Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

WHO: Každý desátý kojenec na světě nebyl v roce 2016 vůbec očkován

Vloženo: 25.07.2017, 05:33 | Čteno: 18319×
FOTO: Fimea

Podle nejnovějších odhadů WHO a UNICEF nebylo v roce 2016 celosvětově vůbec očkováno 12,9 mil. kojenců, téměř jeden z deseti. To znamená, že tyto děti vynechaly první dávku DTP očkování (tj. proti záškrtu, tetanus a dávivému kašli), což pro ně přináší významné riziko těchto potenciálně smrtelných onemocnění.

Globální úrovně proočkovanosti

Navíc, podle odhadů, u 6,6 mil., které první dávku DTP vakcíny obdržely, nedošlo v roce 2016 k úplné imunizaci třemi dávkami DTP vakcíny (DTP3). Od roku 2010 se procento dětí, které obdržely kompletní dávkovací schéma ustálilo na 86 % (116,5 mil. kojenců), přičemž v uplynulém roce nedošlo k žádným výrazným změnám v žádné zemi či regionu. To nedosahuje cíl globální proočkovanosti 90 %.

Očkování v současné době zabraňuje každoročně 2-3 mil. úmrtí, od záškrtu, tetanu, černého kašle až po spalničky. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších a nákladově nejúčinnějších intervencí v oblasti veřejného zdraví.

Podle nových údajů 130 ze 194 členských států WHO dosáhlo a udrželo alespoň 90% proočkovanost DTP3 na národní úrovni – jeden z cílů stanovené v Globálním akčním plánu pro očkování. Přesto je třeba, aby bylo v 64 zemích očkováno přibližně 10 mil. dalších dětí, pokud mají všechny země dosáhnout alespoň 90% proočkovanosti.

Z těchto dětí žije 7,3 mil. v nestálém nebo humanitárním prostředí, včetně zemí postižených konfliktem. Čtyři miliony z nich žijí pouze ve třech zemích – Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu – kde je přístup k rutinním očkovacím službám rozhodující pro dosažení a udržení eradikace dětské obrny.

V roce 2016 mělo osm zemí proočkovanost DTP3 méně než 50 %, včetně Středoafrické republiky, Čadu, Rovníkové Guineje, Nigérie, Somálska, Jižního Súdánu, Sýrie a Ukrajiny.

Celkově bylo prostřednictvím běžných zdravotních služeb 85 % dětí očkováno první dávkou očkovací látky proti spalničkám do svých prvních narozenin a 64 % druhou dávkou. Nicméně proočkovanost zůstává pod úrovní potřebnou pro prevenci epidemie, zabránění úmrtí, jimž lze předcházet, a dosažení regionálních cílů eliminace spalniček.

152 zemí nyní očkuje proti zarděnkám a globální proočkovanost se zvýšila z 35 % v roce 2010 na 47 % v roce 2016. Jedná se o velký krok směrem ke snížení výskytu vrozeného zarděnkového syndromu, což je devastující stav, který má za následek poruchy sluchu, vrozené srdeční vady a slepotu, kromě dalších celoživotních postižení.

Celosvětová proočkovanost aktuálně doporučenými očkovacími látkami dosud nedosáhlo 50 %. Tato očkování zahrnují vakcíny proti hlavním dětským nemocem, jako je rotavirové onemocnění, které způsobuje těžký dětský průjem, a pneumonie. Očkování proti oběma těmto nemocem má potenciál podstatně snížit počet úmrtí dětí ve věku do 5 let, což je cíl udržitelného rozvoje.

Mnoho středněpříjmových zemí zaostává při zavádění těchto nových a dražších vakcín. Tyto země často nedostávají externí podporu a jejich rozpočty na zdravotní péči jsou často nedostatečné ke krytí nákladů pro získání těchto vakcín.

Nerovnosti v proočkovanosti

Odhady národní proočkovanosti však často maskují velké nerovnosti v pokrytí v rámci zemí. Potvrzuje to i zpráva WHO, která upozorňuje na nerovnosti v dětském očkování v zemích s nízkými a středními příjmy za posledních 10 let.

Zpráva ukazuje, že globální zlepšení se uskutečnilo s variabilním vzorkem změn napříč jednotlivými zeměmi a že nyní existuje obecně méně nerovností než před deseti lety.

Tato zjištění byla posílena nedávnou studií UNICEF, která zdůraznila nákladovou efektivitu investic do nejchudších, nejvíce opomíjených komunit.

V mnoha zemích je zapotřebí provést řadu opatření ke snížení nerovností v souvislosti s ekonomickým stavem domácností a vzděláním matek, pokud má být dosaženo zlepšení proočkovanosti.

Kromě toho žije více než polovina světové populace v městských oblastech, včetně rychle se rozvíjejících slumů v Africe a Asii. Právě chudé komunity ve městech jsou skupiny s vysokým rizikem nedostatečné nebo žádné imunizace.

Poprvé organizace WHO a UNICEF shromáždily disagregované údaje o imunizaci na nižší než národní úrovni. Ze 194 vykazujících zemí hlásilo 125 proočkovanost na subnárodní úrovni, které zahrnuje téměř 20 tis. okrsků a zhruba dvě třetiny globální kojenecké populace.

Tyto údaje pomohou lépe odhalit geografické rozdíly v přístupu k vakcínám.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.