Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

FIP zdůrazňuje potřebu včlenit kvalitní lékové informace do národních lékových politik

Vloženo: 11.02.2017, 02:12 | Čteno: 15610×
FOTO: APATYKÁŘ®

Do národních lékových politik by měly státy zahrnout strategie pro informace o léčivých přípravcích. Tvrdí to autoři nové publikace Lékové informace: Strategický rozvoj, kterou zveřejnila Mezinárodní farmaceutická federace (FIP).

Informace o léčivech na globální úrovni

Je to vůbec poprvé, co byla implementace informací o léčivých přípravcích, která je klíčem k bezpečnému a účinnému používání léčivých přípravků, zkoumána na globální úrovni.

Lékové informace mohou být nepřesné, přehánějící, neobjektivní, neužitečné nebo prostě jen nesprávně pochopené. Publikace FIP stanovuje vizi pro spolupráci a přijímá opatření s cílem zajistit vysoce kvalitní informace o léčivých přípravcích na celém světě prostřednictvím konkrétních strategií.

Kromě podpory odpovědného užívání léčivých přípravků zahrnují cíle strategického rozvoje lékových informací, bezpečnost léčiv a farmakovigilanci, racionální předepisování a výdej léčiv a zdravotní gramotnost.

Cíle jednotlivých hráčů

Z průzkumu provedeného pracovní skupinou FIP však vyplývá, že ne všechny země mají národní lékové informační strategie. Lékové informační strategie jsou již zavedeny ve třech zemích (USA, Velká Británie a Finsko), na základě nichž FIP vypracovala i řadu doporučení.

Lékárnické organizace by na základě těchto doporučení měly iniciovat vývoj lékových informací na národní úrovni, zdůrazňovat jejich důležitost kvůli nárůstu užití léčiv, lékové bezpečnosti a adherenci a být při prosazování aktivní.

Sami lékárníci by pak měli tyto infromace používat ve své praxi k racionálnímu použití léčiv, demonstrovat lékovou odbornost vůči jiným zdravotníkům a podílet se na multioborových iniciativách.

Školy a vzdělávací instituce by pak měly do svého kurikula zavést racionální používání lékových informací a databází a propagovat je v rámci nástrojů používaných pro klinická rozhodnutí.

Konečně vlády jednotlivých zemí by měly vytvářet lékovou politiku s ohledem na strategie lékových informací, poskytovat zdroje a podporu pro propagaci používání lékových informací, vyvíjet kriteria pro certifikaci center lékových informací a dohlížet nad realizací příslušných strategií a pokynů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.