Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Riziková závislost: Každá druhá německá rabatová smlouva pouze s jedním výrobcem

Vloženo: 28.09.2016, 07:52 | Čteno: 17103×
FOTO: APATYKÁŘ®

Více než polovinu lékových skupin, na které byla vypsána výběrová řízení na rabatové smlouvy v prvních osmi měsících roku 2016, pokrývají rabatové smlouvy uzavřené německými pojišťovnami pouze s jedním výrobcem. Při výpadku tak hrozí významné problémy na trhu jak pro lékárny a distributory, tak především pro pacienty.

Víc než polovina jen s jedním výrobcem

Společnost Insight Health analyzovala pro sdružení německého generického farmaprůmyslu Pro Generika výběrová řízení na rabatové smlouvy vypsaná v prvních osmi měsících letošního roku.

U 609 vypsaných lékových skupin byla rabatová smlouva uzavřena se dvěma nebo třemi společnostmi. V případě 680 vypsaných skupin se zdravotní pojišťovny spoléhají pouze na exkluzivní smlouvu.

To znamená, že u 52 % všech lékových skupin existuje pouze jedna společnost v rámci skupiny, která bude zodpovědná za dostupnost léčiv pro pacienty.

Při výpadku problém

Každá druhá rabatová smlouva tak není zajištěna proti nepříznivým dopadům výpadků v dodávkách na péči o pacienty.

Pokud vypadne exkluzivní rabatový partner, vede to k závažným problémům a dodatečným nákladům pro pacienty, stejně jako partnery v dodavatelském řetězci, generické firmy, lékárny a distributory.

Výrobci proto dlouhodobě apelují na pojišťovny, aby preferovaly dohody s více partnery. V případě výpadku na trhu nějakého přípravku jednoho výrobce jej může zastoupit další rabatový partner.

Distributor je tak i nadále schopen dodávat rabatový přípravek a lékárna jej může poskytnout pacientovi bez všech byrokratických požadavků a obav z hrozící retaxace ze strany zdravotních pojišťoven.

Ze systému těží i zdravotní pojišťovny, protože mají zajištěnu péči o své pojištěnce a i v případě výpadku jednoho rabatového přípravku generují stále úspory díky dalším. Pojišťovny se přitom samy mohou rozhodnout, zda uzavřou smluvu jen s jedním či několika výrobci.

Riziková závislost

Již dříve v tomto roce tento stav kritizoval i Německý svaz lékárníků, podle něhož zkušenosti posledních let jasně ukazují, že u konkrétních dodavatelů se lékárníci setkávají opakovaně s výpadky v dodávkách.

Také podle lékárníků by zdravotní pojišťovny rozhodně neměly své rabatové smlouvy vázat téměř výhradně pouze na jednoho dodavatele. Takto uspořených několik centů se nezřídka vymstí nedostupností přípravku jednoho konkrétního vybraného dodavatele.

Dokonce i v případě dodávek tak důležitých léčiv jako jsou antibiotika, psychofarmaka a přípravky pro léčbu HIV spoléhá v současné době např. německá AOK – při známém riziku výpadků v dodávkách – pouze na jednu společnost.

Protože jsou další generické společnosti z dodávek vyloučeny, musejí odpovídajícím způsobem upravit svou výrobu. Je tedy zřejmé, že v případě výpadku vítěze nebudou schopné pokrýt případný nedostatek.

Portál APATYKÁŘ® se tématu německých rabatových smluv věnuje dlouhodobě, protože i české pojišťovny mají tuto tendenci (první fází jsou pozitivní listy). I přes zjevný ekonomický přínos pro pojišťovny mají, zejména kvůli závislosti mnohdy na jednom výrobci, poměrně značná rizika pro pacienty.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.