Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).
EXKLUZIVNÍ SPECIÁL APATYKÁŘE

Dánský systém úhrad inspirací pro české limity na léky

Vloženo: 14.04.2017, 06:55 | Čteno: 20697×
FOTO: APATYKÁŘ®

V ČR jsou v poslední době velkým politickým tématem limity na léčivé přípravky. Portál APATYKÁŘ® dlouhodobě kritizuje chybnou konstrukci celého systému, protože poskytuje slevu zpětně a z pohledu pacientů tak není příliš přínosný. Proto sleduje, jak podobné bonusové systémy fungují ve světě a zpracoval možnou inspiraci z Dánska. Ta mj. funguje i v efektivním propojení s elektronickým receptem.

Dánský systém spoluúčasti

V Dánsku funguje elektronický Centrální registr úhrad, do kterého lékárny hlásí realizované úhrady a zaplacené částky za vyzvednuté léčivé přípravky. Na základě této informace se následně automaticky při výdeji v lékárně vypočítá výše úhrady a částka spoluúčasti (doplatek).

Jakmile lékárník načte elektronický recept s ID pacienta, okamžitě má přehled, jakou spoluúčast již pacient zaplatil a na jakou slevu má nárok. Tj. vše je online dostupné a pacient získá aktuální výši spoluúčasti se zohledněním slevy dle dosud celkově zaplacené částky za léčivé přípravky ihned.

Jak již dříve upozornil portál APATYKÁŘ®, tento systém je pro pacienty daleko efektivnější, než současný uplatňovaný v ČR, kdy jsou pacientům peníze vráceny až po dosažení limitu a zpětně.

Zatímco v Dánsku tedy pacienti získají dle zaplacené částky slevu hned, v ČR musejí běžnou spoluúčast nejprve zaplatit celou a až následně se jim při překročení limitu nějaká částka vrátí zpět. Proto tento systém není ze strany pacientů vnímán nijak zásadně přínosný.

Cenová pásma

Období pro výpočet úhrady je vždy roční a začíná běžet prvním výdejem léčiv v roce (např. 9. ledna 2017, běží od 10. a končí 9. lednem 2018).

Podle cenových pásem (roční výdaj pacienta na hrazená léčiva) se následně vypočítává spoluúčast. Do výdaje za léčiva 950 DKK je úhrada 0 %, z částky v pásmu 950-1565 DKK 50 % (děti do 18 let 60 %), v pásmu 1565-3390 DKK 75 % a nad 3390 DKK 85 %. Při překročení celkové částky 18331 DKK neplatí dospělí nic (u dětí je to částka 22541 DKK).

Tato sleva se vztahuje na cenu nejlevnějšího přípravku – v Dánsku je povinná generická substituce a díky rychlým čtrnáctidenním tendrům jsou ceny tlačeny na jedny z nejnižších cen v Evropě – a v případě volby dražšího (zpravidla originálního) pacient platí i rozdíl v ceně nad rámec úhrady.

Tj. pokud je cena základního přípravku 200 DKK a pacient má např. ve druhém cenovém pásmu nárok na 50% úhradu, platí spoluúčast 100 DKK. Ale pokud je cena přípravku 300 DKK, je spoluúčast už 200 DKK (100 DKK při nároku 50% úhrady ze 200 DKK nejlevnějšího přípravku plus zbývajících 100 DKK do celkové ceny).

Rozložení do celého roku

Právě z tohoto důvodu se lidé v lékárnách poměrně intenzivně u lékárníků ptají po genericích, díky nimž šetří mnohasetkorunové částky.

Jak zjistil portál APATYKÁŘ®, dánské Ministerstvo zdravotnictví aktuálně zahájilo revizi svého systému úhrad léčiv. Důvodem je mj. výpočet úhrady léčivých přípravků, kterou pacienti platí podle celkově zaplacené částky za hrazená léčiva v každém kalendářním roce.

K revizi se vyjádřila také Dánská lékárnická komora, která přišla s návrhem, aby se období nevztahovalo striktně na kalendářní rok, ale na 12 po sobě jdoucích předchozích měsíců. Nyní, když jedno roční období skončí, začíná se vše počítat zase od začátku. Pro řadu lidí znamená tento skok na nulovou úhradu cenový šok, dostávají se do potíží a nemohou si vždy dovolit svůj přípravek.

Podle několika studií z posledních let si čtyři z deseti Dánů nemohou dovolit díky současnému systému předepsaný léčivý přípravek. Proto lékárníci dále navrhují, aby byla spoluúčast rozložena v rámci celého období rovnoměrně a vypočtena z posledních 12 měsíců.

Tuto informaci přinesl exkluzivně portál APATYKÁŘ®, jediné české zpravodajské médium orientující se více než 17 let čistě na oblast farmacie a lékárenství a základní zdroj informací pro práci profesionálů v oblasti farmacie.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.