Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Britští farmaceutičtí technici se chtějí podílet na vedení lékáren

Vloženo: 28.07.2017, 06:25 | Čteno: 18055×
FOTO: Royal Pharmaceutical Society

V rámci probíhajících změn v britském zdravotnictví aktualizovala britská Asociace farmaceutických techniků (APTUK) své stanovisko ohledně supervize v lékárnách z roku 2011 a revidované v roce 2016. To počítá mj. s možností vedení lékárny farmaceutickým technikem.

Technici připraveni převzít roli

Podle asociace mohou změny v dozoru umožnit bezpečné a efektivní lékárenské služby zaměřené na pacienta bez ohledu na to, jak a kým jsou poskytnuty.

Úloha farmaceutických techniků proto bude pro budoucnost poskytování lékárenských služeb rozhodující, neboť poptávka roste s narůstajícím počtem obyvatel a léčebná role farmaceuta se stále vyvíjí a mění.

Asociace se domnívá, že již existují přesvědčivé důkazy o tom, že lékárenští technici mohou zvládat řadu úloh, včetně konečné kontroly preciznosti služeb, lékového managementu a řízení lékáren kontrolovaným způsobem a bez zvyšování rizika.

Zhodnocení rizik

Podporuje proto změny dozoru a rozsáhlejší delegování úkolů na farmaceutické techniky, kteří jsou registrovanými odborníky v lékárenském týmu.

V souvislosti s tím však musí každému rozhodnutí o delegování činností či odpovědnosti předcházet posouzení rizik. To by mělo být určeno povahou úkolu – u některých postačí formální a písemné, jiné mohou vyžadovat odborný posudek na místě.

Farmaceutičtí technici však musejí umět zhodnotit a uznat limity své kompetence a v případě potřeby se obrátit na farmaceuta. Tento prvek se již nyní dostává do praxe a měl by být posílen tím, že se začlení jako princip chování do všech předregistračních školení farmaceutických techniků.

Přijetí zodpovědnosti

Aby mohly být na farmaceutické techniky delegovány určité vyšší kompetence, musí být v rámci vzdělání a registrace zajištěna jejich požadovaná úroveň.

I přes navrhované změny se však asociace domnívá, že přítomnost lékárníka spolu s celkovou odpovědností za použití klinicky vhodného léčivého přípravku pro pacienty zůstává.

Titul farmaceutický technik je právně chráněn a byly stanoveny standardy pro počáteční zápis do registru, jakož i pro profesionální chování, které pomáhá zajistit, aby žadatelé o registraci byli z hlediska praxe kompetentní.

Znamená to také, že jako registrovaní zdravotničtí odborníci sami o sobě musejí přijmout zodpovědnost za svou práci.

Lékárna bez lékárníka je obchod

S prohlášením profesní organizace farmaceutických techniků nesouhlasí Královská farmaceutická společnost. Podle ní sice Spojené království zažívá převratné změny dotýkající se i farmaceutické péče a rozpočtu na ni, nicméně lékárník musí být v lékárně vždy přítomen.

Podle prohlášení předání vedení lékárny technikům by tým zcela deprofesionalizovalo a zásadně by se narušilo osobní poradenství a výdej léčiv, které farmaceut tradičně nabízí.

Lékárna bez lékárníka by se tak stala pouhým obchodem, přičemž veřejná lékárna přítomnost lékárníka vyžaduje už kvůli nedostatečnému vzdělání techniků.

Připouští však nové výzvy a problémy zejména s finančními škrty v rozpočtu, které farmaceutickou péči zcela jistě ovlivní.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.