Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Farmaceutický asistent – diplomovaný specialista nebo bakalář?

Čtvrtá část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Wal-Mart zaplatí 1,65 mil. USD za účtování léčiv mimo pozitivní list

Vloženo: 10.07.2017, 06:25 | Čteno: 17474×
FOTO: Walmart

Společnost Wal-Mart Stores zaplatí 1,65 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila federální zákon o nepravdivých nárocích, když vědomě požadovala úhradu léčiv ze zdravotního programu státu California Medi-Cal bez doložení příslušných diagnostických a dokumentačních požadavků.

Výdej mimo pozitivní list

Řetězec Walmart provozuje ve státě California více než 290 maloobchodních prodejen, přibližně 283 z nich má i lékárnu. Program Medi-Cal je spravován kalifornským Ministerstvem zdravotnických služeb a hradí zdravotní péči milionům kalifornských obyvatel, včetně těch s nízkými příjmy a zdravotním postižením.

Medi-Cal používá seznam léčivých přípravků, obecně známý jako pozitivní list „Code 1“, který předpokládá určitá omezení pro každý ze zařazených přípravků, včetně omezení týkajících se diagnóz.

Z programu lze hradit určité léčivé přípravky z tohoto pozitivního listu pouze pro schválené diagnózy, přičemž se berou v úvahu kritéria, jako je bezpečnost, účinnost, potenciál zneužití a náklady.

Lékárny fungují jako „hlídací brána“, která potvrzuje, že tyto léčivé přípravky z pozitivního listu Code 1 jsou vydávány pouze pro schválené diagnózy. Úhrada léčivých přípravků předepsaných mimo schválené diagnózy je možná pouze tehdy, pokud lékárna podá žádost ministerstvu, která obsahuje zdůvodnění pro neschválené použití.

Aktuální urovnání řeší obvinění, že řetězec Walmart nedokázal potvrdit a zdokumentovat potřebné diagnózy, a v některých případech vydal léčivé přípravky pro neschválené diagnózy, a pak tyto recepty vědomě účtoval na úhradu z programu Medi-Cal.

Žaloby informátorů

Dohoda byla uzavřena na základě žaloby vycházející ze žaloby informátora, lékárníka a bývalého zaměstnance Walmart v Sacramento, podané na základě zákona o nepravdivých nárocích.

Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. Podíl informátora v rámci tohoto urovnání činí 264 tis. USD z celkové vymožené částky.

Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení a nedošlo ani k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.