Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

EMA chce podpořit vývoj léčiv cíleně určených pro starší pacienty

Vloženo: 05.08.2017, 08:51 | Čteno: 12934×
FOTO: EMA

Evropská léková agentura (EMA) spustila veřejné konzultace ke svému diskuznímu dokumentu, který naznačuje, jak mohou vývojáři léčiv lépe reagovat na potřeby starších lidí, kteří je užívají.

Více zohlednit seniory

Obecně platí, že starší lidé jsou největšími uživateli léčivých přípravků. Podle Eurostatu se do roku 2050 očekává, že budou tvořit téměř třetinu všech Evropanů a budou užívat více léčiv než zbytek obyvatel. Léčivé přípravky jsou však zřídka vyvíjeny nebo baleny tak, aby zohledňovaly jejich specifické potřeby.

Například pro některé starší lidi může být problémem už jen samotné otevření krabiček nebo lékovek, čtení pokynů k užívání, polykání nebo dělení tablet a kapslí.

To všechno může vést k tomu, že léčivé přípravky nejsou užívány tak, jak bylo zamýšleno, k chybám v medikaci a v konečném důsledku ke snížené kvalitě života.

Dokument určený k diskuzi se zúčastněnými stranami popisuje aspekty, které mohou vývojáři léčiv vzít v úvahu při navrhování léčivých přípravků pro starší lidi, jako jsou výběr vhodných způsobů podání a lékových forem, frekvence dávkování, pomocných látek, uzavíracích systémů, zařízení a technologií a návodu k použití v informacích o přípravku.

Možné návrhy změn

Například pokud existují důkazy, že pro starší pacienty je obtížné ručně dělit tablety, mohou společnosti hledat možnosti, jak zlepšit rozlomitelnost tablety nebo zvážit alternativní způsoby podání, jako jsou malé tablety v dávkovacím zásobníku.

Podobně mohou výrobci zvážit i přepracování obalů, aby je i starší pacienti mohli snadno otevřít bez jakékoliv pomoci.

EMA očekává komentáře obzvláště k možnostem přesného dělení tablet, způsobu dávkování léčiv prostřednictvím sondy s výživou a ohledně různých pomůcek zlepšujících dodržování farmakoterapie a zásobníků pro více léčivých přípravků, které jasně uvádějí název dne nebo hodinu, kdy je třeba léčivý přípravek užít.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.