Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Americké CDC dá více než 200 mil. USD na boj s infekčními nemocemi

Vloženo: 08.08.2017, 05:56 | Čteno: 10155×
FOTO: CDC

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) poskytlo více než 200 mil. USD prostřednictvím smlouvy o spolupráci v oblasti epidemiologických a laboratorních kapacit pro infekční nemoci na pomoc státům, městům a řadě regionů předcházet, odhalovat a následně reagovat na rostoucí hrozby, které přinášejí vznikající a znovu se objevující infekční nemoci.

77 mil. na boj s ATB rezistencí

Státní programy jsou základem amerického systému veřejného zdravotnictví a jsou nedílnou součástí národního boje proti infekčním onemocněním.

Fondy CDC zahrnují 77 mil. USD, které pomohou státním zdravotním útvarům bojovat proti lokálním hrozbám rezistence na antibiotika. CDC poskytuje investice každému státu, aby mohl bojovat proti infekcím, které jsou odolné vůči antibiotikům a infekcím ve zdravotnických zařízeních.

Kromě toho CDC rozšiřuje síť laboratoří antibiotické rezistence, aby mohly vydat varování, pokud zjistí nové hrozby antibiotické rezistence. Data vytvořená sítí laboratoří mohou pomoci zlepšit kontrolu infekcí ve zdravotnických zařízeních a umožnit rychlejší a efektivnější reakci na epidemii.

Nové činnosti

Financování z roku 2017 zvyšuje aktuální možnosti sítě laboratoří. Jednak dojde k celostátnímu testování kvůli hrozbě kandidóz, včetně infekcí způsobených novým původcem invazivních kandidových infekcí Candida auris (kvasinka často rezistentní na antimykotika), aby se rychleji identifikovaly a zastavilo se další šíření.

Dojde rovněž k posílení vnitrostátního dohledu nad tuberkulózou a infrastruktury zařazením nové národní laboratoře. Národní centrum pro monitorování molekulárních vzorků TBC je vybaveno k provádění DNA sekvenování Mycobacterium tuberculosis získaného od nově diagnostikovaných pacientů ve Spojených státech. Tato technologie může identifikovat nové kmeny odolné antibiotikům.

V neposlední řadě pak dojde ke zvýšení detekce výskytu případů kapavky odolné na léčbu, kdy a jak se objevují a šíří kmeny odolné vůči antibiotikům, aby byla možná rychlejší reakce na vypuknutí infekce.

77 mil. USD na boj proti antibiotické rezistenci bude také použito na vybudování úspěšné celonárodní sítě laboratoří PulseNet, která spojuje případy onemocnění vyvolané potravinami za účelem zjištění ohnisek.

Každá státní zdravotní laboratoř bude pracovat na provádění sekvenování celého genomu u bakteriích získaných z potravin, včetně druhů Salmonella, Shigella a Campylobacter.

Všech 50 států, šest velkých měst a Puerto Rico bude také pokračovat v testování na enterobakterie odolné proti karbapenemu, což jsou smrtící bakterie odolné vůči téměř všem antibiotikům.

Zika, západonilská horečka, očkování

Kromě boje proti antibiotické rezistenci jde podpora také na další činnosti spojené s kontrolou infekčních onemocnění, včetně podpory neustálého dohledu nad virem Zika, který může způsobit mikrocefalii a jiné závažné vrozené vady.

V roce 2017 poskytlo CDC více než 300 mil. USD státním, lokálním a teritoriálním zdravotním oddělením, z toho 100,8 mil. USD jen jako jednorázovou investici na boj s virem Zika.

Zbývajících celkem 124 mil. USD jde na více než 40 projektů, včetně zlepšení sledování chřipky a diagnostické testy, na parazitní onemocnění, nemoci štítné žlázy, onemocnění způsobené virem západonilské horečky a další nemoci přenášené komáry, onemocnění způsobená potravinami či detekce onemocnění získaná z vody.

Konečně další podpora jde na sledování nemocí, kterým lze předcházet očkováním, jako jsou např. spalničky či černý kašel.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.