Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a Vánoční trhy aneb co se tento rok děje v ČFM

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu, z rubriky „Hovory z Kuksu“.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Norské lékárny vyhodnotí účinnost nového poradenství k inhalátorům

Vloženo: 30.08.2016, 06:11 | Čteno: 17989×
FOTO: Apotek 1

Norské lékárny budou vyhodnocovat efektivitu nové služby – poradenství k inhalačním technikám. Za službu nyní dostávají 80 NOK a vláda uvažuje o jejím trvalém financování. Lékárníci proto chtějí účinnost doložit.

Podpora ministra

Norský ministr zdravotnictví Bent Høie navrhl odměnu za specializované lékárenské poradenství v květnu 2015 a v říjnu následně parlament schválil v letošním rozpočtu sumu 5 mil. NOK na poradenství pacientům s astmatem a CHOPN.

Za účasti ministra pak norské lékárny službu slavnostně spustily v březnu. Jak při této příležitosti ministr uvedl, lékárníci mají velmi široké odborné znalosti a těch je potřeba využít.

Podle něj je velmi dobře, že se službu v lékárnách podařilo prosadit. Pacienti sice mohou být prvotně instruováni u lékaře, ale pokud má pacient inhalátor poprvé, může být zmaten a ne vše si zapamatuje.

Podrobnější poradenství

Služba zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů. Lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po pužití.

Za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou lékárny 80 NOK.

Jen za první měsíc fungování službu využilo na 4300 pacientů s astmatem a CHOPN, kteří byli mj. poučeni o správném používání, popř. čištění inhalačních pomůcek. V některých dnech to bylo i více než 300 pacientů.

Studie účinnosti

Nyní chce proto Norská asociace lékáren prokázat, že služba má dlouhodobý pozitivní efekt. Prvních 50 lékáren se proto minulý týden zapojilo do vyhodnocování. Pomocí dotazníků mj. zjišťuje, kolika případům špatné inhalační techniky bylo zabráněno.

Jak uvedl ředitel asociace Per Kristian Faksvåg, pokud vláda na službu přidělila peníze, je důležité ji vyhodnotit a zdokumentovat benefity. Jen tak se lékárníkům může podařit prosadit její dlouhodobé financování.

Předpokládá, že do studie se podaří nabrat z každé zúčastněné lékárny 20 pacientů. Vybrané lékárny již poradenství k inhalátorům běžně poskytují a službu mají zažitou, takže by to neměl být problém.

Pacienti zařazení do studie obdrží poradenství a následně budou po třech měsících pozváni opět do lékárny, aby ukázali, jestli inhalační techniku ovládají a správně ji dodržují.

Cílem je podle asociace vědecky prokázat souvislosti mezi správně podaným poradenstvím a snížením závažných chyb při použití inhalátorů. Vyhodnocení provedou kromě studijních lékárníků ještě tři další subjekty.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.