Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

Lékárenský řetězec CVS čelí žalobě za generickou substituci s „extra“ příplatkem

Vloženo: 09.08.2017, 06:09 | Čteno: 9236×
FOTO: CVS

Advokátní kancelář zastupující pacienty podala žalobu proti společnosti CVS Health provozující stejnojmenný největší americký lékárenský řetězec. Podle ní byla společnost zapojena do masivního podvodného systému s cílem navýšit své zisky prostřednictvím manipulace cen generických léčivých přípravků, pokud si je pacienti vyzvedávali na recept na úhradu ze zdravotního pojištění.

Dohoda s PBM

Konkrétně se v žalobě podané 7. srpna 2017 u amerického soudu District Court for the District of Rhode Island uvádí, že CVS vědomě spolupracovala se společnostmi spravujícími lékárenské benefity (pharmacy benefit manager, PBM), s cílem navýšit ceny generických léčivých přípravků a účtovat pacientům tzv. spoluúčast, přičemž ve skutečnosti byla značná část této částky vyplacena zpět PBM.

CVS tak vydělá více peněz než v případě pacientů, kteří pro nákup léčiv na recept pojištění nepoužijí.

PBM využívají pro jednání s lékárnami svůj tlak k dosažení nižších cen, které musejí pojišťovny platit lékárnám. Lékárny za to recipročně získají výhodu, že si pojištěnci zapsaní v pojistném plánu daného PBM přijdou povinně vyzvednout své recepty do daných lékáren.

Levný není vždy levný

Pokud pacienti využijí při vyzvednutí receptu na generické léčivé přípravky v lékárně CVS své pojištění, měli by tak získat slevu.

Jak uvádí žaloba, pacienti k lékárníkům mají důvěru a jsou přesvědčeni, že mají na zřeteli pouze jejich nejlepší zájem. Ve skutečnosti se však lékárníci CVS účastní rozsáhlého podvodného plánu s cílem předražit pacientům při vyzvednutí receptu některé konkrétní generické léčivé přípravky.

Cílenou generickou substitucí přes pozitivní listy PBM si tak CVS navyšovala své zisky. Většinou totiž pacienti při vyzvednutí receptů využívají svých pojistných plánů a lékárníci by je měli cíleně upozornit v případě, že je pro ně výhodnější si léčivý přípravek koupit raději přímo (bez pojištění).

To se však, podle žaloby, v lékárnách CVS cíleně nedělo a lékárníci často trvají na získání informací o pojištění zákazníků, a to i v případě, že je nechtějí využít. To slouží k tomu, aby lékárny mohly recepty účtovat na pojištění a vydělat tak více peněz než v případě nákupu v hotovosti.

Jak podvodný systém funguje

Celý systém je založen na dohodě řetězce s PBM. Obecně jsou generika do pozitivních listů zařazována z důvodu, že jsou levnější a pacienti by tak měli jejich preferencí ušetřit díky nulové či menší spoluúčasti.

Nicméně CVS se dohodla s PBM společnostmi na tom, že za preferenci konkrétního přípravku bude pacientům při úhradě v rámci pojistného plánu účtovat vyšší spoluúčast a o tu se pak na základě tajné dohody s PBM rozdělí.

Systém je tak výhodný pro lékárnu, protože získá pojištěnce a více peněz z pojistného plánu, a rovněž pro PBM, která získá část z vybrané spoluúčasti, takže k nižší ceně za generikum získá další benefit ve formě „spoluúčasti“.

Zároveň vše vypadá, že se preferují generika, což vede k úsporám.

Podvod odhalila jedna pacientka a klientka CVS, která zjistila, že ji lékárník neinformoval o možnosti hradit plnou cenu léčivého přípravku a nežádat jeho úhradu z pojištění. Tím se jí navýšila částka, kterou čerpala z pojistného plánu.

Při kontrole svého pojištění zjistila, že za nákup určitého generického léčivého přípravku ve své místní lékárně CVS zaplatila 165,68 USD, ale kdyby jej zaplatila celý, aniž by využila své pojištění, zaplatila by jen 92 USD. Tj. 45% rozdíl, o čemž ji ale lékárník neřekl.

Druhá část podvodu pak spočívala v tom, že lékárna účtovala pacientům spoluúčast navýšenou o extra sazbu než by odpovídala obvyklé ceně lékárny a její marže.

Tento „extra příplatek“ následně CVS vyplácela společnostem PBM. Tyto smlouvy mezi CVS a PBM jsou uzavřeny z pohledu veřejnosti v rámci přísných dohod o zachování důvěrnosti, což zákazníkům brání v tom, aby zjistili skutečné náklady na jejich léčivé přípravky.

Podle žaloby podobné schéma porušuje antikorupční zákon, zákony proti vydírání a na ochranu spotřebitelů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.