Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Noc muzeí, Zahradnické a Vánoční trhy aneb co se tento rok děje v ČFM

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu, z rubriky „Hovory z Kuksu“.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNĚ

Litevský ministr zdravotnictví zrušil požadavek na minimální plochu lékárny jako přežitek

Vloženo: 16.02.2017, 05:54 | Čteno: 15818×
FOTO: Dr. Aurelijus Veryga

Nový litevský ministr zdravotnictví Dr. Aurelijus Veryga, který je v úřadě teprve od prosince, zrušil stávající požadavek na minimální plochu lékárny. Podle něj jde o přežitek, který nemá v současné době odborné opodstatnění. S rozhodnutím souhlasí i lékárnická komora.

Zbytečná definice

Podle stávajícího litevského zákona musí mít lékárna celkovou plochu minimálně 60m2. Ministr se však domnívá, že striktní definice plochy lékáren bránila vzniku v řadě menších měst a z tohoto důvodu také řada z nich skončila svůj provoz.

Podle něj není v současnosti už taková podmínka smysluplná a nereflektuje změnu trhu a dynamiku prostředí. Proto se rozhodl ji zrušit, přičemž každá lékárna si bude moci rozhodnout, jak velké prostory pro svůj provoz a poskytování lékárenské péče potřebuje.

Navíc zásobování léčivými přípravky je v současnosti kontinuální a mnohem častěji než dříve (i třikrát denně). Lékárny tak mohou optimalizovat své zásoby a regulovat množství zásob i bez nutnosti velkých prostor. Podmínka minimální plochy měla, podle ministra, opodstatnění v dřívějších dobách, kdy se objednávaly léčivé přípravky i na řadu týdnů, což dnes neplatí.

Pro jsou i lékárníci

S ministerským nařízením souhlasí i Rada pro hospodářskou soutěž, podle níž by podmínka mohla nepřiměřeně omezovat konkurenci mezi venkovskými a městskými lékárnami.

Jak dodal ministr, skutečná situace na trhu ukazuje, že nadměrná byrokracie brání zřizování nových lékáren, což je ke škodě pacienta.

Ministr si od zrušení povinné minimální plochy slibuje lepší dostupnost lékárenských služeb v menších městech. Své rozhodnutí diskutoval i s Litevskou lékárnickou komorou, která zrušení podmínky minimální plochy uvítala. Pronájem velké plochy totiž pro provozovatele představoval poměrně značnou finanční zátěž.

Rovnoměrnost a lepší služby

Kromě lepší dostupnosti léčiv pro obyvatele na venkově ministr plánuje i rozšíření kompetencí lékárníků. Zmínil rozšířené lékové poradenství, ale např. i očkování. Tím by se lékárníci stali důležitou součástí zdravotního systému a umožnilo by to zajistit služby, které v určitých místech chybí.

Litva je v současné době na sedmé příčce mezi zeměmi EU co se počtu lékáren týče. V zemi je jich téměř 1400 a je i nad průměrem EU v počtu lékáren na 100 tis. obyvatel (průměr v EU je 31, Litva má 45). Lékárny jsou však rozmístěny velmi nerovnoměrně a zatímco ve větších aglomeracích si takřka „hledí do oken“, v menších městech chybějí.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.