Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Evropská komise vyšetřuje cenové praktiky Aspen Pharma u pěti onkologik

Vloženo: 16.05.2017, 06:03 | Čteno: 18786×
FOTO: Aspen Holding

Evropská komise zahájila formální vyšetřování společnosti Aspen Pharma z důvodu obav, že nastavovala nepřiměřeně vysoké ceny u pěti onkologických přípravků. Cílem Komise je prošetřit, zda Aspen zneužila v rozporu s antimonopolními pravidly EU dominantní pozici na trhu. Za stejné praktiky už loni dostala pokutu 5 mil. EUR od italského regulátora.

Hrozba přerušení dodávek onkologik

Šetření se týká cenových praktik společnosti Aspen u jedinečných léčivých přípravků, které obsahují účinné látky chlorambucil (Leukeran), melfalan (Alkeran), merkaptopurin (Purinethol), thioguanin (Thioguanina) a busulfan (Myleran).

Dotčené přípravky se používají k léčbě rakoviny, jako jsou hematologické nádory. Jsou prodávány v různých silách a pod několika brandy. Společnost Aspen získala práva k těmto léčivům od GlaxoSmithKline poté, co vypršela jejich patentová ochrana.

Komise prošetří informace, které naznačují, že společnost Aspen výrazně a neoprávněně zvýšila ceny těchto léčiv až o několik set procent. Komise má informace o tom, že společnost Aspen, aby dosáhla takového extrémního zvýšení cen, vyhrožovala v některých členských státech stažením dotyčných léčivých přípravků z tamního trhu a v některých případech to skutečně učinila.

Chování společnosti Aspen může být v rozporu s antimonopolními pravidly EU, konkrétně článek 102 Smlouvy o fungování Evropské unie a článek 54 Dohody o Evropském hospodářském prostoru, které zakazují zavedení neférových cen nebo neférové obchodní podmínky pro zákazníky.

Šetření se týká všech států v rámci EHP s výjimkou Itálie, kde již italský orgán pro hospodářskou soutěž koncem září 2016 rozhodl, že společnost Aspen porušila antimonopolní pravidla.

Toto je první šetření je první, které Komise provádí v souvislosti s obavami o nepřiměřené cenové praktiky ve farmaceutickém průmyslu. Komise nyní provede důkladné šetření, nicméně zahájení formálního řízení nepředjímá výsledek šetření.

Neexistuje žádná zákonná lhůta pro dokončení šetření protisoutěžního chování. Doba trvání šetření závisí na řadě faktorů, včetně složitosti případu, rozsahu, v němž dotyčný podnik spolupracuje s Komisí a výkonu práva na obhajobu.

Italský případ

Portál APATYKÁŘ® již dříve informoval o pokutě 5 mil. EUR, kterou za neférové navýšení cen a zneužití dominance na trhu společnost Aspen dostala od italského Antimonopolního úřad (Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato).

Ten zjistil, že poté, co společnost Aspen zakoupila od společností GlaxoSmithKline balík protinádorových léčiv (výše uvedená kromě busulfanu), jejichž patenty již uplynuly, zahájila jednání s italskou lékovou agenturou (AIFA) s cílem dosáhnout významného zvýšení cen i přesto, že k tomu neexistoval objektivní ekonomický důvod.

Aby dodala na vážnosti svého rozhodnutí, použila k tomu zvláště agresivní vyjednávací strategii, která dosáhla svého vrcholu věrohodnou hrozbou kompletního přerušení přímé dodávky léčiv na italský trh. Prostřednictvím této strategie dosáhla společnost velmi vysokého zvýšení cen, v rozmezí 300-1500 % původní ceny.

Jak italský úřad zdůraznila, nepřiměřený nepoměr mezi cenou a náklady ve světle různých faktorů, včetně nedostatečného ekonomického opodstatnění, absence jakéhokoli neekonomického přínosu ve prospěch pacientů a celková strategie společnosti Aspen způsobily gigantické škody italské zdravotní službě Sistema Sanitario Nazionale.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.