tyto služby nabízí 13 a s celkem 35 se uzavírají smlouvy na očkování proti chřipce na příští sezónu. Dánská lékárnická komora věří, že jich do začátku sezóny ještě přibude.

Jen za relativně krátkou dobu naočkovaly lékárny proti chřipce 1500 lidí z rizikových skupin (senioři a pacienti s některými onemocněními), přičemž 500 z nich nebylo dříve očkováno vůbec.

Pro rizikové skupiny je očkování zdarma, ostatní platí 150 DKK. Cestovní očkování pak hrazeno není a je nutné se předem objednat online.

Lékař deleguje činnost

Služba je nabízena ve spolupráci s lékařskou společností Bezpečné očkování, která lékárníky a farmaceutické techniky školí. Společnost založil v roce 2012 lékař s cílem spolupracovat s lékárnami na očkování proti chřipce a na cesty.

Ve spolupráci se třemi kodaňskými lékárnami pak realizoval pilotní projekt, ve kterém odzkoušel jak by mohla služba v reálné praxi fungovat. Příprava jim zabrala poměrně hodně času, nicméně pilotní projekt ukázal, jak musí probíhat lékárnická edukace a na jaké praktické záležitosti je potřeba myslet.

Služba očkování funguje na faktickém delegování činnosti lékaře na lékárníky a farmaceutické techniky. Lékárna tak poskytuje medicínskou službu jménem lékaře, nicméně pouze v oblasti očkování proti chřipce a na cesty (např. očkování proti HPV zůstává plně v kompetenci lékaře).

Samotný proces certifikace k očkovacím službám probíhá ve třech krocích. První část se provádí formou elektronického testu. Ve druhé procházejí lékárníci školením s lékařem s následným testem a ve třetí pak probíhá praktický nácvik očkovací techniky se skutečnými pacienty.

Vůbec poprvé se tak v Dánsku deleguje odborná činnost dosud spojená výhradně s lékaři na jiné profese. Původní obavy z kritiky ze strany lékařů se však nepotvrdily a službu si chválí i samotní pacienti.

Větší zájem je v současné době o očkování na cesty. Samotný proces zabere v lékárně zhruba půl hodiny, kdy lékárník zájemce edukuje rovněž o rizicích spojených s očkováním, vysvětlí mu, do jaké oblasti je nutné se očkovat a probere s ním také jeho anamnézu.

Co se týče očkování proti chřipce, lékárny, které je poskytují jsou schopny provést průměrně 25 očkování denně.

Pacienti službu přijali

První zkušenosti ukazují, že dánští lékárníci mohou úspěšně následovat své irské nebo portugalské kolegy, kde je služba etablována už několik let. Profesní organizace považuje zavedení očkování za první krok k rozšíření dalších medicínských služeb do lékáren.

Podle komory jsou lékárny ideálním místem, protože mají nejširší kontakt s pacientem v rámci primární péče. Chce proto do lékáren dostat i další nové činnosti.

Příští sezónu připravuje s ministerstvem společnou intenzivní kampaň na podporu nové služby očkování v dánských lékárnách. Výhody služby očkování v lékárnách mohou, podle komory, přinést významné úspory pro systém zejména v ohrožených skupinách pacientů.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 16 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.