Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Za první měsíc využilo poradenství k inhalátorům více než 4 tis. pacientů

Vloženo: 25.04.2016, 06:11 | Čteno: 18224×
FOTO: Apotek 1

Jen za první měsíc využilo službu speciálního poradenství k inhalačním technikám v norských lékárnách na 4300 pacientů s astmatem a CHOPN, kteří byli mj. poučeni o správném používání inhalátorů. Lékárny za službu dostanou 80 NOK.

Podrobnější poradenství

Jak už dříve informoval portál APATYKÁŘ®, Norsko spustilo v březnu 2016 novou službu poradenství pacientům s astmatem a CHOPN. Služba zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů, přičemž lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po pužití.

Veřejné lékárny za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou 80 NOK.

Protože se u norského ministra Benta Høie lékárníci těší poměrně značné vážnosti, šel se osobně na úvod na prováděné poradenství podívat do jedné z lékáren sítě Apotek 1 (Phoenix) v hlavním městě. Při té příležitosti uvedl, že lékárníci mají velmi široké odborné znalosti a těch je potřeba využít.

Za měsíc více než 4000 pacientů

Jen za první měsíc fungování službu využilo na 4300 pacientů s astmatem a CHOPN, kteří byli mj. poučeni o správném používání, popř. čištění inhalačních pomůcek. V některých dnech to bylo i více než 300 pacientů.

Podle Norské asociace lékáren je se službou spokojenost a lékárníci mají velmi dobrou zpětnou vazbu od pacientů. Je zřejmé, že její zavedení bylo správným krokem.

Služba byla velmi dobře mediálně zpropagována a podpořena silně i osobní účastí ministra. Pacienti o ní proto vědí a v lékárnách ji sami vyhledávají. Podle lékárnické asociace je však překvapivé, kolik lidí používá inhalátory nesprávně.

První zkušenosti ukazují potřebnost

I z toho důvodu je dobře, že lékárníci mohou takové pacienty pomoci odhalit. První zkušenosti norských lékárníků ukazují, že starší pacienti jsou ukázněnější a vnímavější k nácviku, chtějí se ujistit, že postupují správně.

Naproti tomu mladší generace, která je příliš hektická, je automaticky přesvědčena, že není co zkoušet, protože vše umí. Přitom právě v této věkové kategorii je správné používání zásadní pro další průběh onemocnění a ne vždy jsou inhalační pomůcky používány správně.

Norský ministr navrhl odměnu za specializované lékárenské poradenství v květnu 2015 a v říjnu následně parlament schválil v letošním rozpočtu sumu 5 mil. NOK na poradenství pacientům s astmatem a CHOPN.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.