Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a farmacie? A proč ne?

Exkluzivní rozhovor s prof. RNDr. Vojtěchem Adamem, Ph.D., prorektorem pro vědu a výzkum Mendelovy univerzity v Brně a současně vedoucím Ústavu chemie a biochemie.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

FDA se poprvé cíleně zaměří na prevenci používání e-cigaret u mládeže

Vloženo: 10.08.2017, 06:12 | Čteno: 8206×
FOTO: FDA

Americká FDA oznámila, že spustí novou kampaň v oblasti veřejného zdraví zaměřenou na odrazování mládeže od používání elektronických cigaret a dalších elektronických systémů pro podávání nikotinu.

Poprvé cíleně na mladé

Agentura plánuje rozšířit svou stávající vzdělávací kampaň The Real Cost, která bude zahrnovat rozesílání zpráv teenagerům o ​​nebezpečích používání těchto produktů letos na podzim. Zároveň bude rozvíjet rozsáhlou kampaň, která bude zahájena v roce 2018.

Tato aktivita je součástí nového komplexního plánu FDA regulace použití tabáku a nikotinu, stejně jako pokračující snahy o vzdělání a ochranu mládeže před riziky spojenými s použitím všech tabákových výrobků.

Je to vůbec poprvé, kdy FDA využije edukaci v oblasti veřejného zdraví, pro specifické zaměření na používání elektronických cigaret nebo jiných elektronických systémů pro podávání nikotinu u mladých.

Více než 2 mil. studentů základních a středních škol bylo v roce 2016 současnými uživateli e-cigaret a dalších elektronických systémů pro podávání nikotinu. Údaje také ukazují, že přibližně polovina všech těchto studentů, kteří byli současnými uživateli tabáku, byli v loňském roce současně uživateli dvou nebo více tabákových výrobků.

Toto užití u dětí a teenagerů je obzvláště znepokojující, protože důkazy o tom, že vystavení účinkům nikotinu v mládí ovlivňuje vývoj mozku a může být v budoucnu vnímavější vůči závislosti na nikotinu.

Regulace tabákových výrobků

Nedávno oznámený plán FDA staví nikotin a problematiku závislosti do centra jejího zájmu. Cílem této politiky je dosáhnout pečlivé rovnováhy mezi regulací všech tabákových výrobků a podporou vývoje inovativních tabákových výrobků, které mohou být méně nebezpečné než hořlavé cigarety.

Důležité je však, že tento přístup se i nadále zaměřuje na potřebu omezit dostupnost a přitažlivost všech tabákových výrobků pro mládež, včetně elektronických cigaret a dalších elektronických systémů pro podávání nikotinu a zachovává všechny stávající předpisy, které se v současnosti vztahují na tyto výrobky.

Úspěšnost kampaně

Od svého spuštění v únoru 2014 se ukázala kampaň FDA The Real Cost jako úspěšná, přičemž nedávné hodnocení dospělo k závěru, že kampaň zabránila od roku 2014 do roku 2016 přibližně 350 tis. mladým Američanům ve věku 11-18 let začít kouřit.

Každý den chce ve Spojených státech začít téměř 2500 mladých do věku 18 let vyzkoušet svou první cigaretu. Tato a podobné kampaně cílící na prevenci kouření u mládeže zůstávají pro ochranu veřejného zdraví zásadní.

Kampaň je pouze jednóu z částí úsilí agentury omezit přístup mladých lidí, omezit možnosti mladých lidí a omezit vystavení mládeže toxickému působení všech tabákových výrobků.

Součást širokého úsilí

FDA pokračuje v prosazování důležitých stávajících předpisů, jejichž cílem je zaměřit se na přístup mládeže k elektronickým systémům pro podávání nikotinu a dalším nově regulovaným produktům, včetně zákazu prodeje tabákových výrobků lidem mladším 18 let vyžadující ověření věku pomocí fotografie na ID kartě a zákazu bezplatných vzorků.

Od srpna 2016 zaslala FDA více než 6400 varovných dopisů kamenným i online prodejcům kvůli prodeji nově regulovaných tabákových výrobků, jako jsou e-cigarety, nezletilým osobám.

Jak již FDA oznámila dříve, zkoumá také jasná a smysluplná opatření, aby byly tabákové výrobky méně toxické, přitažlivé a návykové, s intenzivním zaměřením na mládež.

Agentura zejména usiluje o produktové standardy pro elektronické systémy pro podávání nikotinu, které by řešily známá rizika.

Mohlo by se jednat o opatření týkající se bezpečnosti baterií, příchutí/designu, které cílí na mládež, obalů odolných proti otevření dětmi a označování výrobků, aby se zabránilo náhodnému vystavení dětí nikotinovým náplním.

FDA usiluje rovněž o veřejné připomínky o roli, kterou hrají příchutě v tabákových výrobcích v atraktivitě pro mladé.

Konečně, FDA plánuje také prozkoumat další omezení prodeje a propagace elektronických systémů pro podávání nikotinu, včetně omezení, jakým způsobem mohou být výrobky prodávány a inzerovány, a dále omezovat vystavení a přístup mládeže k těmto výrobkům.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.