Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

AOK odráží kritiku tendrů na cytostatika: Rozbili jsme neprůhledné dohody lékařů a lékárníků a to se nelíbí

Vloženo: 15.09.2016, 06:16 | Čteno: 16804×
FOTO: APATYKÁŘ®

Německá zdravotní pojišťovna AOK vyrazila do útoku proti obviněním médií a zdravotníků, že svými výběrovými řízeními ohrožuje bezpečnou léčbu pacientů. Zveřejnila mj. podrobné podmínky a nastavení rabatových smluv s lékárnami. Jak uvádí, zatímco nyní byla pravidla pro dodávky vágní a spíše prokorupční, pojišťovna je zpřísňuje.

Příprava jen od specialistů

V první řadě pojišťovna odmítla obvinění, že nyní přípravu zajišťují lékárny bez patřičného zázemí. Všechny lékárny, které mají smlouvu s pojišťovnou o dodávkách cytostatik již zajišťovaly přípravu i před výběrovým řízením.

Jak uvádí pojišťovna, dodavatelé, kteří uspěli v řízení tudíž nejsou žádní začátečníci, ale odborníci v oblasti přípravy cytostatik a jsou obeznámeni s režimem zásobování. Jako dodavatelé pro pacienty tak přicházejí v úvahu pouze lékárny, které jsou schváleny pro parenterální přípravu cytostatik.

Pojišťovna rovněž striktně odmítla mediální spekulace, že lékaři nemají k dispozici cytostatika připravená lege artis. Naopak její pravidla zajišťují vyšší kvalitu a úroveň péče v případě cytostatických přípravků než u standardní péče.

Zajištění kvality

Současná zákonná pravidla nestanovují žádné časové ani prostorové požadavky pro ad hoc zásobování nebo nějaký nouzový plán pro případ, že není možné přípravu cytostatik zajistit.

Pojišťovna uvádí, že naopak její požadavky vyplývající z podmínek vyběrových řízení nastavují jasná kvalitativní pravidla písemně dohodnutá. Navíc vyžaduje po lékárnách i zajištění nouzového plánu. Obě pravidla jsou neustále revidována.

V současné době je každý dodavatel smluvně zavázán, aby dodal připravená cytostatika dle požadavku lékaře do 45 minut. Nicméně lékař musí lékárníkovi sdělit 24 hodin předem, že předpokládá podání cytostatik další den.

Transparentnost

Pojišťovna rovněž kritizuje stávající neprůhledný trh s cytostatiky. Dosud mohla jakákoli lékárna získat připravené cytostatikum od lékárny s příslušným povolením a to pak poslat do ordinace. Účtovala však vydávající lékárna.

Neprůhlednost vztahů tak způsobuje, že lékař doporučuje konkrétní lékárnu, pacient nemá možnost toto ovlivnit. Nová lékárna, která by chtěla vstoupit na trh nemá v podstatě žádnou možnost získat již zásobovaného lékaře. Systém je tak významně náchylný ke korupci.

Výběrové řízení pojišťovny naopak zaručuje, že o partnerech nerozhoduje výhradně lékař, ale účastnit se mohou všechny lékárny.

Navíc vzniká prostor pro výrazné ekonomické úspory. Cytostatické přípravky jsou totiž jednou z mála oblastí, v nichž mohou výrobci a lékárny volně vyjednávat ceny. Předem dohodnutý proces konkrétního lékaře s konkrétní lékárnou tak přípravu výrazně prodražuje.

Jak uvádí pojišťovna, dosud předem dané dohody mezi lékaři a konkrétními lékárnami jsou pravděpodobnou hlavní příčinou kritiky.

Vzdálenost

Argumentem kritiků pro výběrová řízení je často i přílišná vzdálenost dodávající lékárny. Dosud si lékař lékárnu vybíral pouze na základě svého uvážení a bylo pouze na něm, zda si vybere jednu či více.

Analýza pojišťovny ukázala, že lékař si zpravidla nevybere nejbližší lékárnu. Není výjimkou ani lékárna vzdálená od ordinace 500 km.

Pojišťovna nicméně ve výběrovém řízení zohledňuje regionalitu. Standardní pravidla mají poslít vztahy mezi regionálními lékárnami a lékaři. V řadě případů jsou nově lékařské ordinace zásobovány lékárnami z daného regionu namísto mnoho kilometrů vzdálených.

Dosavadní zkušenosti

Odpovídající výběrová řízení běží už od roku 2010. V roce 2013 se připojila spolková země Hessen a od letošního roku i Mecklenburg-Vorpommern a Brandenburg.

Ve spolkové zemi Hessen došlo u 68 zúčastněných onkologů k dohodě a v 95 % případů běží dodávky bez problémů. Ve třech případech došlo k nedorozumění mezi lékařem a lékárnou kvůli rozdílnému názoru na použitelnost naředěných cytostatik.

V případě severovýchodu země naopak došlo ke zlepšení zásobování, protože dosud řadu onkologů zásobovaly velmi vzdálené lékárny. Nabídka je tak flexibilnější díky dodávkám z regionu.

Ve dvou tendrových oblastech Duisburg/Hilden a Krefeld vypověděla kvůli podmínkám pojišťovny dosavadní zásobující lékárna smlouvu s pojišťovnou. Aby pojišťovna zajistila zásobování svých pojištěnců, mohou si lékaři cytostatika zajišťovat v lékárně dle vlastního výběru do uzavření nového výběrového řízení.

Konečně v případě kontroverzní lékárny, jejíž majitel-lékárník je vyšetřován pro podvod byla smlouva vypovězena ještě předtím, než vstoupila v platnost. Péči zajišťují další lékárny.

Výběrová řízení na dodávku cytostatik se stala předmětem velmi tvrdé kritiky lékárníků, kterým se nelíbí, že pojišťovna upřednostňuje pouze cenu. Počátkem září se přidali i onkologové, kteří považují řízení za bezpečnostní rizika péče o pacienty a vyzvali politiky, aby tendry okamžitě zastavili.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.