Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako náhrada studia oboru farmaceutický asistent

Druhá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Nastavení limitů pro reprezentanty farmafirem mění preskripční chování lékařů

Vloženo: 17.05.2017, 06:02 | Čteno: 18912×
FOTO: APATYKÁŘ®

Nový výzkum vědeckého týmu z UCLA Anderson School of Management a Carnegie Mellon University zjišťoval, jak mění nastavení limitů pro způsob prezentace výrobků farmaceutickými obchodními zástupci lékařům preskripční chování těchto lékařů. Z výsledků vyplývá, že při omezeních lékaři mění své chování.

Detailing

Vědci zjistili, že lékaři praktikující v lékařských centrech, která zavedla omezení pro obchodní zástupce farmafirem, měli následně nižší chuť předepisovat léčivé přípravky, které byly předmětem marketingu a zvýšili předepisování generických léčiv ze stejné skupiny.

Návštěvy farmaceutických obchodních zástupců u lékařů jsou nejvýznamnější formou farmaceutického marketingu. Takové návštěvy, známé jako detailing, umožňují sdílení vědeckých informací, ale také často zahrnují drobné dárky pro lékaře a jejich zaměstnance, například jídlo.

Farmaceutické společnosti vynakládají na tyto návštěvy daleko větší výdaje než na přímý marketing nebo dokonce na výzkum a vývoj nových léčiv. Navzdory důrazu na detailing a rostoucímu počtu lékařských praxí, které regulují tyto návštěvy, je málo známo, jak ovlivňují omezení preskripci lékaře na úrovni lékařské praxe.

Dosud nejrozsáhlejší studie

Vědecký tým nyní zveřejnil výsledky své první komplexní, kvaziexperimentální studie omezení detailingu. Studie vyhodnocovala omezení zavedená 19 akademickými zdravotnickými centry v pěti amerických státech.

Porovnávala změny v předepisování tisíců lékařů z těchto center, jejichž praxi omezují typické prvky těchto návštěv reprezentantů, jako jsou například večeře či oběd v restauraci a edukační dárky, s pečlivě vybranou kontrolní skupinou podobných lékařů, kteří mají praxi ve stejných regionech, avšak nepodléhají takovým omezením.

Studie, která zahrnovala více než 25 tis. lékařů a 262 léčivých přípravků z osmi hlavních lékových skupin – od statinů až po antidepresiva představující agregované prodeje za více než 60 mld. USD – byla dosud nejrozsáhlejší co do vyhodnocení dopadu podobných omezení.

Metodika, která porovnávala preskripční chování před a po zavedení omezujících politik a která zahrnovala velkou kontrolní skupinu lékařů, která nepodléhala omezením, byla důležitou inovací oproti předchozímu výzkumu.

Výsledky

Studie využila preskripční údaje od CVS Caremark, jedné z největších pharmacy benefit manager společností ve Spojených státech, a byla částečně financována z grantu Národního ústavu duševního zdraví.

Ačkoli studie nemůže s konečnou platností prokázat příčinnou souvislost mezi uvedenými politikami a změnami v chování lékařů, výsledky ukazují, že omezení způsobila změnu v preskripci lékařů od předepisování přípravků, které byly prezentovány v rámci detailingu (dražší, originální) k předepisování generických léčiv ve stejné lékové skupině, která jsou výrazně levnější.

Konkrétně studie zjistila, že omezující politiky byly spojeny s následným snížením podílu takto prezentovaných léčiv na trhu o 1,67 %. Před zavedením politiky měl prezentovaný přípravek průměrný podíl na trhu 19,3 %.

Studie také naznačuje, že detailing může ovlivňovat lékaře nepřímými způsoby. Jak uvádějí autoři, žádné zdravotnické centrum nezakazovalo návštěvy reprezentantů zcela. Mohli a stále navštěvovali lékaře, přičemž nejčastějším omezením, které bylo zavedeno, byl zákaz poskytování večeří či obědů a dalších malých dárků.

Skutečnost, že regulace dárků při pokračujících návštěvách reprezentantů i přesto vedla k přechodu na levnější, generické léčivé přípravky může naznačovat, že dary jako jídlo hrají důležitou roli při ovlivňování lékařů.

Jak dodávají vědci, souvislost mezi jídlem a předepisováním byla v literatuře dobře prokázána, ale nejnovější studie naznačuje, že tento vztah může být kauzální povahy.

Zamezit konfliktů zájmů

Ve světle těchto zjištění studie naznačuje, že lékařské praxe a další řídící orgány by se měly aktivně podílet na regulaci střetů zájmů, než jen spoléhat na to, že budou sledovat a regulovat jednotlivé lékaře.

I významné osobnosti a lékařské kapacity často mediálně prezentované jsou silně ve střetu zájmů. Velké množství výzkumů ukazuje, že jen prosté zveřejnění těchto konfliktů zájmů není dostatečné k tomu, aby snížilo jejich vliv a dokonce jej může zhoršit.

Výsledky studie zdůrazňují účinnost a potřebu centralizovaných pravidel a předpisů. Nejlepší politika je, podle vědců, taková, která konflikty přímo eliminuje.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.