Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

NHS chce do dvou let 1300 lékárníků v ordinacích praktických lékařů

Vloženo: 11.04.2017, 06:07 | Čteno: 17845×
FOTO: Royal Pharmaceutical Society

Do roku 2018 má nastoupit do ordinací praktických lékařů 900 klinických farmaceutů a do roku 2019 více než 1300. Takový je plán britské zdravotní služby NHS, který zveřejnila ve svém pětiletém výhledu.

Větší využívání lékárníků

Nový strategický dokument tak slibuje více než zdvojnásobení klinických farmaceutů. V současnosti jich u praktiků podle scénáře, který byl poprvé představen v roce 2015, pracuje kolem 500 (do března 2019 jich má být 1300).

NHS England očekává, že ordinace praktických lékařů budou pracovat v „sítích“, které jim umožní sdílet ošetřovatelské týmy, týmy duševního zdraví a klinických farmaceutů a také více spolupracovat s veřejnými lékárníky, aby mohly plně využívat jejich možností.

Krok přivítala anglická Rada Královské farmaceutické společnosti, nicméně ve svém prohlášení uvedla, že stále nejsou klinické dovednosti farmaceutů dostatečně využívány a lékárníci by měli být do péče o pacienty ještě lépe v rámci systému zdravotní péče integrováni. Mj. pro odhalování nemocí či správu dlouhodobých onemocnění.

Tento názor sdílí také obchodní sdružení nezávislých veřejných lékáren Národní lékárenská asociace. Veřejné lékárny jsou totiž nejčastěji primárním místem, kde lidé vstupují do systému zdravotní péče.

Vyhodnocování účinnosti léčiv

Dokument NHS také klade důraz na přehodnocení účinnosti léčiv. NHS England chce proto podpořit pověřené klinické skupiny, aby mohly zastavit předepisování léčiv, která mají nízkou klinickou hodnotu nebo vyjde levněji, pokud jsou prodávány jako OTC.

V této souvislosti budou čtyři regionální komise organizovat lékovou optimalizaci, například prostřednictvím většího využívání generik a biosimilars a zamezením plýtvání léčivými přípravky. Kromě toho budou fungovat regionální pozitivní listy, namísto centrálního stanoveného pověřenou komisí.

Určitá opatření budou rovněž na úrovni nemocnic, které by tak měly být přinuceny k větším úsporám v oblasti používaných léčiv.

E-přístup

NHS England chce také v rámci elektronické preskripce do konce roku 2017 poskytnout lékárníkům rozšířený přístup k údajům o pacientech prostřednictvím záznamu souhrnné péče nebo prostřednictvím lokálních systémů sdílení informací.

Ve zprávě se uvádí, že elektronické recepty ze služby NHS 111 a mimo ordinační hodiny praktických lékařů budou rovněž směrovány do lékáren prostřednictvím služby e-preskripce.

Více integrováni do systému mají být také predepisující lékárníci, aby se podpořilo lepší využívání zaměstnanců a snížily výdaje na dočasné zaměstnance. Bez ohledu, kde je péče poskytována, zda v nemocnicích, NHS 111 centrech nebo ve veřejných lékárnách.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.