Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Podceňovaná specializace na zdravotnické prostředky

Třetí část exkluzivního rozhovoru s PharmDr. Marií Loučkovou, vedoucí oboru Diplomovaný farmaceutický asistent na VOŠ a SZŠ Alšovo nábřeží v Praze, a Bc. Alenou Šindelářovou, předsedkyní Sekce farmaceutických asistentů při ČAS.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

CVS zaplatí dalších 5 mil. USD za machinace s návykovými látkami

Vloženo: 13.07.2017, 05:55 | Čteno: 18115×
FOTO: CVS

Největší americký řetězec lékáren CVS Pharmacy zaplatí 5 mil. USD za urovnání obvinění z porušení federálního zákona o návykových látkách, že jeho lékárny ve státě California nedokázaly vést a udržovat přesné záznamy o pohybu návykových látek.

Zmatky v evidenci a skladových zásobách

Zákon stanoví, že léčivé přípravky, účinné látky a určité chemikálie používané k výrobě léčiv jsou rozděleny do pěti odlišných kategorií nebo seznamu v závislosti na vhodném medicínském použití a potenciálu zneužívání nebo riziku lékové závislosti.

Kromě platby řetězec CVS odsouhlasil plán dodržování předpisů s protidrogovou agenturou DEA. Dohoda o urovnání řeší obvinění vlády Spojených států, že v období od 30. dubna 2011 do 30. dubna 2013 nedokázaly lékárny CVS účinně kontrolovat návykové látky a postupovat tak, aby chránily před jejich zneužitím.

Konkrétně lékárny nedokázaly zaznamenat přijatá množství a datum příjmu léčivých přípravků ze skupiny návykových látek, uchovávat příslušnou dokumentaci (dodací listy, faktury ad.) a uchovávat ji odděleně od ostatních záznamů a rovněž provádět pravidelnou inventuru zásob ve stanovený den.

V rámci aktuálně uzavřené dohody o urovnání společnost CVS uznala, že její lékárny registrované u DEA byly a jsou povinny dodržovat zákonná ustanovení a že 9 lékáren ve východní části státu California nesplnilo zákonné záznamní povinnosti.

Dohoda a plán dodržování předpisů se týká 168 lékáren CVS, které fungovaly v uvedené oblasti od 30. dubna 2011 do 30. dubna 2013.

Obvinění vyřešená touto dohodou byla odhalena během šetření DEA, které začalo v roce 2012 poté, co společnost CVS sama ohlásila krádeže a ztráty hydrokodonu v pěti lékárnách v oblasti Sacramento.

Za účelem vyřešení zjištěných problémů provedla společnost CVS u svých lékáren nápravu, mj. zavedla každoroční školení zaměstnanců svých lékáren o předpisech, zvýšila dohled s cílem zabránit ztrátám a vyloučila recepty na návykové látky z objemu zboží, který může mít vliv na odměny zaměstnanců.

Dlouhodobý problém

V případě řetězce CVS nejde zdaleka o ojedinělý případ. DEA jej vyšetřovala v posledních letech poměrně často a za urovnání závažných pochybení ať již samotných lékárníků či obecného zacházení s návykovými látkami zaplatil už více než 50 mil. USD.

Jen v roce 2016 urovnal několik obvinění z machinací s návykovými látkami. V únoru souhlasil se zaplacením 8 mil. USD, v červenci s 3,5 mil. USD za urovnání obvinění, že v 50 jeho lékárnách vydávali lékárníci padělané recepty na návykové látky – většinou proti bolesti – ve více než 500 případech.

Naposledy zaplatil 600 tis. USD loni v říjnu za to, že nedodržoval evidenci receptů a dokladů k návykovým látkám podle zákona ve státě Connecticut.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.