Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Celgene zaplatí 280 mil. USD za nelegální marketing Thalidomidu a Revlimidu

Vloženo: 27.07.2017, 06:15 | Čteno: 18099×
FOTO: Celgene

Americká farmaceutická společnost Celgene zaplatí 280 mil. USD za urovnání obvinění z podvodu týkající se propagace dvou léčivých přípravků určených k léčbě rakoviny v indikacích, které nebyly schváleny americkou FDA.

Nelegální marketing

Celgene souhlasila s tím, že zaplatí částku sjednanou v dohodě, aby urovnala žalobu informátora, která tvrdila, že porušila federální zákon o nepravdivých nárocích podáním neoprávněných nároků na úhradu v rámci zdravotního programu Medicare.

Žaloba také tvrdila, že společnost Celgene porušila zákony 28 států a District of Columbia podáním podvodných nároků na úhradu ze státních zdravotních programů, včetně kalifornského programu Medi-Cal.

Podle dohody, která byla uzavřena minulý týden, Celgene zaplatí 259,3 mil. USD vládě Spojených států a 20,7 mil. USD 28 státům a District of Columbia. Stát California přitom obdrží 4,7 mil. USD, výrazně více než kterýkoli jiný stát.

Urovnání řeší obvinění v rámci žaloby podané informátorem, že společnost Celgene propagovala dva léčivé přípravky proti rakovině – Thalomid a Revlimid – pro indikace, které však nebyly schváleny FDA a nejsou tak hrazeny z federálních programů zdravotní péče.

Obvinění zahrnovala používání nesprávných a zavádějících tvrzení o léčivech a uplácení lékařů, aby je firma přiměla předepisovat tyto léčivé přípravky.

Žaloby informátorů

Dohoda byla uzavřena na základě žaloby podané Spojenými státy vycházející ze žaloby informátora, bývalé obchodní ředitelky společnosti Celgene, podané na základě federálního zákona o nepravdivých nárocích a podobných zákonů jednotlivých 28 států.

Ustanovení qui tam tohoto zákona umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání. Podíl informátora z celkové vymožené částky v rámci tohoto urovnání zatím nebyl stanoven.

Obvinění urovnaná touto dohodou jsou pouze tvrzení a nedošlo ani k určení odpovědnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.