Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Kanadská studie potvrdila ekonomickou výhodnost lékárenské péče u hypertoniků

Vloženo: 04.05.2017, 06:08 | Čteno: 18672×
FOTO: APATYKÁŘ®

Komplexní dlouhodobá lékárenská péče o pacienty s hypertenzí, včetně edukace a preskripce, zlepšuje zdravotní výsledky. Kanadskému systému zdravotní péče by mohla ušetřit více než 15,7 mld. CAD, pokud by byla v Kanadě poskytnuta veškeré odpovídající populaci. Ukazují to výsledky nové studie, první svého druhu, vyhodnocující i ekonomický dopad na péči.

Poprvé ekonomický dopad

Analýza výsledků peer-reviewed studie zveřejněné Kanadskou lékárnickou komorou, která se zabývala alternativami k obvyklé péči o pacienty s hypertenzí, včetně plnohodnotné lékárenské péče využívající odborných znalostí lékárníků včetně preskripce, ukazuje reálný a zásadní prospěch z lékárenské péče. A to jak z hlediska úspor nákladů, tak i přínosů pro zdraví ve srovnání s běžnou péčí.

Poprvé tak existují validní důkazy, které dokládají také významné množství peněz v oblasti zdravotní péče, které mohou být ušetřeny, pokud by lékárníci mohli poskytnout plnou péči pacientům s hypertenzí.

Jak uvádějí výzkumníci, přestože existují dlouhodobé důkazy o zdravotních přínosech farmaceutů v péči o hypertoniky, dosud neexistovaly žádné nebo jen omezené výzkumy ohledně ekonomické hodnoty tohoto druhu péče, zejména v Kanadě.

Ve všech analýzách je míra kardiovaskulárních onemocnění a selhání ledvin nejnižší při plnohodnotné lékárenské péči a nejvyšší při obvyklém režimu péče.

Výsledky studie také zdůrazňují relativně nízké náklady lékárenské péče, zejména pokud jde o náklady na léčení kardiovaskulárních onemocnění nebo selhání ledvin.

Lékárny – ideální místo

Lékárníci jsou jednoduše nejpřístupnějšími poskytovateli primární zdravotní péče a mají ideální pozici k řešení nedostatku péče v řešení hypertenze, konstatují autoři v závěru studie. Se stávající infrastrukturou pro tyto služby je proto, podle komory, nutné zajistit, aby lékárníci byli schopni využít všechny své dovednosti v celé zemi.

Předchozí výzkum např. ukázal, že systolický krevní tlak se dá s využitím plnohodnotné lékárenské péče snížit o 18,3 mmHg. Pokud by se výsledky aplikovaly na tuto studii, po více než 30 letech by se mohlo u každých pěti lidí, kteří dostávají komplexní lékárenskou péči, zabránit jedné kardiovaskulární příhodě (definované jako mrtvice, srdeční infarkt, angina pectoris a srdeční selhání) a zachránit čtyři roky života.

Pokud by se k takové péči dostala celá vhodná populace, za 30 let plné péče by mohlo být o 130 tis. méně mrtvic, o 260 tis. méně infarktů, o 76 tis. méně případů anginy pectoris, o 70 tis. méně případů srdečního selhání, o 1800 méně případů selhání ledvin a zachráněno 953 tis. dalších let.

Přibližně 5,3 mil. Kanaďanů žijících s hypertenzí je pro společnost obrovským břemenem jak ze zdravotního, tak z ekonomického hlediska. V roce 2015 byla prevalence u dospělých hlášena na úrovni 24 % a očekává se, že do roku 2030 vzroste na 33 %.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.