Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Francouzští lékárníci budou očkovat proti chřipce

Vloženo: 13.05.2017, 09:08 | Čteno: 18465×
FOTO: Fimea

Zástupci francouzských lékárníků přivítali zveřejnění vyhlášky o pilotním projektu očkování proti sezónní chřipce lékárníky. Ta umožní očkování přímo lékárníky zatím ve dvou regionech.

První dva regiony

Lékárnické asociace zastupující praktikující lékárníky, akademiky i studenty – L’Ordre national des pharmaciens, la Fédération des syndicats pharmaceutiques de France (FSPF), l’Union des Syndicats de Pharmaciens d’Officine (USPO), l’Académie nationale de pharmacie, la Conférence des doyens des facultés de pharmacie et l’Association Nationale des Etudiants en Pharmacie de France (ANEPF) – přijaly s radostí finální zveřejnění vyhlášky o pilotním projektu očkování proti chřipce v lékárnách v Úředním věstníku 11. května 2017.

Nově se tak budou moci přidat lékárníci v regionech Auvergne-Rhône Alpes a Nouvelle Aquitaine ke svým zdravotnickým partnerům a provádět očkování proti sezónní chřipce přímo v lékárnách.

Vyhláška specifikuje podmínky pilotního projektu (zatím omezen na tři roky), schvalovací postupy v regionech, podmínky realizace očkování, speciální edukaci lékárníků provádějících očkování, stejně jako podmínky sledovatelnosti imunizace. Definuje také odměnu za výkon očkování.

Lékárníci chtějí víc

Lékárníci jsou spokojeni, že se tento přelomový krok a skutečný pokrok v oblasti veřejného zdraví a pacienty podařil. Nicméně přáli by si, aby pilotní projekt cílil na všichny dospělé osoby, jak původně prosazoval zákon.

Připomínají investice a značné úsilí, které lékárníci procesu věnovali v posledních měsících, aby se mohli podílet na očkovací kampani na podzim roku 2017 (vzdělávání, vývoj platformy pro monitorování a sběr anonymních údajů s cílem vyhodnoti experiment) a tím přispět ke zlepšení zdraví Francouzů.

Přes 4000 lékárníků (jak vedoucích, tak lékárníků-asistentů) z obou dotčených regionů vyjádřilo ochotu přispět ke zvýšení proočkování populace.

Profesní zástupci proto budou i nadále vyvíjet co největší úsilí na podporu lékárníků v této nové službě pro obyvatelstvo. Chtějí se co nejdříve setkat s novou vládou vzešlou z voleb a požadovat změnu zákonů tak, aby se zvýšil počet pilotních regionů, rozšířila cílová populace, stejně jako umožnit všem lékárníkům očkovat.

Mezinárodní zkušenosti

Jak vyplývá z mezinárodních zkušeností, hodnota očkování v lékárnách spočívá zejména v dosažení široké populace díky dostupnosti lékáren co se týče očkování a dosáhnout tak vyššího proočkování populace.

Důležitost zahrnutí lékárníků do procesu očkování navíc zdůraznila i Světová zdravotnická organizace ve zprávě své komise za rok 2016.

Služba očkování je nejvíce rozšířena ve Spojených státech (již více než 20 let) či Kanadě. Zde očkují lékárníci nejen proti sezónní chřipce, ale i proti mnoha dalším onemocněním, mj. proti TBC, haemophilu influenzae typ B, hepatitidě A a B, pásovému oparu, lidskému papillomaviru, japonské encefalitidě, meningokokovým onemocněním, pneumokokovým onemocněním, vzteklině, břišnímu tyfu, planým neštovicím a žluté zimnici.

Pilotně se zkouší očkování proti klíšťové encefalitidě ve Švédsku, proti chřipce, klíšťové encefalitidě a hepatitidě A a B v několika kantonech ve Švýcarsku. Očkovat proti chřipce začaly v roce 2016 také první dánské lékárny.

Řadu let je pak očkování dostupné v lékárnách ve Spojeném království, Irsku a Portugalsku.

Původně plánovalo očkování proti sezónní chřipce také Finsko, nicméně příslušná změna legislativy zatím přijata nebyla.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.