Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Návrat studia oboru farmaceutický asistent na střední školu?

První část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů ČAS.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Poradenství k inhalátorům má smysl, 70 % pacientů je používá nesprávně

Vloženo: 09.03.2017, 06:05 | Čteno: 13042×
FOTO: Apotek 1

V březnu uplynul právě rok, co v norských lékárnách získali první pacienti službu specializovaného poradenství k inhalačním technikám. Do současnosti získalo toto poradenství 50 tis. astmatiků a pacientů s CHOPN. Výsledky konzultací ukazují, že 7 z 10 pacientů používal inhalátory před konzultací chybně.

Edukace má smysl

Chybná inhalační technika má za následek, že pacient nemusí vůbec obdržet správnou dávku svého léčiva a léčba je tak nedostatečná či dokonce zcela nesprávná.

První výsledky po roce fungování nové konzultační služby poskytované norskými lékárnami potvrzují, že rozhodnutí politiků a autorit zavést tuto lékárnám hrazenou službu v roce 2016 bylo správné.

I v roce 2017 jsou proto vyhrazeny stejné prostředky pro lékárenské konzultace. Norská asociace lékáren doufá, že se služba stane trvalou součástí hrazených služeb poskytovaných v lékárnách a tlačí na politiky, aby rozpočet na ni navýšili.

Asociace provedla k 1. březnu 2017 vyhodnocení dosavadních zkušeností. Z něj vyplývá, že inhalační poradenství vede k významnému snížení chyb v používání inhalátorů a pacienti službu velmi dobře přijali.

Stejně tak jsou lékárníci přesvědčeni, že služba byla ze strany pacientů dobře přijata a stane se součástí jejich každodenní činnosti.

Konečně, lékárníci poskytující edukaci pacientům a nácvik inhalačních technik jsou velmi dobře pacienty hodnoceni.

Studie účinnosti

Tyto výsledky jsou založeny na studii 405 pacientů z 42 lékáren, jejichž inhalační technika byla zjišťována před a po provedeném poradenství v lékárně.

Ve studii kontrolovali lékárníci s využitím seznamu všech kroků v celém inhalačním procesu, zda je pacient správně provedl. Jako testovací používali jeden z nejběžnějších inhalátorů (Turbuhaler).

Průzkum ukazuje, že pouze 5 % pacientů dělá vše správně předtím, než získají od lékárníka v lékárně kompletní poradenství a nácvik techniky. Po konzultaci pak používá Turbuhaler přibližně 76 % pacientů správně.

Polovina pacientů, kterým bylo poradenství k inhalační technice nabídnuto s ním souhlasilo. Průzkum také ukázal, že pacienti, kteří poradenství využili, byli velmi spokojeni – uvedli, že pro ně byla služba užitečná.

Stejní pacienti, kteří se podíleli na první části průzkumu se následně vrátí po třech měsících a lékárníci budou zjišťovat, zda dodržují inhalační techniku. Asociace chce zjištěním podpořit další financování služby.

Z předchozích průzkumů totiž vyplynulo, že správnou techniku pacienti v průběhu času zapomínají. Proto se doporučuje, aby její kontrola proběhla přibližně jednou za rok.

Podrobnější poradenství

Služba poradenství pacientům s astmatem a CHOPN zahrnuje podrobnější edukaci o použití inhalátorů. Lékárník při rozhovoru vyhodnotí, zda pacient skutečně pochopil pokyny lékaře, popř. co je potřeba, vysvětlí znovu.

Pokud pacient inhalátor nikdy předtím neměl, lékárník mu důkladně vysvětlí princip a správnou inhalační techniku. Ukáže mu také, jak poznat, kdy je inhalátor prázdný, jak jej uchovávat (popř. čistit) a upozorní jej také na nutnost důkladného vypláchnutí úst po použití.

Za každé takové poradenství u nového pacienta dostanou lékárny 80 NOK.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.