Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Dagmar Hegerová, Ph.D.

Nanočástice selenu mají široké uplatnění a dosud nevyužitý potenciál

Exkluzivní rozhovor s Mgr. Dagmar Hegerovou, Ph.D., pověřenou zástupkyní Laboratoře mikrobiologie a enzymologie a vedoucí projektového oddělení Ústavu chemie a biochemie Mendlovy univerzity v Brně.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci).

CDC: Stále více Američanů se potýká s epilepsií

Vloženo: 12.08.2017, 07:26 | Čteno: 6426×
FOTO: CDC

Počet dospělých pacientů a dětí s epilepsií ve Spojených státech amerických se stále zvyšuje. Podle údajů zveřejněných ve zprávě o mortalitě a morbiditě americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) trpí tímto onemocněním minimálně 3,4 mil. lidí. Ve zprávě jsou rovněž poprvé k dispozici odhady případů epilepsie pro každý stát.

Klíčová zjištění

Údaje ukazují, že počet epileptiků narůstá. V roce 2015 mělo ve Spojených státech aktivní epilepsii (tj. léčenou nebo s nedávnými záchvaty) přibližně 3 mil. dospělých a 470 tis. dětí. Počet dospělých přitom vzrostl z 2,3 mil. v roce 2010, stejně jako počet dětí, který se zvýšil z 450 tis. v roce 2007. Toto navýšení je pravděpodobně způsobeno nárůstem populace.

Studie CDC poskytuje odhady prevalence epilepsie na celonárodní úrovni i na úrovni jednotlivých států založené na třech průzkumech, National Health Interview Survey, National Survey of Children's Health a Current Population Survey 2014.

V roce 2015 nahlásilo aktivní epilepsii celkem 1,2 % obyvatel (3,4 mil. lidí), přičemž počet případů aktivní epilepsie u dospělých se pohyboval od 5100 ve Wyomingu až po 367900 v Kalifornii, u dětí pak od 800 ve Wyomingu až po 59800 v Kalifornii.

V 11 státech bylo více než odhadovaných 92 tis. epileptiků. Data z let 2010-2015 celkově ukazují nárůst počtu osob s aktivní epilepsií, pravděpodobně kvůli populačnímu růstu.

Výzkumníci CDC i další již dříve informovali, že mnoho dospělých pacientů s epilepsií čelí problémům, včetně pracovních omezení, obtíží při hledání dopravy a obtíží při poskytování lékařské péče. Studenti s epilepsií pravděpodobně zaostávají ve škole a potřebují speciální vzdělávací služby. Děti s epilepsií pravděpodobně žijí v domácnostech s nízkými příjmy.

Rozpoznávání záchvatů

Existuje nejméně 30 různých typů záchvatů. Někdy je těžké říci, že osoba má záchvat. Lidé s některými typy záchvatů se mohou zdát zmatení nebo vypadají, jako že upřeně hledí na něco, co tam není. Jiné záchvaty mohou způsobit, že lidé upadnou, mají třes a nevědí, co se kolem nich děje.

CDC doporučuje, aby lidé sdíleli své obavy ohledně záchvatů se svými lékaři. Pacienta s epilepsií, který má nekontrolované záchvaty, by měl vidět neurolog specializovaný pro léčbu epilepsie.

Rovněž lékaři by se měli více vzdělávat v tom, jak záchvaty klasifikovat a jak vhodně léčit epilepsii.

Spolupráce CDC v oblasti řešení epilepsie

Program CDC pro epilepsii shromažďuje data, která monitorují trendy epilepsie, úmrtnost, náklady a dopad na rodiny. CDC také spolupracuje s řadou partnerů a vědců na speciálním vzdělávání školních sester a zaměstnanců, záchranářů a pečovatelů, aby byli schopni zajistit pro epileptiky bezpečnost na veřejnosti.

Oslovují také venkovskou a péčí nedostatečné pokrytou populaci s osvědčeným programem pro management epilepsie, který může snížit náklady na zdravotní péči a zlepšit kvalitu života epileptiků.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2017, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.