Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Ontario chce povinně zveřejňovat veškeré platby zdravotníků od farmaprůmyslu

Vloženo: 04.08.2017, 06:23 | Čteno: 13966×
FOTO: APATYKÁŘ®

Ministerstvo zdravotnictví kanadské provincie Ontario zahájilo konzultace s pacienty, poskytovateli zdravotní péče a výrobci léčivých přípravků a zdravotnických prostředků ohledně zvýšení transparentnosti týkající se zdravotní péče.

Zveřejňovat vše

Konkrétně ministerstvo zahájilo diskuze o stávajících nařízeních a pokynech, které upravují zveřejňování plateb od soukromých firem zdravotníkům.

Cílem konzultací je posoudit, jaká další opatření jsou zapotřebí ke zvýšení transparentnosti v oblasti zdravotní péče, včetně například zveřejňování všech plateb poskytovaných soukromými farmaceutickými společnostmi poskytovatelům zdravotní péče.

V současné době totiž existují omezení podle typu benefitů, které mohou poskytovatelé zdravotní péče, nemocnice a výzkumní pracovníci od farmaprůmyslu získat, avšak jejich zveřejnění není vždy povinné.

Vláda provincie Ontario proto zvažuje povinné zveřejňování veškerých plateb, které zdravotníci od farmapsůmyslu dostanou. Chce tak dále posílit svou vizi nejtransparentnější vlády v Kanadě, která je součástí širšího úsilí o otevření systému zdravotní péče a přispět k jeho větší zodpovědnosti a transparentnosti.

Dne 20. června 2017 vydalo 10 farmaceutických společností souhrnné údaje, které ukazují, že v loňském roce vyplatily kanadským zdravotníkům a organizacím zdravotní péče téměř 50 mil. CAD.

Celosvětový trend

Kanada se připojila k systému zveřejňování plateb poskytovaných farmaprůmyslem zdravotníkům, podobně jako je tomu se Spojených státech, Austrálii a v řadě evropských zemí, kde si mohou pacienti online zjistit, kolik peněz od farmaceutických společností dostali jejich ošetřující lékaři či lékárníci.

Nicméně např. v Evropě je systém dobrovolný a nelze v něm proto řadu plateb vůbec dohledat. Je tedy nutné brát zveřejňovaná data s velkou rezervou.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.