Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy v Kuksu a ukončení sezóny 2017 v Českém farmaceutickém muzeu

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát živě nahrávaný na Vánočních trzích.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Německá AOK uzavřela dosud největší počet rabatových smluv, platit začnou od června 2017

Vloženo: 16.12.2016, 05:51 | Čteno: 17378×
FOTO: APATYKÁŘ®

Německé zdravotní pojišťovny AOK udělily už v 18. kole výběrových řízení rabatové smlouvy pro celkem 109 lékových skupin 28 farmaceutickým výrobcům. Smlouvy budou spuštěny 1. června 2017.

Riziková exkluzivita

Toto kolo je dosud nejrozsáhlejší. Pojišťovna proto dala smluvním partnerům více než půl roku na to, aby se mohli připravit a bezproblémové spuštění a na zajištění naplánování logistiky i výrobních kapacit.

Pojišťovna tak mj. reagovala na nejvíce kritizovaný bod smluv, kdy si sdružení generického průmyslu Pro Generika stěžovalo, že firmy nemohou správně naplánovat výrobu.

Stejně tak se sdružení nelíbí, že pojišťovna dlouhodobě vypisuje pro řadu oblastí smlouvy jen s exkluzivním partnerem, což považuje za velmi rizikové z hlediska možného výpadku rabatového přípravku. Náhradní výrobce nemůže výpadek zastoupit, protože díky nezískání smlouvy utlumí výrobu či preferuje jiné trhy.

To však AOK odmítá s tím, že v tomto kole např. dohodla smlouvy pro 109 lékových skupin, přičemž 16 z nich je realizováno v tzv. třípartnerském modelu (tj. na skupinu jsou rabatové smlouvy se třemi partnery).

Smlouvy jsou uděleny na 8 regionů celkem 38 farmaceutickým společnostem (kromě stávajících partnerů nově také Orion Pharma a GeneVida) a budou platné od 1. června 2017 do 31. května 2019.

Nově linezolid a zonisamid

Nahrazují smlouvy ze 14. kola a co se týče zastoupení podle objemu zaujímají obzvláště silnou pozici inhibitory protonové pumpy (omeprazol), hypolipidemika (simvastatin) a nesteroidní antiflogistikum ibuprofen.

Poprvé je do rabatových smluv zařazeno od června 2017 také antibiotikum linezolid, léčivo parikalcitol pro léčbu osteoporózy a antiepileptikum zonisamid.

Celkově jsou v novém kole rabatových smluv zařazena rabatová léčiva v objemu zhruba 1,8 mld. EUR (dle maloobchodní cen v lékárnách).

Masivní úspory

Pojišťovny vytrvale odmítají veškerou kritiku svých rabatových smluv, protože se jim, podle jejich slov, daří dosahovat výrazných úspor v nákladech na léky.

Jen od ledna do konce září letošního roku činily výnosy zákonných zdravotních pojišťoven u rabatových léčiv podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví již kolem 2,81 mld. EUR, což odpovídá dalšímu zvýšení o 11 % oproti stejnému období loňského roku.

A za celý rok 2015 musely pojišťovny díky smlouvám s výrobci léčiv vynaložit na léčivé přípravky o cca 3,6 mld. EUR méně.

Rabatové dohody na generické léčivé přípravky tak, podle pojišťoven, umožňují úspory bez ztráty kvality v dodávkách léčiv. Ušetřené peníze pak pojišťovny mohou použít například na inovativní léčbu.

Pojišťovna uvedla, že i přes kritiku se firmy v nabídkách předhánějí a snaží se smlouvu získat. Není se čemu divit, protože vítěz bere mnohdy celý německý trh.

Jen stávající smlouvy pojišťovny AOK pokrývají přibližně dvě třetiny trhu s generiky. V současné době běží smlouvy na 275 účinných látek a jejich kombinací s ročním objemem téměř 5 mld. EUR.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.