Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace na zdravotnické prostředky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Počet britských zdravotníků, kteří zveřejňují finance od farmaprůmyslu roste

Vloženo: 07.07.2017, 06:01 | Čteno: 15442×
FOTO: APATYKÁŘ®

Data zveřejněná britskou Asociací inovativního farmaprůmyslu (ABPI) ukazují nárůst počtu zdravotnických pracovníků, kteří souhlasili se sdílením podrobností o platbách za spolupráci s farmaceutickým průmyslem.

Většina na výzkum

Čísla za rok 2016 ukazují, že cca 65 % zdravotnických pracovníků souhlasí s zveřejněním plateb a dalších benefitů – a dostávají 60 % plateb (bez plateb za výzkum a vývoj) poskytnutých zdravotnickým pracovníkům.

Oproti roku 2015, kdy to bylo pouze 55 %, došlo k výraznějšímu nárůstu počtu zdravotníků, kteří souhlasili se zveřejněním svých plateb, které obdrželi od farmaprůmyslu na 65 %.

82 % plateb a benefitů, které nesouvisejí s výzkumem a vývojem je zveřejňováno na základě jmenného seznamu individuálních zdravotnických odborníků a organizací.

Tři čtvrtiny (74 %) plateb a dalších benefitů souvisí s činností průmyslu a zdravotníků a organizací zaměřenými na výzkum a vývoj nových léčiv.

Data zveřejněná v databázi plateb a benefitů poskytovaných britským farmaprůmyslem zdravotnickým odborníkům ve Spojeném království a organizacím Disclosure UK rovněž ukazují podstatný nárůst investic, které průmysl vynaložil na spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje ve Spojeném království v roce 2016.

V roce 2016 vynaložil farmaceutický průmysl na spolupráci s britskými zdravotníky a organizacemi také o 25 % více peněz než rok předtím – zatímco v roce 2015 to bylo 363 mil. GBP, loni už 454,5 mil. GBP.

Tento nárůst je způsoben nárůstem plateb souvisejících s výzkumem a vývojem, který se v souhrnu v roce 2016 zvýšil o 33 % na 338,1 mil. GBP z 254 mil. GBP v roce 2015. 74 % plateb zdravotnickým pracovníkům a organizacím se přitom týká výzkumu a vývoje.

Zbývajících 116,5 mil. GBP (109 mil. GBP v roce 2015) bylo určeno na platby a další benefity, které nesouvisejí s agregovaným výzkumem a vývojem. Jednalo se o registrační poplatky (3,5 mil. GBP/4 mil. GBP v roce 2015), sponzorské smlouvy se zdravotnickými zařízeními a třetími stranami (21,1 mil. GBP/16,5 mil. GBP), cestovné a ubytování (10 mil. GBP/10,8 mil. GBP), dary a granty (29,4 mil. GBP/29,3 mil. GBP), poplatky za služby a poradenství (39,9 mil. GBP/39,1 mil. GBP), související náklady dohodnuté v poplatcích za služby nebo poradenské smlouvy (9,6 mil. GBP/6,1 mil. GBP) a společné pracovní aktivity (2,9 mil. GBP/3,2 mil. GBP).

V roce 2016 zveřejnilo platby a další benefity 115 společností. Průměrná částka vynaložená jednou společností činí přibližně 4 mil. GBP. Společnosti, které vynaložily více než 5 mil. GBP investovaly v průměru 75 % do výzkumu a vývoje.

Disclosure UK

Disclosure UK je prohledávatelná databáze zveřejněná na internetových stránkách ABPI s podrobnými údaji o platbách a dalších benefitech poskytnutých farmaceutickým společnostem britským zdravotníkům a zařízením. Poprvé byla spuštěna v červnu 2016, každoročně je aktualizována o data z předchozího roku.

Vznikla obdobně jako součást celoevropské dobrovolné transparentní iniciativy zahrnující 33 zemí v reakci na kodex transparentnosti přijatý Evropskou federací farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA) v roce 2013.

Kritika dobrovolnosti

Nicméně neziskové organizace od počátku kritizují právě dobrovolnost této aktivity. Není tak totiž vůbec jisté, že se mnozí příjemci financí od farmaprůmyslu v databázi objeví – buď nedají svůj souhlas, anebo s průmyslem spolupracují v jiné roli (např. na živnostenský list pro zcela odlišnou živnost).

Např. ani v obdobné české databázi Transparentní spolupráce nenajdeme zdaleka všechny odborníky (stačí se podívat jen na lékárníky), kteří často přednášejí na firemně podpořených kongresech. Je tedy zjevné, že obdobné databáze mají jen omezenou vypovídací hodnotu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.