Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Spor lékárníků s Boots v dalším kole – nechtějí, aby je zastupovaly odbory Boots, nejsou nezávislé

Vloženo: 03.08.2017, 05:59 | Čteno: 14921×
FOTO: Boots

Skupina několika desítek britských lékárníků zaměstnaných u zdejšího největšího řetězce Boots (spadá do koncernu Walgreens Boots Alliance) oficiálně požádala u Centrální arbitrážní komise o tzv. de-rekognici odborové organizace Boots a přiřazení pod největší nezávislou britskou odborovou organizaci lékárníků Pharmacists’ Defence Association (PDA). Celý spor trvá již pět let.

Rozhodnout se musejí lékárníci

Jedná se o krok v návaznosti na loňské rozhodnutí Odvolacího soudu, který v rozsudku uvedl, že Boots má legitimní právo PDA neuznat pro zastupování lékárníků řetězce, paradoxně i přesto, že jsou jejími členy.

Jedinou legální možností je, aby lékárníci sami požadali o tzv. de-rekognici. Tj. proces, kdy se dobrovolně vzdají práva na obhajobu za své pracovní podmínky u Lékárnické asociace Boots (uměle vytvořená odborová organizace plně pod vlivem manažerů Boots) a požadají o přiřazení k PDA.

Ačkoli je běžné, že britští lékárníci si mohou u jiných řetězců zvolit, jaké odbory je budou zastupovat, řetězec Boots jim to v pracovní smlouvě zakázal a nařídil jim podepsat, že je budou zastupovat výhradně odbory Boots.

Původní spor

Spor původně vznikl na základě nedohody v roce 2012 ohledně nových pracovních podmínek. Koncem března 2012 se na odborovou organizaci PDA obrátil významný počet jejích členů, zaměstnanců Boots, s žádostí o pomoc ohledně velké restrukturalizace výkonu funkcí oznámené koncernem Alliance Boots (nadnárodní koncern provozující celosvětově řetězec lékáren a health beauty shopů Boots, virtuální řetězec Alphega a distribuci Alliance Healthcare, v té době ještě před spojením s americkým řetězcem Walgreens).

Díky nim došlo k ohrožení významného počtu pracovních míst, snížení příplatků za víkendové a noční služby, ukončení odchodného do důchodu, snížení dávek nemocenského pojištění a zrušení celé řady příplatků.

Lékárníky rozněvalo především to, že úsporné plány a restrukturalizace společnosti přišly v době, kdy se koncern chlubil globálními úspěchy a expanzí na trhu. Jen několik týdnů poté navíc oznámil megaspojení s americkým gigantem Walgreens.

Firemní odbory přitom se změnami bez výhrad souhlasily, PDA ne. Lékárníci se proto obrátili na soud, který jim dal v krácení benefitů za pravdu. Současně chtěli, aby je při jednáních o pracovní smlouvě zastupovaly odbory PDA, ty však Boots kvůli svým firemním odborům neuznal.

PDA tak lékárníky zastupovala pouze u soudních sporů, ne však při pracovně-právních jednáních. Jak již bylo uvedeno dříve, v soudním sporu o možnost zastupování ze strany PDA lékárníci neuspěli, proto se nyní odhodlali k razantnímu, nicméně jedinému možnému řešení – de-rekognici. Jen tak bude muset řetězec uznat PDA jako jejich zástupce.

Zarputilost Boots nepochopitelná

Jak uvedla PDA v aktuálním prohlášení, jednání manažerů Boots a pětiletá mimořádná snaha zabránit svým zaměstnancům ve svobodné volbě jsou pro ni naprosto nepochopitelné. Neobvyklé je rovněž, aby takto významná společnost výslovně zakázala možnost svobodné volby doložkou v pracovní smlouvě.

Boots je ve Spojeném království nejznámějším řetězcem lékáren a taková image jej významně poškozuje, proto odbory podobný postup nechápou. Lékárníci jsou, podle PDA, už jednáním řetězce frustrovaní a věří, že tato poslední možnost jim pomůže vyjednat si lepší pracovní podmínky.

Generální tajemník PDA John Murphy dodává, že namísto toho, aby vedení koncernu dobrovolně ukončilo blokující podmínku ve smlouvách, zarputile se snaží zabránit tomu, aby mohli být jeho zaměstnanci zastupováni nezávislými a jimi vybranými odbory.

Lékárnická asociace Boots, se kterou museli lékárníci podepsat dohodu o zastupování v pracovně-právních záležitostech, totiž odmítla získat osvědčení o své nezávislosti od vládní certifikační autority. Už to samo o sobě ukazuje, že odbory Boots byly založeny cíleně pro podporu kroků vedení.

Zarputilost řetězce je však nepochopitelná. Již dříve bylo z četných diskuzí na profesních fórech britských lékárníků zřejmé, že image koncernu coby perspektivního zaměstnavatele je silně poškozena a podobné aktuální kroky ke zlepšení rozhodně nepřispívají.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.